చైనా అని సాధారణంగా పిలువబడే పీపుల్స్‌ రిపబ్లిక్‌ ఆఫ్‌ చైనా… తూర్పు ఆసియాలో అతిపెద్ద దేశం. ప్రపంచంలోని అతిపెద్ద దేశాలలో ఒకటిగా చైనా 130 కోట్ల (1.3 బిలియన్‌) పైగా జనాభాతో ప్రపంచంలోని అతి పెద్ద జనాభా గల దేశంగా ప్రసిద్ధి చెందింది. బీజింగ్‌ రాజధానిగా ఉన్న చైనాలో అతిపెద్ద నగరం షాంఘై. గడులు… గీతలు… బొమ్మలుగా ఉండే చైనా భాష చాలా చిత్రంగా, సంక్లిష్టంగా ఉంటుంది. చైనా వారీ భాషను ‘మాండరిన్‌’ అని పిలుస్తారు. అక్కడి నిఘంటువుల ప్రకారం చూస్తే సుమారు 56,000 గుర్తులు (కేరక్టర్లు) ఉన్నాయని చెబుతారు. ఎక్కువగా మాత్రం 3,000 గుర్తులు వాడతారు.

ఇవి వస్తే 99 శాతం చైనా భాషను నేర్చేసుకున్నట్టే. చైనా అక్షరాలు రాయడానికి కనీసం 1 నుంచి గరిష్టంగా 64 గీతలు గీయాల్సి ఉంటుంది! చైనాలో మెజారిటీ ప్రజలు మాట్లాడే ‘మండారిన్‌’ భాషను మన సీబీఎస్‌ఈ పాఠ్య ప్రణాళికలో చేర్చనున్నారు. పీపుల్స్‌ రిపబ్లిక్‌ ఆఫ్‌ చైనా, ప్రపంచంలోనే ఎక్కువ సంఖ్యలో సైన్యాన్ని నిర్వహిస్తుంది. దీనిని పీపుల్స్‌ లిబరేషన్‌ ఆర్మీ (ప్రజా స్వాతంత్య్ర సైన్యం) అని పిలుస్తారు. దీనిలో నావికా దళం, వాయు దళం ఉన్నాయి. 2005లో దీని బడ్జెట్ సుమారుగా మూడువేల కోట్ల డాలర్లు (పదిహేను వేల కోట్ల రూపాయలు) కానీ ఈ బడ్జటు విదేశీ ఆయుధాలు, ఇతర పరిశోధనల ఖర్చు కాకుండా! విమర్శకులు ఈ బడ్జెట్టును ఇంకా చాలా ఎక్కువగా చెపుతారు.

ఇటీవలి రాండ్‌ అను సంస్థ ప్రకారం ఈ ఖర్చు రెండు రెట్లు ఎక్కువ! ఇది అమెరికా సంయుక్త రాష్టాల నాలుగు వందల బిలియన్‌ డాలర్ల తరువాత ప్రపంచంలో రెండవ స్థానంలో నిలుస్తుంది. దీనికి చక్కని అణు ఆయుధాలు, ఇతర ప్రధాన ఆయుధాలు ఉన్నప్పటికీ, బలహీనమైన నావికాదళం, విమాన వాహక నౌకలు, వైమానిక దళంలోని పాత విమానాల వల్ల, తక్కువ శిక్షణా సమయం వల్ల దీనిని ప్రపంచపు సూపర్‌ పవరుగా గుర్తించారు. కానీ ఓ ప్రాంతీయ శక్తిగా మంచి గుర్తింపు ఉన్నది. భారత్‌కు పాక్‌ కంటే చైనా నుంచే ఎక్కువ ప్రమాదముందని భారత వాయుసేనాధిపతి హోమీమేజర్‌ అభిప్రాయపడ్డారు.

భారత్‌-చైనాల మధ్య శాంతి ఒప్పందం కుదిరినప్పటికీ అరుణాచల్‌ప్రదేశ్‌పై చైనా వివాదస్పద వ్యాఖ్యలు చేస్తున్నది. మన దేశంలో జంతువుల పేర్లతో రాశులున్నట్లు, చైనాలో 12 సంవత్సరాలకు జంతువుల పేర్లతో పిలుస్తారు. అవి మూషికం, వృషభం, పులి, కుందేలు, డ్రాగన్‌, పాము, గుర్రం, గొర్రె, కోతి, కోడిపుంజు, కుక్క, పంది. వీరికి 1972, 1984, 1996, 2008 మూషిక నామ సంవత్సరాలు. ఫిబ్రవరి 7 నుండి చైనా కాలెండర్‌ ప్రకారం కొత్త సంవత్సరం మొదలౌతుంది. క్రీస్తుకు పూర్వం 200 సంవత్సరాల క్రితమే హ్యాన్‌ చక్రవర్తి కాలంలో కలపగుజ్జు నుంచి పేపరస్‌ పేరుతో కాగితం తయారీని కనిపెట్టారు. మొట్టమొదటిసారి ముద్రణాయంత్రం తయారు చేసింది చైనా వారే.

దీనికి ‘ఉడ్‌బ్లాక్‌ ప్రింటింగ్‌’ అని పేరుపెట్టారు. 220వ సంవత్సరంలో రూపొందించిన ఈ యంత్రం ఆధారంగానే ప్రింటింగ్‌ విధానం అందుబాటులోకి వచ్చింది. ఓడలకు దారి చూపించే దిక్సూచి (కంపాస్‌)ని చైనీయులు 1044లోనే కనుగొన్నారు. భూమి ఉత్తర, దక్షిణ ధ్రువాల్ని కూడా దీని ద్వారానే గుర్తించారు. తొమ్మిదో శతాబ్దంలో కనిపెట్టిన గన్‌పౌడర్‌ ఆధారంగానే టపాసులు (బాణాసంచా) పుట్టుకొచ్చాయి. ప్రపంచం చీనాంబరాలుగా చెప్పుకునే పట్టు వస్త్రాలను క్రీస్తుకు పూర్వం 3630 సంవత్సరాల క్రితమే చైనా అల్లింది. ప్రపంచ వాణిజ్యంలో పైచేయి సాధించింది. క్రీస్తుశకం 6వ శతాబ్దంలో ఇద్దరు యూరోపియన్లు సన్యాసుల వేషంలో చైనా వెళ్ళి చేతి కర్రల్లో పట్టుపురుగులను తీసుకొచ్చేవరకూ ఆ రహస్యం ప్రపంచానికి తెలియనేలేదు. ఇప్పటికి 3000 ఏళ్ళ క్రితమే ఓ చైనా రాజు తన కోటను చుట్టుముట్టిన సైనికులు ఎంత దూరంలో ఉన్నారో కనుగొనడానికి తొలి గాలిపటాన్ని ఎగరేశాడనే కథ ఉంది.

రోజూ పళ్ళు తోముకునే అలవాటును నేర్పించింది చైనావాళ్ళే అని చెప్పవచ్చు. 1400లోనే వాళ్ళు టూత్‌బ్రెష్‌తో తోముకున్నారు! ఐస్‌క్రీం పుట్టింది కూడా ఇక్కడే. క్రీస్తు పూర్వం 2000 నాడే పాలతో కలిపిన బియ్యాన్ని మంచులో ఉంచి తినేవారు… తేదీలు, ముహూర్తాలు చూస్తే క్యాలెండర్‌ని కూడా క్రీ.పూ. 2600 ల్లోనే రూపొందించారు. చైనీయులు క్రీస్తుకు వందేళ్ళ క్రితమే టీ తయారీని కనిపెట్టి, క్రీస్తుశకం 200 ఏళ్ళకల్లా ప్రజల్లోకి టీ ఒక పానీయంగా ప్రాచుర్యం లోనికి తెచ్చారు. ముడుచుకునే గొడుగును పరిచయం చేసింది కూడా చైనీయులే. క్రీస్తుపూర్వం 600 సంవత్సరాలకే ఇత్తడి ఊసలతో ఇలాంటి గొడుగు చేశారు.

ఇంకా చెప్పాలంటే పరిశ్రమల్లో ఉపయోగపడే బ్లాస్ట్‌ఫర్నేస్‌, బోర్‌హోల్‌డ్రిల్లింగ్‌, ఫోర్క్‌లు, ఇండియన్‌ ఇంక్‌, దశలవారీగా ప్రయాణించే రాకెట్లు, రెస్టారెంట్లో మెనూ పద్ధతి, భూకంపాలను కనిపెట్టే సీస్మోమీటర్‌, టాయ్‌లెట్‌పేపర్‌, పిస్టన్‌పంప్‌, క్యాస్ట్‌ఐరన్‌, సస్పెన్షన్‌ బ్రిడ్జి, ఇంధనాలుగా బొగ్గు, సహజవాయువులను వాడే ప్రక్రియ… ఇలాంటివెన్నింటికో తొలి రూపాలు చైనాలో రూపుదిద్దుకున్నాయి.

ప్రపంచ వ్యాప్తంగా 70 శాతం ఆట బొమ్మలు చైనా నుంచే ఉత్పత్తి అవుతున్నాయి. ప్రపంచంలోనే మొట్టమొదటిసారి కాగితాల రూపంలో డబ్బుని అందుబాటులోకి తెచ్చిన దేశం ఇదే. ప్రస్తుతం చైనాలో డబ్బుని రెన్‌మిన్‌బీ అంటారు. అంటే ప్రజల సొమ్ము అని అర్థం. రూపాయలకి యువాన్‌, జియావో, ఫెన్‌ లాంటి పేర్లు ఉన్నాయి.

200 COMMENTS

 1. I want to show thanks to the writer for rescuing me from this type of circumstance. After looking throughout the world-wide-web and meeting ideas which were not productive, I figured my life was done. Being alive minus the answers to the problems you’ve resolved all through your good post is a serious case, as well as those which may have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your website. Your own personal capability and kindness in handling all areas was important. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a thing like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks very much for your specialized and effective help. I will not think twice to recommend the blog to anyone who needs to have counselling on this problem.

 2. I wanted to post you this very little remark just to give thanks yet again for those striking tactics you’ve discussed above. It was generous with people like you to allow extensively what exactly many people would have distributed for an e-book to get some dough on their own, especially now that you might well have tried it in the event you decided. Those solutions in addition worked to provide a great way to be certain that other people have similar dreams the same as mine to figure out a good deal more when considering this condition. I believe there are numerous more pleasant periods in the future for many who read through your blog.

 3. I would like to express some appreciation to you just for bailing me out of this particular difficulty. Just after scouting throughout the internet and meeting basics which are not pleasant, I thought my entire life was well over. Living minus the strategies to the issues you have sorted out through your review is a critical case, and the ones that might have badly damaged my career if I hadn’t discovered your blog. Your actual know-how and kindness in maneuvering the whole lot was priceless. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks very much for the reliable and effective guide. I won’t think twice to recommend your web sites to any individual who should receive guide on this problem.

 4. I want to express my respect for your kindness giving support to all those that have the need for help with the concept. Your very own dedication to getting the solution along became surprisingly significant and has regularly encouraged folks much like me to reach their ambitions. Your valuable useful information can mean much a person like me and much more to my office workers. Many thanks; from all of us.

 5. I and my guys ended up going through the nice guidelines on your web blog and so all of the sudden got a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. My people ended up absolutely very interested to learn all of them and have in actuality been enjoying these things. Appreciate your truly being simply helpful and also for choosing this sort of really good guides millions of individuals are really wanting to learn about. My personal honest regret for not saying thanks to you sooner.

 6. I as well as my friends were found to be analyzing the great techniques found on your site while instantly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those tips. Those ladies are already totally thrilled to read them and now have in reality been enjoying these things. Appreciation for actually being really kind and then for picking this kind of exceptional things millions of individuals are really eager to learn about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 7. Thanks a lot for giving everyone a very terrific chance to read critical reviews from this blog. It’s usually very pleasant plus jam-packed with a great time for me and my office acquaintances to visit the blog minimum 3 times in a week to read the latest tips you have got. And lastly, I am at all times fascinated with all the remarkable methods you serve. Some 3 areas on this page are certainly the simplest we have had.

 8. I wanted to make a small word to express gratitude to you for all of the wonderful ideas you are showing at this website. My considerable internet investigation has at the end been recognized with professional strategies to exchange with my friends. I would claim that we visitors are really blessed to be in a fabulous site with very many brilliant individuals with useful ideas. I feel quite privileged to have used your entire web pages and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 9. I actually wanted to write a brief remark to be able to appreciate you for some of the pleasant solutions you are giving out here. My prolonged internet investigation has now been paid with beneficial details to share with my best friends. I ‘d express that most of us site visitors actually are definitely fortunate to be in a good network with many awesome people with great plans. I feel truly privileged to have seen your web page and look forward to tons of more entertaining moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 10. I would like to get across my appreciation for your generosity giving support to people that really need help with this particular niche. Your special dedication to getting the solution all-around appeared to be wonderfully productive and has permitted workers just like me to arrive at their pursuits. Your entire invaluable information signifies a whole lot to me and especially to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 11. Thanks for each of your efforts on this site. Gloria delights in participating in research and it’s obvious why. Almost all learn all regarding the compelling ways you convey vital solutions via this web site and as well as welcome response from people about this point plus our own princess is really studying a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one carrying out a brilliant job.

 12. I enjoy you because of all your valuable hard work on this blog. Kate delights in participating in investigation and it is easy to see why. My spouse and i notice all relating to the powerful mode you produce good strategies through the website and in addition boost response from some other people about this subject while our own child is without question being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your carrying out a remarkable job.

 13. I must get across my admiration for your kind-heartedness giving support to folks that should have guidance on that matter. Your very own dedication to passing the solution throughout became pretty advantageous and have frequently empowered ladies like me to arrive at their objectives. This interesting instruction indicates this much to me and extremely more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 14. Thanks so much for providing individuals with an extremely terrific opportunity to read from this site. It is always very great and jam-packed with a great time for me personally and my office acquaintances to visit your web site at the least 3 times in a week to see the latest stuff you will have. Of course, I’m also usually fulfilled with the spectacular thoughts served by you. Some 4 facts in this posting are easily the most effective we have ever had.

 15. I in addition to my guys have been going through the nice tips located on the website while at once I got a horrible suspicion I had not thanked the web site owner for those secrets. Those boys happened to be certainly passionate to see them and have definitely been having fun with those things. Thanks for simply being simply accommodating and then for figuring out this form of impressive useful guides millions of individuals are really needing to know about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 16. Thanks a lot for providing individuals with an extremely wonderful possiblity to check tips from this site. It’s always so pleasing and as well , full of a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your web site the equivalent of 3 times in a week to read through the new tips you have got. Of course, we’re actually satisfied concerning the effective knowledge served by you. Some two areas in this article are in truth the most effective we have ever had.

 17. Thank you for all of your work on this site. Kim really likes participating in internet research and it is easy to see why. All of us hear all relating to the dynamic ways you produce great guidelines on the website and as well as improve participation from people on that situation plus our daughter has always been being taught a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You are carrying out a powerful job.

 18. I happen to be writing to make you know of the fine discovery my wife’s child went through reading through your web page. She even learned a lot of details, not to mention what it is like to have a marvelous helping character to let the others without hassle know a number of very confusing issues. You actually surpassed visitors’ expected results. I appreciate you for showing such priceless, trusted, edifying as well as fun tips about the topic to Julie.

 19. My husband and i have been really cheerful that Michael managed to do his research through the entire precious recommendations he obtained from your very own web page. It’s not at all simplistic to simply possibly be freely giving strategies which many people might have been trying to sell. And we all understand we’ve got you to give thanks to because of that. The most important illustrations you’ve made, the simple website menu, the friendships you can aid to instill – it’s most astounding, and it’s really aiding our son and the family imagine that the concept is pleasurable, which is tremendously essential. Many thanks for everything!

 20. Thank you so much for giving everyone an extremely remarkable chance to read articles and blog posts from this blog. It is usually very good plus stuffed with amusement for me personally and my office peers to visit your blog no less than thrice every week to see the new issues you have got. Of course, I am also always fascinated with the unique knowledge you serve. Certain two tips in this article are truly the finest we’ve had.

 21. Thanks so much for giving everyone a very brilliant possiblity to read from this blog. It’s always so fantastic and as well , stuffed with a great time for me personally and my office friends to visit the blog nearly 3 times every week to study the latest tips you have. And of course, I’m just at all times motivated considering the gorgeous concepts you serve. Some 2 facts in this post are unequivocally the most beneficial I have ever had.

 22. I needed to draft you that little bit of observation so as to give thanks as before considering the spectacular solutions you have shown in this article. It was certainly incredibly open-handed with you to provide unreservedly exactly what many people would’ve supplied for an e-book to help with making some cash on their own, primarily now that you could possibly have done it in the event you wanted. These smart ideas likewise acted to be a good way to realize that someone else have similar dream much like my own to find out a little more pertaining to this matter. I am sure there are millions of more enjoyable times in the future for individuals who take a look at your website.

 23. I happen to be commenting to make you be aware of of the cool discovery my child experienced checking yuor web blog. She came to find numerous details, which include what it’s like to have an excellent teaching character to get certain people with no trouble know specific advanced subject matter. You really did more than people’s expected results. Thanks for providing the invaluable, dependable, explanatory and as well as cool tips on this topic to Julie.

 24. I really wanted to write a quick remark to be able to say thanks to you for some of the awesome pointers you are writing on this site. My time-consuming internet look up has at the end of the day been honored with awesome details to write about with my pals. I ‘d express that most of us site visitors are very endowed to exist in a really good website with very many outstanding professionals with very beneficial hints. I feel truly fortunate to have discovered the webpage and look forward to really more thrilling moments reading here. Thanks once again for all the details.

 25. I really wanted to send a note so as to express gratitude to you for the great pointers you are giving out at this site. My incredibly long internet search has at the end been compensated with wonderful insight to exchange with my family members. I would state that that many of us website visitors actually are quite fortunate to dwell in a really good site with very many brilliant professionals with helpful methods. I feel really grateful to have discovered your entire webpages and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thank you once again for all the details.

 26. I intended to send you that tiny note to finally thank you so much the moment again just for the stunning tricks you have documented on this website. It is quite tremendously generous with people like you to supply extensively just what most of us could have offered for an e book to earn some profit for their own end, precisely since you might have done it if you ever desired. Those creative ideas also served to be the easy way to fully grasp that other individuals have a similar dreams just as my very own to find out significantly more with reference to this matter. I believe there are many more pleasurable occasions ahead for folks who read carefully your website.

 27. I and my pals came going through the nice ideas on the blog while the sudden got a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. All the women came certainly passionate to read all of them and have quite simply been making the most of those things. Thanks for actually being so kind and for making a decision on varieties of smart tips millions of individuals are really needing to be informed on. My personal honest regret for not saying thanks to earlier.

 28. I truly wanted to construct a small remark so as to express gratitude to you for these unique ways you are writing here. My time intensive internet investigation has at the end been rewarded with reasonable knowledge to exchange with my pals. I would point out that we visitors are very fortunate to live in a decent site with many brilliant professionals with very helpful guidelines. I feel very much fortunate to have come across your entire web page and look forward to so many more cool times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 29. I wish to voice my gratitude for your generosity giving support to persons that should have help with this particular idea. Your special dedication to passing the solution all-around turned out to be amazingly productive and has really allowed others like me to attain their dreams. The helpful tips and hints signifies a lot a person like me and even further to my colleagues. With thanks; from each one of us.

 30. Thank you a lot for providing individuals with a very terrific possiblity to check tips from this blog. It really is so pleasurable and stuffed with a great time for me and my office fellow workers to visit the blog the equivalent of three times weekly to study the newest guides you will have. Not to mention, I’m just actually fulfilled concerning the unique tips and hints served by you. Selected 4 points on this page are undeniably the best I have had.

 31. I precisely desired to appreciate you yet again. I do not know what I would have followed in the absence of the type of concepts shown by you relating to such area of interest. It truly was the fearsome scenario in my view, nevertheless taking note of your specialized fashion you managed the issue took me to leap with delight. Now i am grateful for your assistance and as well , hope you are aware of a great job that you are providing teaching some other people via your webblog. I know that you’ve never got to know any of us.

 32. I want to show my gratitude for your generosity for people who must have help on your issue. Your personal dedication to passing the solution all over was certainly interesting and have constantly enabled men and women just like me to get to their goals. Your amazing invaluable guideline denotes a great deal to me and additionally to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 33. I needed to write you that very little remark to be able to thank you very much over again regarding the gorgeous techniques you’ve documented on this page. It was really extremely generous of you to allow publicly what exactly many of us could have offered for sale as an electronic book to make some dough for themselves, certainly seeing that you could possibly have tried it in case you decided. Those things additionally served to provide a fantastic way to fully grasp that some people have similar fervor like my personal own to figure out much more related to this matter. I think there are numerous more fun periods up front for people who go through your blog post.

 34. I together with my pals have been examining the excellent things on your site and then then I got an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for them. Most of the men ended up certainly thrilled to see all of them and have now surely been taking pleasure in those things. Appreciate your really being very helpful as well as for picking such fine tips most people are really desirous to learn about. My personal sincere regret for not saying thanks to sooner.

 35. I would like to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this particular issue. Right after searching through the world wide web and obtaining methods which were not pleasant, I thought my entire life was gone. Being alive without the presence of strategies to the difficulties you have sorted out by means of this guideline is a serious case, as well as the ones which could have badly damaged my entire career if I hadn’t come across your site. Your personal competence and kindness in touching a lot of things was tremendous. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a thing like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks very much for this specialized and sensible help. I will not hesitate to refer your site to anybody who requires guide about this issue.

 36. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily special opportunity to discover important secrets from this website. It’s usually very great and as well , stuffed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog a minimum of thrice in 7 days to read through the latest guidance you have got. And definitely, I’m just certainly fulfilled with the effective solutions you give. Certain 2 tips in this post are rather the finest we have all ever had.

 37. I happen to be commenting to make you be aware of what a really good encounter my daughter obtained browsing your webblog. She came to find so many pieces, most notably what it’s like to possess a great teaching nature to have men and women with no trouble learn about various complicated things. You actually surpassed my expected results. Many thanks for displaying the invaluable, healthy, edifying not to mention easy tips about that topic to Emily.

 38. I precisely wanted to appreciate you all over again. I’m not certain the things I could possibly have implemented without the suggestions discussed by you relating to such a subject. It became a very scary circumstance in my circumstances, nevertheless taking note of the very expert strategy you dealt with that forced me to leap with happiness. Now i am grateful for this support and believe you comprehend what a great job you were undertaking educating the rest through the use of a blog. More than likely you haven’t got to know any of us.

 39. Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet store online http://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlet store online http://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satore http://www.nikestores.us.com/
  air jordan 33 http://www.jordan33.us/
  cheapjerseysfromchina http://www.cheapjerseysfromchina.us/
  cheap custom nfl jerseys http://www.customnfljerseys.us/
  air jordan 11 concord http://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us/
  Red Jordan 12 http://www.redjordan12.us/
  Yeezy Shoes http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supply http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Vapor Max http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon UK http://www.salomons.me.uk/
  Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Store http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Max http://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/
  Kanye West Yeezys Boost Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jersey http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezys http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 40. Air Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet store online http://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  Nike Outlet satore http://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet http://www.nikestores.us.com/
  retro jordan 33 http://www.jordan33.us/
  cheap jerseys http://www.cheapjerseysfromchina.us/
  custom nfl jerseys http://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concord 2018 http://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Red 2018 http://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Red 2018 http://www.redjordan12.us/
  Yeezy http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy Shoes http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakers http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/
  Adidas Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4 http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/
  React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Store http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max 97 http://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/
  Kanye West Yeezys Boost Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainers http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezys http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 41. Yeezys http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Shoes http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Shoes http://www.yeezybluetint.com/
  Adidas Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon UK http://www.salomons.me.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Air Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
  Vapor Max http://www.nikevapormax.org.uk/
  React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Store http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Cheap Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Max http://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nike http://www.max2017.us/
  Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord 2018 http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals UK http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezys http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 42. izmgjtmpfuq,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo owaikr,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!

 43. I don’t even understand how I finished up right here, however I assumed this post was great. I don’t recognise who you might be however certainly you’re going to a famous blogger in case you are not already. Cheers!

 44. Nike Air VaporMax Flyknit 2 http://www.nikeairvapormaxflyknit2.us/
  Nike VaporMax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit 2 http://www.nikevapormaxflyknit.us/
  Nike VaporMax Plus,Nike Air VaporMax Plus,VaporMax Plus,Nike Air Vapormax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit 2 http://www.nike-vapormaxplus.us/
  Nike Air Max 2019,Air Max 2019 http://www.max2019.us/
  Nike Air Max 2019,Air Max 2019,Nike Air Max http://www.air-max2019.us/
  Nike Air Max 2019,Air Max 2019,Nike Air Max http://www.nike-airmax2019.us/
  Nike Air Zoom Pegasus 35,Nike Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus http://www.nikeairzoompegasus35.us/
  Nike Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus,Nike Pegasus http://www.nikepegasus-35.us/
  Nike Zoom,Nike Air Zoom http://www.nike-zoom.us/
  Nike Air Max 270,Air Max 270,Nike Max 270 http://www.nikemax270.us/
  Nike Shox,Nike Shox Outlet,Cheap Nike Shox Outlet http://www.nikeshoxoutlet.us/
  Adidas Outlet http://www.outlet-adidas.us/
  adidas originals http://www.originalsadidas.us/
  adidas ultra boost,ultra boost http://www.adidasultra-boost.us/
  Adidas Shoes http://www.shoesadidas.us/
  Pandora Rings,Pandora Ring,Pandora Rings Official Site http://www.pandorarings-jewelry.us/
  Pandora Official Site,Pandora Jewelry Official Site,Pandora Rings Official Site http://www.pandora-officialsite.us/
  Pandora.com,Pandora,Pandora Official Site,Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora-com.us/
  Pandora jewelry Outlet,pandora charms,,pandora bracelets,pandora rings,pandora outlet http://www.pandora-jewelryoutlet.us/
  pandora outlet,pandora jewelry outlet,pandora charms outlet,pandora jewelry http://www.pandoraoutlet-jewelry.us/
  Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports Jerseys http://www.cheapsportsnfljerseys.us/
  Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Outlet,Cheap Jerseys http://www.cheapoutletnfljerseys.us/
  Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports JerseysNFL Jerseys,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Wholesale,Cheap Jerseys http://www.nfljerseyscheapwholesale.us/
  Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports Jerseys http://www.cheapjerseyselitenfl.us/
  NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Wholesale http://www.nfljerseys2019.us/
  Pittsburgh Steelers Jerseys,Steelers Jerseys,Steelers Jerseys Cheap http://www.pittsburghsteelers-jerseys.us/
  Dallas Cowboys Jerseys,Cowboys Jerseys,Cowboys Jerseys Cheap http://www.dallascowboysjerseyscheap.us/
  NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys, Cheap Authentic Nfl Jerseys http://www.nflauthenticjerseys.us/
  NFL Jerseys Wholesale,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys, Cheap Nfl Jerseys Wholesale http://www.wholesalenfljerseysshop.us/
  NFL Jerseys Wholesale,Cheap Nfl Jerseys Wholesale,,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019 http://www.authenticnflcheapjerseys.us/
  Pandora Sale, Pandora Jewelry, Pandora UK http://www.pandorasale.org.uk/
  Pandora Charms,Pandora UK,Pandora Charms Sale Clearance http://www.pandoracharmssaleuk.me.uk/
  Pandora Bracelets,Pandora Bracelet,Pandora Jewelry http://www.pandorabraceletsjewellry.me.uk/
  Pandora UK, Pandora Sale, Pandora Jewelry UK http://www.pandorauk-sale.org.uk/

 45. oqngsq,Thanks a lot for providing us with this recipe of Cranberry Brisket. I’ve been wanting to make this for a long time but I couldn’t find the right recipe. Thanks to your help here, I can now make this dish easily.

 46. Este projeto é incrível! Você obviamente sabe como manter um leitor entretido
  . Entre sua sagacidade e seus vídeos, eu estava quase mudou-se para começar o meu próprio blog (bem, quase…
  HaHa!) Trabalho excelente. Eu realmente desfrutado que
  você tinha a dizer, e mais do que isso, como você apresentou.
  Legal demais!

 47. I simply want to mention I am beginner to blogging and site-building and actually savored you’re web site. Likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely have perfect posts. Many thanks for sharing your web-site.

 48. Magnífico batida! Eu deseja aprendiz ao mesmo tempo como
  você alterar seu site, como poderia inscrever-se para um weblog local ?
  A conta ajudou me um apropriado lidar. Eu tinha
  sido minúscula bit familiarizar isto sua transmissão fornecido
  brilhante transparente conceito

 49. Quando eu inicialmente comentou eu cliquei a caixa de seleção “Notificar-me quando novos comentários forem adicionados” e agora cada vez que um comentário é adicionado recebo
  vários correio electrónico com o mesmo comentário.
  Existe alguma maneira que você pode remover me
  desse serviço? Obrigado !

 50. dhsujzrhrij Yeezy 2019,Are you searching for top class Escort service in Noida and want to enjoy with them, hire sexy girls from top Greater Noida escort service and enjoy full night.

 51. Excelente . Eu era verificação constantemente isto blog e eu sou inspirou !

  Extremamente úteis informação especialmente o última fase 🙂 Eu cuidar tais informação muito.

  Era procurando isto particular informação para um muito longo tempo.
  Obrigado e boa sorte .

 52. Olá Podia jurar que visitou este site antes, mas depois navegando através de muitos do artigos percebi
  que é novo para mim. qualquer forma eu sou certamente feliz Eu tropecei em cima e
  eu vou ser livro marcação e checando regularmente !

 53. Hmm-parece como seu site comeu o meu primeiro comentário (foi extremamente
  longo) então eu acho que eu vou resumir o que eu escreveu
  e dizer, eu estou completamente apreciando seu blog.

  Eu também sou um aspirante blog escritor mas eu ainda sou novo para tudo.
  Tem algum dicas úteis para iniciante blog escritores?
  Eu gostaria certamente agradeço.

 54. ykmpyrgy Yeezy 350,Very informative useful, infect very precise and to the point. I’m a student a Business Education and surfing things on Google and found your website and found it very informative.

 55. Eu só não poderia partem seu site antes sugerindo que
  eu realmente apreciado o habitual informações um indivíduo fornecer para seu visitantes ?
  É vai ser volta constantemente a inspecionar novas postagens

 56. 4gNS01 Very interesting information!Perfect just what I was looking for! аАТ’аЂа‹I have great faith in fools аАа’аАТ‚б‚Т€Т self confidence my friends call it.аАТ’аЂа› by Edgar Allan Poe.

 57. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 58. Very interesting information!Perfect just what I was looking for! аАТ’аЂа‹I have great faith in fools аАа’аАТ‚б‚Т€Т self confidence my friends call it.аАТ’аЂа› by Edgar Allan Poe.

 59. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 60. Muito seção de conteúdo. Eu tropecei em cima seu web site e no capital de adesão para afirmar que eu adquirir
  na verdade desfrutado conta suas postagens no blog.
  De qualquer forma Vou estar assinando seu aumentar e eu mesmo conquista você
  acessar consistentemente rápido .

 61. Estava curioso se você alguma vez pensado mudando o
  estrutura de seu local ? Sua muito bem escrita; Eu
  amo o que você tem a dizer. Mas talvez você possa um pouco mais no caminho de conteúdo para que as pessoas podem se conectar com ele melhor.
  Youve tenho uma enorme quantidade de texto por
  só ter 1 ou dois imagens . Talvez você poderia espaço
  é melhor?

 62. Wow, superb weblog format! How long have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The overall glance of your website is great, let alone the content!

 63. We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive task and
  our entire group will likely be grateful to you.

 64. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog.

  I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired
  me to get my very own site now 😉

 65. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
  Kudos!

 66. I will right away snatch your rss as I can not in finding
  your email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly allow me recognize in order that I could
  subscribe. Thanks.

 67. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 68. Normally I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 69. SEO Company Orange Company I think this internet site contains some really good info for everyone . The ground that a good man treads is hallowed. by Johann von Goethe.

 70. I simply could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual provide for your visitors? Is gonna be again steadily to inspect new posts

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here