న్యూఢిల్లీ: ప్రపంచంలోనే అత్యంత వేగంగా అభివృద్ధి చెందుతున్న ఆర్ధిక వ్యవస్థల్లో భారత్ ముందంజలో ఉందని, ఈ వృద్ధిరేటును మరింత పెంచడంతో పాటు శరవేగంగా కొనసాగించే ప్రయత్నాలు ముమ్మరంగా జరుగుతున్నాయని ప్రధానమంత్రి నరేంద్ర మోదీ అన్నారు. న్యూఢిల్లీలోని విజ్ఞాన్ భవన్‌లో గ్లోబల్ మొబిలిటీ సమ్మిట్‌ను శుక్రవారం ఆయన ప్రారంభిచారు.

ఈ సందర్భంగా ప్రధాని మాట్లాడుతూ దేశవ్యాప్తంగా తొలి దశలో వంద స్మార్ట్ సిటీలను నిర్మిస్తున్నామని, మౌళిక సదుపాయాలను వేగంగా అభివృద్ధి చేస్తున్నామన్నారు. ప్రపంచ దేశాలన్నీ భారత్‌ను బిజినెస్ హబ్‌గా చూస్తున్నాయని, పెట్టుబడులు పెట్టేందుకు ఆసక్తి చూపిస్తున్నాయని తెలిపారు. భారత్ తన ఆర్థిక వ్యవస్థ, అవస్థాపన, యువత, అనేక ఇతర ప్రాంతాల్లో ఈ చర్యను చేపట్టిందన్నారు.

ఈ సరికొత్త విధానం చలనశీలత ఆర్థిక వ్యవస్థ యొక్క ఒక కీలకమైన డ్రైవర్ అని, ఇది ఆర్థిక వృద్ధిని పెంచుతుందని, ఉపాధి అవకాశాలను సృష్టిస్తుందని ప్రధాని చెప్పారు. దేశంలో చైతన్యం, భవిష్యత్తు కోసం దృష్టి కోణంలో వివరించారు. 7సీ సాధారణ, అనుసంధానించబడిన, అనుకూలమైన, రద్దీ లేని, ఛార్జ్డ్, క్లీన్, కట్టింగ్ ఎడ్జ్‌గా మోదీ పేర్కొన్నారు.

‘‘భారత్ ఆర్థిక వ్యవస్థ మూవ్‌లో ఉంది. మాది ప్రపంచంలో అత్యంత వేగంగా పెరుగుతున్న ప్రధాన ఆర్థిక వ్యవస్థ. మా నగరాలు, పట్టణాలు మూవ్‌లో ఉన్నాయి. మేము వంద స్మార్ట్ నగరాలు నిర్మిస్తున్నారు. మా అవస్థాపన మూవ్‌లో ఉంది. మేము రోడ్లు, విమానాశ్రయాలు, రైలు మార్గాలు, పోర్టులను శీఘ్ర వేగంతో నిర్మిస్తున్నాము. మా వస్తువులూ మూవ్‌లో ఉన్నాయి. వస్తువులు, సేవలు పన్ను మాకు సరఫరా గొలుసులు, గిడ్డంగి నెట్వర్క్లు హేతుబద్ధం సహాయపడింది. మా సంస్కరణలు కూడా వేగవంతంగా ఉన్నాయి. మేము వ్యాపారం కోసం సులభంగా చోటు చేసుకున్నాము. కుటుంబాలు గృహాలు, మరుగుదొడ్లు, పొగ రహిత ఉచిత ఎల్పీజీ సిలిండర్లు, బ్యాంకు ఖాతాలు, రుణాలు పొందుతున్నాయి. మా యువత మూవ్‌లో ఉన్నారు. మేము ప్రపంచం ప్రారంభ హబ్గా వేగంగా అభివృద్ధి చెందుతున్నాము. భారతదేశం కొత్త శక్తి, ఆవశ్యకత, ఉద్దేశ్యంతో ముందుకు సాగుతోంది’’ అని ప్రధాని అన్నారు.

39 COMMENTS

 1. Attractive portion of content. I simply stumbled upon your weblog
  and in accession capital to claim that I get in fact loved account
  your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your augment or
  even I fulfillment you get admission to constantly fast.

 2. I feel that is among the such a lot important info
  for me. And i am satisfied studying your article.
  But want to observation on some general things, The web site
  style is wonderful, the articles is actually excellent :
  D. Good activity, cheers

 3. I have been exploring for a little for any high quality
  articles or blog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Studying this information So i am glad to show that I have a very good uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I so much indisputably will make sure to don?t disregard this site and provides it a glance regularly.

 4. I simply want to tell you that I’m all new to blogging and site-building and actually loved you’re page. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You definitely have excellent stories. Appreciate it for sharing your webpage.

 5. I’ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Show me the man who keeps his house in hand, He’s fit for public authority.” by Sophocles.

 6. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 7. Well, I am so excited that I have found your post because I have been searching for some info on this for almost three hours! You’ve helped me a lot indeed and by reading this story I have found many new and useful info about this subject!

 8. I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 9. One more issue is that video games are usually serious anyway with the major focus on knowing things rather than entertainment. Although, there’s an entertainment element to keep the kids engaged, each one game is generally designed to develop a specific expertise or area, such as mathmatical or scientific disciplines. Thanks for your write-up.

 10. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 11. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 12. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 13. naturally like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality nevertheless I will surely come again again.

 14. One other thing is that an online business administration training is designed for individuals to be able to smoothly proceed to bachelor degree courses. The Ninety credit certification meets the other bachelor education requirements when you earn the associate of arts in BA online, you will have access to the latest technologies on this field. Some reasons why students have to get their associate degree in business is because they are interested in this area and want to get the general knowledge necessary in advance of jumping right into a bachelor diploma program. Thx for the tips you provide in your blog.

 15. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other customers like its helped me. Great job.

 16. I really like your writing style, fantastic information, regards for putting up :D. “Nothing sets a person so much out of the devil’s reach as humility.” by Johathan Edwards.

 17. Thank you sharing all these wonderful posts. In addition, the right travel plus medical insurance system can often eliminate those fears that come with travelling abroad. Any medical emergency can rapidly become costly and that’s bound to quickly place a financial weight on the family finances. Setting up in place the perfect travel insurance bundle prior to setting off is well worth the time and effort. Thank you

 18. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 19. Good blog! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 20. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 21. Thanks a bunch for sharing this with all people you actually know what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =). We will have a link change arrangement among us!

 22. I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here