• నెలకుర్రు గ్రామంలో పర్యటించిన మంత్రి కొల్లు

మచిలీపట్నం: ప్రభుత్వ పథకాలు ప్రజలకు మరింత చేరువ చేయడానికి, ప్రజల్లో సంతృప్తిస్దాయి పెంచడానికి గ్రామదర్శిని నిర్వహిస్తున్నట్లు ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్ర న్యాయ, యువజన సంక్షేమం, క్రీడల శాఖా మంత్రి కొల్లు రవీంద్ర అన్నారు. శుక్రవారం బందరు మండలం నెలకుర్రు గ్రామంలో శుక్రవారం నిర్వహించిన గ్రామదర్శిని కార్యక్రమంలో మంత్రి పాల్గొన్నారు.

తొలుత గ్రామంలో మంత్రి అధికారులతో కలసి పర్యటించి గ్రామంలో జరిగిన అభివృద్ది పనులు పరిశీలించి ప్రజల సమస్యలు తెలుసుకున్నారు. ఈ సందర్భంగా ఏర్పాటైన సమావేశంలో మంత్రి మాట్లాడుతూ ప్రభుత్వం ఏర్పాటై 1500 రోజులు పూర్తయిన సందర్భంగా ప్రభుత్వం అందించిన సంక్షేమ కార్యక్రమాలు వారికి చేరాయా లేదా పరిశీలించి పథకాల అమల్లో లోటుపాట్లు సరిచేసుకొని మరింత చేరువ చేయడానికి గ్రామదర్శిని కార్యక్రమం రాష్ట్రవ్యాప్తంగా నిర్వహిస్తున్నట్లు మంత్రి తెలిపారు.

రైతు రుణమాఫీ పథకం క్రింద మండలంలో 18 వేల మంది రైతులకు 41 కోట్లు మూడు విడతల్లో చెల్లించామన్నారు. డ్వాక్రా మహిళలకు గ్రామంలో 2 కోట్ల వడ్డీలేని రుణాలు అందించామన్నారు. అర్హులందరికీ పింఛన్లు మంజూరు చేస్తున్నట్లు తెలిపారు. ఎన్‌టిఆర్ వైద్యసేవ పథకంలో కవర్ కాని ఇతర వ్యాధులకు సంబంధించి నియోజకవర్గంలో ముఖ్యమంత్రి సహాయనిధి క్రింద సుమారు 6 కోట్ల రూపాయలు పంపిణీ చేశామన్నారు. ఎస్.సి, ఎస్.టి, బీసి, కాపు కార్పొరేషన్ల ద్వారా సబ్సిడీ రుణాలు అందిస్తున్నట్లు తెలిపారు. నెలకుర్రు గ్రామంలో గడిచిన నాలుగేళ్లలో 5 కోట్ల రూపాయలతో వివిధ అభివృద్ది పనులు చేశామని, గ్రామంలో 150 మందికి పింఛన్లు అందిస్తున్నామని అన్నారు.

ముఖ్యంగా గ్రామంలో సమస్యలు తాగునీటి పథకం ఓవర్ హెడ్ ట్యాంకు నిర్మించినప్పటికీ కనెక్షన్ ఇవ్వలేదని ఇందుకోసం 80 వేలు మంజూరు చేయించి 15 రోజుల్లో కొత్త ట్యాంకు నుండి త్రాగునీరు సరఫరా అయ్యే విధంగా చూస్తామని, ఎస్.సి సబ్‌ప్లాన్ క్రింద 60 లక్షలతో శ్మశానానికి వెళ్లె రహదారి అభివృద్ది మరియు ఎస్.సి కాలనీ నుండి డ్రైనేజ్ నిర్మించి డేగలకోడుకు కలపడానికి చర్యలు తీసుకుంటామని మంత్రి హామీ ఇచ్చారు. గ్రామంలో ఎంపిపి పాఠశాల ముందు రహదారి అభివృద్ది ప్రహరీ నిర్మాణం, మెరక చేయించడానికి కృషి చేస్తామన్నారు.

ఎండిఓ జి.వి.సూర్యనారాయణ సమావేశంలో చంద్రన్నపెళ్లి కానుక, ముఖ్యమంత్రి యువనేస్తం, ఒంటరి మహిళలకు పింఛన్ పథకాల విధివిధానాలు, అర్హతలు తెలియజేసి అర్హులైన వారు ఈ పథకాలకు దరఖాస్తు చేసుకోవాలని సూచించారు. కార్యక్రమంలో బందరు ఎంపీపీ కాగిత వెంకటేశ్వరరావు, పరిశీలకులు నూజివీడు మార్కెట్ యార్డు చైర్మన్ కాపా శ్రీనివాసరావు, నాయకులు కుంచె దుర్గాప్రసాద్, నరహరిశెట్టి అచ్యుతరావు, నారగాని ఆంజనేయప్రసాద్, నీలం రామకృష్ణ, హౌసింగ్ ఇఇ నాగేశ్వరరావు, పిఆర్ ఎ.ఇ జవహర్ , ఆర్ డబ్ల్యూఎస్ , హౌసింగ్ తదితర శాఖల అధికారులు పాల్గొన్నారు.

43 COMMENTS

 1. I wish to express my thanks to you just for bailing me out of this type of matter. Right after browsing through the search engines and obtaining solutions which were not helpful, I believed my entire life was done. Existing without the presence of approaches to the difficulties you’ve fixed as a result of the short post is a crucial case, as well as the ones which could have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed your site. Your own natural talent and kindness in handling all the stuff was excellent. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a subject like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks so much for this reliable and results-oriented help. I will not think twice to endorse your web site to any person who will need support about this situation.

 2. My spouse and i were so lucky when John managed to complete his web research from the precious recommendations he got through your site. It is now and again perplexing just to choose to be freely giving thoughts which some people may have been trying to sell. We do know we have the blog owner to be grateful to for that. The entire illustrations you have made, the easy web site menu, the relationships you aid to instill – it’s many fantastic, and it’s really assisting our son and the family believe that this concept is amusing, and that is wonderfully indispensable. Thanks for all the pieces!

 3. Thanks so much for giving everyone remarkably breathtaking chance to read from this web site. It is always very terrific and full of fun for me personally and my office co-workers to search your website at the least thrice per week to learn the fresh things you have got. And lastly, I am also actually satisfied with your exceptional concepts you give. Certain 1 tips in this article are unequivocally the most impressive I’ve had.

 4. I have to express my appreciation for your kindness for folks that must have guidance on this topic. Your special dedication to passing the solution along became especially functional and has regularly permitted folks much like me to achieve their endeavors. The warm and helpful guidelines indicates much a person like me and especially to my office colleagues. Regards; from each one of us.

 5. I in addition to my pals appeared to be looking through the nice key points located on your web blog then at once came up with a horrible feeling I had not thanked the web site owner for those secrets. Most of the young men were definitely as a consequence happy to read through them and have now quite simply been having fun with those things. Thank you for truly being simply helpful as well as for opting for some awesome resources millions of individuals are really desperate to be informed on. My personal sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 6. I’m also commenting to let you be aware of what a fantastic encounter our princess had visiting your web page. She picked up so many issues, including what it is like to possess an ideal helping style to let the others completely comprehend several problematic things. You actually did more than our desires. Thank you for producing such important, healthy, educational as well as fun thoughts on this topic to Ethel.

 7. I’m also writing to let you understand of the fine experience my wife’s daughter enjoyed reading your site. She came to find lots of pieces, not to mention what it’s like to have a marvelous coaching nature to let other individuals really easily know specific complicated topics. You really exceeded my expectations. Many thanks for offering such interesting, trusted, explanatory not to mention cool tips about that topic to Sandra.

 8. I want to voice my appreciation for your generosity giving support to visitors who need assistance with the theme. Your special commitment to getting the message along had been remarkably informative and has in most cases made ladies much like me to attain their pursuits. This useful information indicates so much a person like me and a whole lot more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

 9. I actually wanted to send a note to thank you for some of the unique steps you are showing here. My prolonged internet search has at the end of the day been paid with good know-how to talk about with my family. I ‘d assert that most of us readers are definitely endowed to dwell in a good place with so many perfect professionals with great hints. I feel really lucky to have used your entire webpages and look forward to so many more awesome minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 10. I must express appreciation to the writer just for bailing me out of this particular crisis. After searching through the world-wide-web and getting basics that were not productive, I thought my entire life was well over. Living devoid of the approaches to the difficulties you’ve solved by way of this article content is a crucial case, and ones that would have in a wrong way affected my entire career if I had not discovered your site. The competence and kindness in touching every aspect was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot very much for the skilled and result oriented help. I will not be reluctant to recommend the blog to anybody who needs to have recommendations about this subject matter.

 11. I happen to be commenting to let you be aware of of the notable discovery my cousin’s princess developed studying your web page. She even learned several details, including what it is like to have a great teaching nature to have certain people really easily thoroughly grasp specified complicated things. You really did more than her expected results. Many thanks for producing the great, dependable, explanatory and as well as fun guidance on your topic to Julie.

 12. I wish to express my love for your generosity supporting visitors who absolutely need help with this one area. Your very own dedication to passing the solution around appeared to be certainly significant and has helped individuals just like me to attain their dreams. Your amazing warm and helpful guidelines means so much a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 13. I’m commenting to make you understand of the outstanding experience my wife’s daughter undergone viewing the blog. She even learned several pieces, most notably what it’s like to possess a marvelous coaching style to have a number of people effortlessly know selected extremely tough things. You actually exceeded my desires. Many thanks for offering the necessary, trustworthy, educational and even fun tips on this topic to Julie.

 14. I not to mention my buddies have already been viewing the best tips and tricks on your web page and instantly got a horrible feeling I never thanked the website owner for those tips. Most of the men happened to be as a consequence warmed to see them and now have unquestionably been taking advantage of them. Appreciation for getting simply kind and also for utilizing this kind of remarkable subject matter millions of individuals are really needing to know about. My honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 15. I must voice my admiration for your kindness in support of folks who really need help on that field. Your special dedication to passing the message throughout appears to be exceptionally insightful and has encouraged employees much like me to reach their objectives. Your amazing important report means a whole lot to me and even further to my peers. Many thanks; from all of us.

 16. I as well as my friends happened to be digesting the great tips and hints found on your web page while then I had a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. My ladies happened to be as a consequence passionate to read all of them and have in effect surely been using them. Thanks for actually being simply kind and then for considering varieties of extraordinary areas most people are really desirous to know about. Our sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 17. I and also my friends have already been going through the best procedures on your website and instantly developed a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for them. All the young boys appeared to be for that reason thrilled to read through them and have in effect without a doubt been using them. Appreciation for being quite accommodating and for figuring out this kind of brilliant topics millions of individuals are really desperate to be aware of. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 18. I am glad for writing to let you be aware of of the notable encounter my daughter encountered going through your web site. She mastered so many issues, including what it is like to have a very effective helping heart to get other people smoothly fully grasp various extremely tough things. You truly surpassed my expectations. I appreciate you for showing those precious, safe, explanatory and also fun tips on that topic to Kate.

 19. I wanted to write a brief message to be able to appreciate you for some of the amazing techniques you are sharing at this site. My extended internet investigation has at the end of the day been rewarded with reliable tips to write about with my classmates and friends. I ‘d mention that most of us readers actually are undoubtedly blessed to dwell in a good network with very many lovely professionals with useful tactics. I feel somewhat fortunate to have seen your entire web pages and look forward to many more cool moments reading here. Thank you again for everything.

 20. Thank you so much for giving everyone an extremely spectacular chance to read in detail from this site. It can be so pleasant and full of a lot of fun for me personally and my office mates to search the blog not less than 3 times in a week to read the new guides you will have. And of course, I’m also at all times impressed with the mind-blowing suggestions served by you. Certain 1 ideas in this post are in reality the very best we’ve ever had.

 21. I precisely wished to thank you so much once more. I am not sure the things I would’ve accomplished in the absence of the entire creative concepts provided by you on my industry. Entirely was a difficult matter in my position, however , noticing a new expert avenue you dealt with the issue made me to leap with contentment. Now i am happier for your information and in addition have high hopes you find out what a powerful job your are accomplishing training men and women using a web site. Probably you have never met all of us.

 22. I must express thanks to the writer just for rescuing me from this type of difficulty. After looking through the online world and getting strategies which are not powerful, I figured my life was gone. Existing without the presence of approaches to the issues you have fixed by means of this article content is a crucial case, as well as those that might have badly damaged my entire career if I had not noticed your blog. The talents and kindness in playing with the whole lot was very helpful. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I can also at this point relish my future. Thanks for your time so much for your specialized and results-oriented help. I won’t be reluctant to endorse your site to anybody who should have guidelines on this issue.

 23. I actually wanted to send a small comment to be able to appreciate you for those lovely guidelines you are giving on this site. My time-consuming internet lookup has finally been recognized with extremely good details to go over with my great friends. I ‘d express that many of us website visitors actually are unequivocally endowed to dwell in a wonderful community with many special people with helpful pointers. I feel rather fortunate to have encountered your entire site and look forward to tons of more pleasurable moments reading here. Thanks once again for everything.

 24. My spouse and i have been really comfortable when John managed to conclude his studies through your precious recommendations he discovered using your web page. It’s not at all simplistic to simply happen to be freely giving ideas the rest might have been trying to sell. And we do know we have the website owner to thank for this. The type of explanations you made, the straightforward website menu, the friendships you can give support to promote – it’s got most great, and it’s really aiding our son in addition to the family imagine that this subject is enjoyable, and that’s unbelievably essential. Thanks for all!

 25. I have to convey my love for your kindness in support of visitors who really need help on this study. Your personal commitment to passing the message all through came to be really important and has constantly helped folks just like me to realize their desired goals. Your entire warm and friendly tutorial entails this much to me and additionally to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 26. I just wanted to make a remark to be able to thank you for the amazing techniques you are giving on this site. My extended internet lookup has at the end been paid with wonderful suggestions to write about with my good friends. I would assert that we visitors are very lucky to live in a magnificent website with so many lovely people with very helpful secrets. I feel rather happy to have seen your web pages and look forward to tons of more fun times reading here. Thank you again for everything.

 27. Thanks for all your valuable effort on this site. Kim take interest in working on research and it’s easy to understand why. My spouse and i know all relating to the dynamic manner you render good strategies through the web blog and invigorate response from visitors about this subject plus my princess has been becoming educated a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are doing a great job.

 28. I would like to point out my love for your kindness in support of men and women who actually need guidance on in this concept. Your real commitment to passing the solution all through turned out to be remarkably helpful and have all the time empowered individuals much like me to achieve their ambitions. Your new helpful help and advice indicates a whole lot a person like me and especially to my office workers. Thank you; from each one of us.

 29. I simply needed to say thanks once more. I’m not certain the things that I would have gone through in the absence of these basics revealed by you on this area. It was actually the challenging case for me personally, nevertheless seeing a new expert avenue you handled it made me to jump over delight. I will be happy for the assistance and as well , trust you find out what an amazing job you were providing teaching the others via your site. Most likely you haven’t met all of us.

 30. I just wanted to send a brief word to be able to say thanks to you for all the stunning items you are sharing at this website. My extended internet search has at the end been paid with reasonable points to talk about with my companions. I would assert that many of us website visitors are rather endowed to live in a fantastic network with very many special professionals with useful guidelines. I feel extremely happy to have come across your entire weblog and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 31. I really wanted to send a small note to be able to say thanks to you for the lovely guides you are giving at this site. My extended internet look up has finally been rewarded with reputable strategies to write about with my relatives. I ‘d suppose that many of us website visitors are undoubtedly blessed to be in a perfect community with very many lovely people with very helpful solutions. I feel quite blessed to have seen your entire website and look forward to tons of more amazing minutes reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 32. I intended to write you one little note to help give thanks yet again on your unique opinions you’ve featured on this website. This has been certainly pretty generous of people like you to make easily exactly what a few individuals could possibly have supplied as an e-book to earn some dough for themselves, mostly since you could have tried it if you decided. Those suggestions as well served like the great way to realize that other people have the same dreams really like my very own to know the truth whole lot more related to this problem. I’m certain there are thousands of more fun moments in the future for individuals who take a look at your blog.

 33. Thanks for your entire labor on this blog. Debby take interest in participating in investigation and it’s easy to see why. We all notice all regarding the lively method you create very useful guidance via your web site and therefore strongly encourage response from other ones on that concern plus our own child is without question becoming educated a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one doing a powerful job.

 34. Needed to create you the very little remark in order to give thanks over again with your superb tips you’ve contributed at this time. It’s really shockingly open-handed of you in giving unreservedly just what most people might have offered for sale as an e book to help make some dough for themselves, chiefly since you could possibly have tried it in case you considered necessary. Those suggestions also acted to be a great way to be aware that other people have the same dream similar to my personal own to realize somewhat more regarding this matter. Certainly there are many more enjoyable opportunities ahead for individuals who read your blog.

 35. I simply desired to appreciate you yet again. I do not know the things I might have taken care of without these solutions revealed by you concerning such situation. It truly was a very frustrating condition in my position, but considering this skilled form you resolved the issue took me to weep with fulfillment. I will be grateful for the service and then trust you are aware of a powerful job you have been undertaking instructing the others through your web site. I’m certain you have never got to know all of us.

 36. I needed to create you one tiny word to give many thanks once again relating to the incredible ideas you have shared on this website. This is quite shockingly open-handed of people like you giving publicly precisely what some people could have distributed for an electronic book in making some dough on their own, particularly given that you might well have done it if you ever decided. These inspiring ideas also worked to become a great way to understand that many people have a similar dream much like my very own to grasp a lot more pertaining to this problem. I’m sure there are a lot more pleasant opportunities in the future for many who discover your blog.

 37. My wife and i felt so comfortable Ervin could finish off his survey through your ideas he received through your web pages. It’s not at all simplistic to just choose to be freely giving secrets that the rest could have been selling. And we all keep in mind we have the blog owner to thank because of that. All of the explanations you made, the simple site menu, the friendships you can help to engender – it’s mostly awesome, and it is helping our son in addition to our family consider that this subject is exciting, and that’s highly essential. Thank you for everything!

 38. I precisely needed to thank you so much again. I am not sure the things that I could possibly have implemented in the absence of these creative ideas documented by you relating to this theme. This has been a real scary problem in my circumstances, but being able to view a new specialised form you handled that made me to leap with contentment. Extremely happier for your support and as well , believe you know what an amazing job you are always undertaking educating some other people using a site. Probably you haven’t come across all of us.

 39. I wish to show some thanks to the writer just for bailing me out of this particular instance. Right after searching through the world-wide-web and seeing ideas that were not pleasant, I believed my life was well over. Being alive minus the strategies to the issues you’ve sorted out by way of the write-up is a critical case, and ones which could have negatively damaged my career if I had not come across your blog. That ability and kindness in maneuvering everything was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can at this point look forward to my future. Thank you so much for this reliable and amazing guide. I will not be reluctant to refer the website to any individual who ought to have tips about this subject.

 40. I really wanted to send a simple word to be able to say thanks to you for some of the superb concepts you are sharing at this website. My time intensive internet lookup has at the end been honored with wonderful information to go over with my family and friends. I ‘d admit that many of us site visitors are really blessed to be in a very good place with very many lovely professionals with useful tactics. I feel rather blessed to have encountered your entire webpages and look forward to so many more thrilling times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 41. I not to mention my buddies were found to be taking note of the excellent items found on your web page and so all of a sudden I got a horrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those tips. Those boys were absolutely warmed to see them and have in effect honestly been having fun with those things. Thanks for simply being indeed accommodating and also for making a choice on this kind of important things millions of individuals are really desperate to discover. My sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 42. Needed to compose you this very small word just to say thanks over again relating to the fantastic methods you have shown here. This is really unbelievably open-handed of people like you to give unreservedly all a few individuals could possibly have advertised as an ebook to earn some dough for themselves, particularly considering that you might well have done it in case you decided. These principles in addition served as the easy way to be sure that other people online have similar dream just like my personal own to know great deal more concerning this problem. I’m certain there are numerous more pleasant occasions ahead for individuals who go through your website.

 43. I really wanted to make a quick remark so as to express gratitude to you for all the magnificent hints you are showing here. My considerable internet research has now been recognized with high-quality facts and techniques to talk about with my family and friends. I ‘d tell you that many of us readers are very lucky to live in a very good place with many marvellous professionals with great ideas. I feel rather fortunate to have come across your web site and look forward to many more exciting moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here