• వార్షిక బ్రహ్మోత్సవాల ఐదో రోజున గరుడ వాహన సేవ

 • పెద్ద సంఖ్యలో హాజరైన భక్తజనంతో తిరు వీధుల్లో రద్దీ

తిరుమల: తిరుమల వేంకటేశ్వర స్వామివారి వార్షిక బ్రహ్మోత్సవాల్లో ఐదో రోజయిన సోమవారం రాత్రి తిరు వేంకటనాథుడు తన అనుంగు వాహనమైన గరుడ వాహనంపై భక్తులకు దర్శనమిచ్చారు. బ్రహ్మోత్సవాల్లో గరుడ సేవను వీక్షించేందుకు వేలాది మంది భక్తులు పొద్దున్నుంచే తిరుమలకు చేరుకున్నారు. అన్నమయ్య పేర్కొన్నట్టు ‘‘నానా దిక్కుల నరులెల్లా..’’ రీతిలో లక్షలాది మంది భక్తజనం రావడంతో తిరుమలకొండలు భక్తగిరులుగా మారిపోయాయి.

గరుడ సేవలో ధ్రువమూర్తి వేంకటేశ్వరస్వామికి, ఉత్సవమూర్తి మలయప్పస్వామికి భేదం లేదు. అందుకనే ఉత్సవమూర్తిని గరుడ వాహనంపై ఉండగా వీక్షించడం మోక్షదాయకం. మూల విరాట్టుకు నిత్యం అలంకరించే మకరకంఠి, లక్ష్మీహారం, సహస్రనామ మాల వంటి విశిష్ట అభరణాలను మలయప్పకు అలంకరిస్తారు. గరుడోత్సవాన్ని వీక్షిస్తే వైకుంఠ ప్రాప్తి కలుగుతుంది. శ్రీవిల్లిపుత్తూరు ఆలయం నుంచి పూలమాలలు, చెన్నైనుంచి గొడుగులను తిరుమలకు తరలించి గరుడోత్సవానికి ఉత్సవమూర్తికి అలంకరించడం విశేషం. గరుత్మంతుడు విష్ణువుకు వాహనం.

అలాగే ధ్వజం కూడా. బ్రహ్మోత్సవాల సమయంలో ధ్వజస్తంభంపై నుంచి యావత్‌ దేవతలకు ఆహ్వానం పలుకుతాడు. విష్ణుపురాణాన్ని శ్రీ వైకుంఠనాధుడు తొలిసారిగా గరుడినికే ఉపదేశించాడు. ఇన్ని విధాలుగా గరుడసేవ విశిష్టసేవగా గుర్తింపబడింది. మరోవైపు, అఖిలాండ కోటి బ్రహ్మాండ నాయకుడి సన్నిధిలో భక్తుల రద్దీ ఒక్కసారిగా పెరిగింది. వెంకన్న సర్వదర్శనానికి 28 కంపార్టుమెంట్లలో భక్తులు వేచివున్నారు. ఉచిత దర్శనానికి 20 గంటలు, ప్రత్యేక ప్రవేశ దర్శనానికి, కాలినడక భక్తులకు, టైమ్ స్లాట్ సర్వదర్శనానికి 3 గంటల సమయం పడుతుందని టీటీడీ అధికారులు ఓ ప్రకటనలో తెలిపారు.

కాగా ఆదివారం ఒక్కరోజే 86,711 మంది భక్తులకు శ్రీవారి దర్శనభాగ్యం కలిగింది.‌ 32,537 మంది‌ భక్తులు శ్రీవారికి తలనీలాలు సమర్పించి మొక్కులుచెల్లించుకున్నారు. ఆదివారం శ్రీవారి హుండీ ఆదాయం రూ.2.41 కోట్లు. ఇదిలా ఉండగా, శ్రీవారి వార్షిక బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా ఐదవ రోజైన సోమవారం ఉదయం శ్రీహరి మోహినీ రూపంలో శృంగార రసాధి దేవతగా సర్వాలంకార భూషితుడై భక్తులకు దర్శనమిచ్చాడు. పక్కనే శ్రీకృష్ణుడు అలంకృతుడై మరో తిరుచ్చిపై భక్తులకు అభయమిచ్చాడు. ఏనుగులు, అశ్వాలు ఠీవిగా ముందు కదులుతుండగా భక్తుల కోలాటాలు, డ్రమ్స్‌ వాయిద్యాలు, ఇతర కళాప్రదర్శనల నడుమ ఊరేగింపు అత్యంత రమణీయంగా జరిగింది.

ఈ అవతారం ద్వారా జగత్తు అంతా మాయామోహానికి లొంగివుందని, అదంతా తన లీలా విలాసమేనని, తన భక్తులు కానివారు ఈ జగన్మాయలోలులు కాక తప్పదని స్వామివారు చాటి చెబుతున్నారు. అనంతరం సాయంత్రం 4 నుంచి 5 గంటల వరకు ఊంజల్‌సేవ వైభవంగా జరిగింది. రాత్రి 7 నుంచి 12 గంటల వరకు గరుడవాహనంపై స్వామివారు భక్తులను కటాక్షించారు. జగన్నాటక సూత్రధారియైన శ్రీమలయప్పస్వామివారు సోమవారం రాత్రి గరుడవాహనంపై తిరుమాడ వీధులలో నింపాదిగా ఊరేగుతూ భక్తులందరికీ తన దివ్యమంగళ రూపదర్శనమిచ్చారు. పౌరాణిక నేపథ్యంలో 108 వైష్ణవ దివ్యదేశాలలోనూ గరుడసేవ అత్యంత ప్రాముఖ్యతను సంతరించుకుంది.

ఇదేరోజు తిరుమలలో శ్రీవారు శ్రీవిల్లిపుత్తూరు నుండి విచ్చేసిన ప్రత్యేక మాలలు, చెన్నై నుండి వచ్చిన అలంకృత ఛత్రాలు స్వామివారి గరుడవాహన సేవకు మరింత శోభను చేకూర్చినట్లయ్యాయి. గరుడవాహనం ద్వారా స్వామివారు దాసానుదాస ప్రపత్తికి తాను దాసుడని తెలియజెప్పారు. అంతేగాక జ్ఞానవైరాగ్య ప్రాప్తికోరే మానవులు జ్ఞానవైరాగ్య రూపాలైన రెక్కలతో విహరించే భగదధిష్టుతుడైన గరుడుని దర్శిస్తే సర్వపాపాలు తొలగుతాయని భక్తకోటికి తెలియజేశారు.

ఈ కార్యక్రమంలో టిటిడి ధ‌ర్మ‌క‌ర్త‌ల మండ‌లి అధ్య‌క్షులు పుట్టా సుధాకర్ యాదవ్, కార్యనిర్వహణాధికారి అనిల్‌కుమార్‌ సింఘాల్‌, తిరుమల సంయుక్త కార్యనిర్వహణాధి కె.యస్‌.శ్రీనివాసరాజు తదితరులు పాల్గొన్నారు. మరోవైపు, శ్రీవారి సాలకట్ల బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా సోమవారం జరిగిన గరుడసేవకు పెద్ద ఎత్తున భక్తులు హాజరయిన దృష్ట్యా ముందు జాగ్రత్త చర్యలలో భాగంగా తిరుపతిలో పోలీసులు ట్రాఫిక్‌ మళ్లింపు చర్యలు చేపట్టారు. తిరుపతిలో ద్విచక్రవాహనాలకు ప్రత్యేక పార్కింగ్‌ ఏర్పాట్లు చేశారు.

సోమవారం ఉదయం 6 నుంచి మంగళవారం ఉదయం 6 వరకూ నిబంధనలు అమలులో ఉండేలా చర్యలు తీసుకున్నారు. ద్విచక్రవాహనదారుల సౌకర్యార్థం రోడ్డు మార్గం సూచించే బోర్డులు ఏర్పాటు చేశారు. ఏపీఎస్‌ఆర్‌టీసీ బస్టాండుకు కడప, హైదరాబాద్‌ బస్సులు కరకంబాడి మీదుగా రేణిగుంట, ఆటోనగర్, రామానుజ సర్కిల్‌ మీదుగా మళ్లించారు. చిత్తూరు, మదనపల్లి, బెంగళూరు వైపు నుంచి తిరుపతి ఆర్టీసీ బస్టాండ్‌కు తుమ్మలగుంట, ఉప్పరపల్లి క్రాస్, వైకుంఠాపురం, ముత్యాలరెడ్డి పల్లి, అన్నమయ్య సర్కిల్, శంకరంబాడి సర్కిల్, రామానుజ సర్కిల్‌–పూర్ణకుంభం సర్కిల్‌ వైపు మళ్లించారు.

కర్ణాటక, తమిళనాడు ఆర్టీసీ బస్సులు తిరుపతి బస్టాండ్‌లో కేటాయించిన పార్కింగ్‌ స్థలంలోనే పార్కింగ్‌ చేసేలా ఏర్పాట్లు చేశారు. బస్టాండ్‌ బయట ప్రదేశాల్లో, నగరంలోని ప్రదేశాల్లో పార్కింగ్‌కు అనుమతించలేదు. బెంగళూరు నుంచి తిరుపతికి కర్ణాటక బస్సులు తిరుపతి బైరాగిపట్టెడ ఆర్చ్‌ దగ్గర తాత్కాలికంగా ఏర్పాటు చేసిన పార్కింగ్‌ స్థలం నుంచే రాకపోకలకు అనుమతించారు. లీలామహల్‌ జంక్షన్, కరకంబాడిరోడ్డు, బాలాజీ కాలనీ, టౌన్‌ క్లబ్, గరుడ సర్కిల్‌ మార్గాల్లో ఆర్టీసీ బస్సులను అనుమతించలేదు. ఇక, గరుడసేవ సందర్భంగా టీటీడీ పాత చెకింగ్‌ పాయింట్‌ వద్ద ద్విచక్రవాహనాల పార్కింగ్‌కు ఏర్పాటు చేశారు. చెర్లోపల్లి వైపు నుంచి వచ్చిన ద్విచక్రవాహనాలు జూపార్కు, వేదిక్‌ యూనివర్సిటీ, స్విమ్స్, వివేకానందా సర్కిల్‌ వరకు అనుమతించారు.

కరకంబాడి వైపు నుంచి వచ్చిన ద్విచక్రవాహనాలను లీలామహల్‌ సర్కిల్, మున్సిపల్‌ పార్కింగ్‌ క్రాస్, అన్నారావు సర్కిల్, హరేరామ హరేకృష్ణ రోడ్డు ద్వారా పార్కింగ్‌ స్థలానికి వెళ్లేలా చూశారు. బాలాజీ కాలనీ, టౌన్‌ క్లబ్‌ నుంచి వచ్చిన ద్విచక్రవాహనాలు రామకృష్ణా సర్కిల్, స్విమ్స్‌ క్రాస్, వివేకానంద సర్కిల్, రుయాస్పత్రి జంక్షన్‌ ద్వారా టీటీడీ పాత చెక్‌పాయింట్‌ చేరుకునేలా ఏర్పాటు చేశారు. నాలుగు చక్రాల వాహనాలు హరేకృష్ణ ఆలయం ఎదుట ఉన్న వినాయక నగర్‌ గ్రౌండ్‌లో పార్కింగ్‌కు అనుమతించారు. టూరిస్ట్‌ బస్సులను చెర్లోపల్లి జూపార్క్‌రోడ్డులోని క్యాన్సర్‌ ఆస్పత్రి గ్రౌండ్‌లో పార్కింగ్‌కు అనుమతించారు. మొత్తానికి అన్ని విభాగాల సమన్వయంతో తిరుమల శ్రీవారి గరుడ వాహన సేవ ఘనంగా, ప్రశాంతంగా సాగింది.

293 COMMENTS

 1. I and my pals have been taking note of the best tactics found on your web blog and then got a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those techniques. Most of the women had been for that reason happy to study all of them and have definitely been loving those things. Many thanks for actually being really thoughtful and also for settling on these kinds of really good resources millions of individuals are really eager to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 2. Thank you for your entire labor on this website. Ellie takes pleasure in setting aside time for research and it’s obvious why. Most of us know all of the dynamic method you create worthwhile ideas through the website and as well inspire contribution from some other people on that subject then our own child is truly discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a really good job.

 3. I am also writing to let you understand of the useful discovery my cousin’s daughter encountered studying your webblog. She figured out numerous things, which include what it’s like to have a very effective teaching style to have the others easily fully understand a variety of extremely tough subject areas. You truly exceeded our own expected results. I appreciate you for distributing such useful, trustworthy, revealing and in addition cool guidance on that topic to Emily.

 4. I would like to show my thanks to the writer for bailing me out of such a problem. After browsing through the search engines and obtaining views which were not helpful, I figured my entire life was done. Living devoid of the strategies to the issues you’ve sorted out all through your main article content is a critical case, as well as the kind that would have adversely damaged my entire career if I had not noticed your web page. Your main know-how and kindness in taking care of a lot of stuff was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a point like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for the specialized and amazing guide. I will not hesitate to refer your site to anybody who would need counselling about this matter.

 5. I needed to send you one tiny observation so as to give many thanks the moment again with your spectacular information you have documented in this case. It’s simply seriously generous with people like you to present publicly exactly what a number of us would have advertised as an electronic book to end up making some money for their own end, precisely since you might have done it if you ever desired. Those points also served to be a easy way to understand that other people online have the identical eagerness just like my own to realize significantly more in respect of this condition. I’m sure there are several more enjoyable situations ahead for individuals who start reading your blog.

 6. I and also my guys happened to be studying the excellent helpful hints on your website then before long came up with an awful suspicion I had not thanked the site owner for those tips. Most of the guys came certainly warmed to read them and have actually been loving these things. We appreciate you simply being indeed considerate and then for using these kinds of terrific areas millions of individuals are really desperate to be informed on. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 7. Needed to draft you this tiny note to be able to say thanks a lot yet again for those lovely concepts you have shown in this case. It is certainly remarkably open-handed with people like you in giving publicly all many people could have marketed as an ebook in order to make some profit on their own, most importantly considering the fact that you could possibly have done it if you wanted. The points additionally worked to be the fantastic way to be aware that many people have the identical dream really like my own to see a whole lot more on the topic of this issue. I am certain there are many more pleasurable times ahead for folks who browse through your site.

 8. I in addition to my friends were found to be examining the nice strategies located on your site while all of a sudden developed a horrible suspicion I had not thanked the website owner for those secrets. All the ladies were so glad to read through them and now have without a doubt been taking advantage of those things. Appreciate your simply being so thoughtful and then for opting for this sort of superior information millions of individuals are really desirous to learn about. My very own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 9. I truly wanted to jot down a simple note in order to appreciate you for the awesome facts you are posting at this site. My time-consuming internet lookup has at the end been paid with good facts and techniques to write about with my good friends. I ‘d repeat that we site visitors actually are undeniably fortunate to live in a perfect network with so many brilliant people with interesting strategies. I feel truly grateful to have used your web page and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 10. Thanks a lot for giving everyone remarkably memorable possiblity to discover important secrets from this blog. It can be so sweet and as well , full of fun for me and my office colleagues to search your website at the least three times in one week to study the new guides you will have. Not to mention, we are usually fulfilled for the magnificent pointers you give. Selected 2 points in this article are surely the most impressive I’ve ever had.

 11. I intended to write you the tiny remark to give many thanks the moment again on your amazing views you have provided on this website. It is simply generous with you to provide extensively what exactly most people would have advertised for an e book to generate some cash for themselves, most importantly since you might well have done it if you ever considered necessary. These concepts likewise acted to become good way to comprehend other people have the identical fervor like mine to figure out a lot more regarding this issue. Certainly there are several more pleasant occasions up front for many who looked over your blog post.

 12. Thank you for your whole efforts on this website. Gloria enjoys going through research and it’s really obvious why. We all notice all of the lively ways you make very helpful tips and hints on the web blog and increase participation from the others on that subject while our daughter is certainly learning a lot. Take advantage of the rest of the new year. You’re carrying out a pretty cool job.

 13. I’m commenting to let you be aware of of the perfect experience my girl obtained viewing your webblog. She even learned so many details, most notably what it’s like to possess an ideal giving spirit to make many people clearly learn specified problematic subject areas. You undoubtedly surpassed people’s expectations. Thank you for imparting these essential, trustworthy, edifying and even cool guidance on that topic to Gloria.

 14. I really wanted to make a quick message to thank you for some of the wonderful instructions you are showing at this website. My prolonged internet search has finally been compensated with pleasant insight to exchange with my friends and family. I would claim that many of us readers are definitely blessed to exist in a very good website with very many special professionals with helpful tricks. I feel very much blessed to have come across your web site and look forward to tons of more thrilling times reading here. Thank you again for everything.

 15. My wife and i felt so lucky when John could complete his inquiry through the entire ideas he grabbed from your web site. It is now and again perplexing to simply happen to be giving freely helpful tips which usually most people may have been making money from. Therefore we do know we need the website owner to thank for that. All of the illustrations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you will assist to engender – it’s got everything excellent, and it is assisting our son and us reckon that this content is fun, which is certainly rather important. Thanks for the whole thing!

 16. My wife and i got now peaceful that Emmanuel could conclude his researching from the ideas he received out of the web page. It is now and again perplexing to just be giving away thoughts the others could have been selling. And we all take into account we now have the writer to thank for that. Those illustrations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you give support to foster – it’s got most awesome, and it’s really aiding our son and us feel that this issue is amusing, which is certainly unbelievably indispensable. Thank you for the whole thing!

 17. I happen to be commenting to make you be aware of of the impressive experience my cousin’s girl gained going through your web page. She discovered so many things, with the inclusion of how it is like to possess a great teaching nature to make the mediocre ones clearly thoroughly grasp specific complex issues. You actually did more than readers’ desires. Thank you for providing such beneficial, trustworthy, informative and even unique guidance on the topic to Janet.

 18. I and my friends appeared to be studying the excellent items from your web page then the sudden came up with an awful feeling I never expressed respect to the website owner for those tips. These young men are already glad to read all of them and have without a doubt been enjoying those things. I appreciate you for really being really kind as well as for picking this sort of incredible ideas millions of individuals are really needing to understand about. Our sincere regret for not saying thanks to sooner.

 19. I would like to point out my admiration for your generosity supporting those individuals that should have assistance with this concern. Your real commitment to getting the solution around has been really important and have regularly empowered somebody just like me to attain their pursuits. Your new useful recommendations denotes a whole lot to me and additionally to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 20. My husband and i got now comfortable when Jordan could round up his studies while using the precious recommendations he acquired from your blog. It’s not at all simplistic to simply choose to be making a gift of solutions which other people might have been making money from. And we also discover we now have the website owner to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the easy web site navigation, the relationships your site assist to engender – it is all astonishing, and it’s really helping our son in addition to the family understand this issue is excellent, and that is wonderfully fundamental. Thank you for the whole thing!

 21. I enjoy you because of your whole hard work on this web page. Gloria really likes going through research and it’s really easy to understand why. I learn all regarding the powerful ways you make great guidance on your web site and attract response from other individuals on that concept so our child is now learning a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been doing a useful job.

 22. I simply wanted to say thanks all over again. I am not sure what I would have implemented without the creative concepts revealed by you relating to such field. Completely was a very alarming difficulty in my opinion, however , coming across a new specialized technique you processed that made me to jump for fulfillment. Now i am happier for this work and wish you realize what an amazing job you are always doing educating the rest all through a blog. I know that you haven’t encountered all of us.

 23. I wanted to type a brief remark to say thanks to you for those amazing concepts you are giving out at this website. My prolonged internet search has finally been compensated with extremely good facts to go over with my company. I would mention that most of us site visitors actually are extremely lucky to dwell in a good community with so many perfect professionals with valuable ideas. I feel extremely lucky to have seen the web page and look forward to some more exciting moments reading here. Thank you once more for everything.

 24. I needed to put you a tiny word to help say thanks a lot once again for these exceptional strategies you’ve shown on this website. This has been certainly generous of people like you to allow freely all that a number of people could have advertised for an e book to end up making some profit for their own end, mostly considering the fact that you could have done it if you considered necessary. The basics likewise served like a good way to recognize that most people have the same zeal really like my personal own to know the truth more around this problem. I believe there are several more pleasurable situations ahead for folks who scan through your blog post.

 25. I as well as my friends were actually checking out the good helpful hints located on your web site while suddenly I had an awful suspicion I never expressed respect to the blog owner for them. All the boys appeared to be so warmed to study all of them and already have in truth been loving those things. Appreciate your getting very helpful and for having certain fabulous ideas millions of individuals are really needing to learn about. Our honest regret for not saying thanks to earlier.

 26. Thank you so much for providing individuals with a very remarkable chance to discover important secrets from here. It really is so kind and as well , jam-packed with amusement for me personally and my office peers to search your blog on the least thrice in one week to read through the latest issues you have. And definitely, I’m so usually fascinated with all the tremendous points you serve. Certain 1 tips in this post are indeed the most suitable we have had.

 27. I wanted to jot down a quick remark in order to say thanks to you for those remarkable information you are showing on this site. My time consuming internet investigation has now been honored with awesome knowledge to go over with my good friends. I would say that many of us site visitors actually are definitely endowed to dwell in a fabulous network with so many outstanding individuals with useful ideas. I feel somewhat fortunate to have seen the webpage and look forward to tons of more cool moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 28. I just wanted to type a note to be able to thank you for these wonderful recommendations you are giving out here. My time intensive internet lookup has now been honored with reliable facts and techniques to exchange with my guests. I ‘d believe that many of us readers actually are extremely lucky to be in a wonderful site with many wonderful individuals with good tips. I feel truly grateful to have seen your webpages and look forward to plenty of more entertaining times reading here. Thanks once again for everything.

 29. My wife and i got quite excited that John could deal with his researching because of the precious recommendations he acquired from your own web site. It is now and again perplexing to simply be giving freely thoughts which some other people could have been selling. We really acknowledge we have the blog owner to appreciate for that. These illustrations you have made, the easy blog navigation, the friendships your site assist to foster – it is most superb, and it’s really letting our son and the family consider that that matter is entertaining, and that is pretty indispensable. Thanks for everything!

 30. I wish to point out my affection for your kind-heartedness for those people that require guidance on this important concern. Your very own commitment to getting the solution around turned out to be especially powerful and have consistently permitted some individuals much like me to get to their ambitions. Your new insightful facts entails a great deal a person like me and additionally to my office workers. With thanks; from all of us.

 31. I really wanted to construct a note so as to thank you for the lovely concepts you are showing on this website. My time consuming internet look up has at the end of the day been rewarded with sensible content to go over with my contacts. I ‘d admit that many of us readers actually are unquestionably endowed to dwell in a wonderful network with so many special professionals with very beneficial basics. I feel extremely happy to have discovered your entire web page and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks once more for everything.

 32. Needed to post you this little bit of remark just to say thank you the moment again relating to the great pointers you’ve shared at this time. This is quite remarkably generous with you to grant openly all a lot of folks could have sold as an e book to generate some bucks on their own, particularly seeing that you might have tried it in case you desired. Those solutions additionally served to become easy way to comprehend most people have similar passion similar to my very own to find out way more regarding this problem. I’m certain there are numerous more pleasant occasions ahead for people who scan your blog post.

 33. I simply desired to say thanks again. I’m not certain what I would have handled in the absence of the actual recommendations provided by you relating to that subject. It was before a real alarming dilemma in my circumstances, nevertheless coming across a new specialised technique you resolved that took me to leap over gladness. Now i am thankful for this advice and trust you realize what an amazing job you were doing training many people through the use of a site. More than likely you have never come across all of us.

 34. Thank you for your whole efforts on this web site. My aunt takes pleasure in working on research and it’s really simple to grasp why. A lot of people notice all regarding the powerful form you convey important solutions by means of the web blog and in addition welcome participation from visitors on that area so our favorite girl is undoubtedly becoming educated a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a first class job.

 35. I not to mention my friends were actually analyzing the best tips and tricks located on your web page and the sudden came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those secrets. Those boys were definitely consequently stimulated to see all of them and have in fact been using them. Appreciation for turning out to be considerably thoughtful and then for deciding upon these kinds of magnificent things most people are really wanting to know about. My honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 36. I and also my pals ended up taking note of the great solutions located on your web blog and quickly came up with a terrible suspicion I never thanked the web site owner for those techniques. These ladies happened to be so glad to read them and have in effect actually been using those things. Many thanks for simply being quite kind and also for getting varieties of fantastic information millions of individuals are really needing to be aware of. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 37. Thank you so much for providing individuals with a very brilliant chance to read in detail from this blog. It is usually so useful and also full of a great time for me personally and my office mates to search your site particularly three times every week to study the new guides you will have. And lastly, I am just actually motivated considering the remarkable information served by you. Selected 3 points in this posting are easily the simplest I’ve ever had.

 38. Thank you so much for providing individuals with a very terrific chance to read in detail from this web site. It really is very cool and also packed with a lot of fun for me and my office fellow workers to visit your website on the least thrice in one week to read the new tips you have. And indeed, I am also certainly satisfied with all the mind-boggling points you serve. Certain two areas in this article are easily the most suitable we have all had.

 39. I really wanted to jot down a brief word to say thanks to you for some of the amazing suggestions you are sharing on this site. My extended internet look up has now been paid with reliable ideas to talk about with my good friends. I ‘d say that we readers are quite blessed to live in a fabulous website with many awesome individuals with great tips and hints. I feel truly fortunate to have seen the website and look forward to some more excellent times reading here. Thanks again for all the details.

 40. My husband and i got very joyous that Louis managed to round up his reports because of the ideas he received out of your web site. It’s not at all simplistic to just choose to be making a gift of facts which often some other people could have been making money from. And we also keep in mind we’ve got the website owner to thank for that. The specific illustrations you made, the easy web site menu, the relationships you give support to promote – it is most excellent, and it is facilitating our son and our family understand the idea is cool, and that is highly indispensable. Many thanks for all the pieces!

 41. Thank you a lot for providing individuals with such a marvellous opportunity to read critical reviews from this blog. It is usually very fantastic and packed with a good time for me personally and my office co-workers to visit your web site at the very least three times every week to see the latest guides you have. Of course, I’m so at all times happy for the special advice served by you. Some 1 facts in this article are basically the most beneficial I have ever had.

 42. A lot of thanks for your entire effort on this website. Kim loves making time for research and it’s obvious why. Almost all learn all relating to the dynamic form you convey valuable steps through your web site and even invigorate contribution from other ones on this situation then our own daughter is learning a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You have been conducting a pretty cool job.

 43. I not to mention my pals were studying the nice advice located on your web site and then at once got an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those strategies. Those guys came as a result happy to read through them and already have surely been tapping into them. Appreciation for truly being very considerate as well as for deciding on this sort of tremendous subject areas most people are really eager to know about. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 44. I just wanted to make a remark to thank you for some of the nice items you are giving at this website. My incredibly long internet investigation has at the end of the day been honored with awesome tips to exchange with my family members. I ‘d tell you that many of us website visitors actually are undoubtedly lucky to dwell in a superb website with many marvellous individuals with very helpful opinions. I feel truly lucky to have used the weblog and look forward to tons of more cool times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 45. Thanks so much for giving everyone such a terrific chance to read in detail from this website. It is often very amazing plus full of fun for me personally and my office mates to search your blog on the least three times a week to learn the latest things you have got. And of course, we are usually pleased considering the tremendous things you give. Some 2 facts in this post are honestly the most suitable I’ve had.

 46. I must show thanks to you just for bailing me out of this condition. As a result of researching through the search engines and getting thoughts which were not helpful, I was thinking my entire life was gone. Living without the approaches to the problems you have resolved all through your main posting is a critical case, and the ones that would have badly affected my entire career if I had not come across your web site. Your main ability and kindness in playing with everything was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for the impressive and results-oriented help. I won’t hesitate to refer your web page to any individual who ought to have direction on this subject matter.

 47. Thank you for your own labor on this website. Betty take interest in participating in internet research and it’s easy to see why. My partner and i hear all about the powerful way you give priceless guidance through the website and even invigorate contribution from the others on the issue then our own girl has always been being taught a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You have been performing a terrific job.

 48. Needed to compose you one little remark just to give many thanks over again on the striking views you have shown at this time. This is seriously generous with you to give publicly what a number of us could possibly have marketed as an electronic book to make some dough for themselves, precisely since you might well have done it in the event you decided. These good tips also acted to become a good way to comprehend the rest have the same fervor like my very own to understand a great deal more with reference to this condition. I am sure there are some more pleasurable sessions ahead for those who browse through your site.

 49. I enjoy you because of all your valuable effort on this website. Betty takes pleasure in working on internet research and it’s really easy to see why. Almost all notice all concerning the lively medium you deliver practical steps on the web site and as well as inspire contribution from website visitors about this concern while our favorite daughter is undoubtedly starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the new year. You’re doing a great job.

 50. I needed to post you that bit of word so as to give many thanks the moment again for the nice thoughts you’ve provided on this website. This is quite pretty generous of you to make freely all that a lot of folks might have distributed for an ebook in order to make some profit for themselves, mostly considering that you could have tried it in the event you wanted. The creative ideas in addition worked to become good way to recognize that other people have similar dreams similar to my personal own to learn many more when it comes to this condition. Certainly there are several more enjoyable situations up front for many who read through your site.

 51. My wife and i got absolutely ecstatic when Louis managed to round up his studies while using the ideas he obtained out of the blog. It’s not at all simplistic just to happen to be giving freely tips and hints many others may have been selling. We do know we now have the writer to thank for this. The specific illustrations you’ve made, the easy site menu, the relationships you will assist to foster – it’s many exceptional, and it is leading our son in addition to us reckon that the theme is thrilling, which is certainly especially mandatory. Thank you for the whole thing!

 52. My spouse and i have been very satisfied when Emmanuel managed to finish off his studies through the entire precious recommendations he received in your weblog. It’s not at all simplistic to simply always be making a gift of information and facts which usually a number of people may have been making money from. And we all already know we need the blog owner to thank for that. The type of illustrations you’ve made, the simple website menu, the friendships you aid to promote – it’s got mostly fabulous, and it’s facilitating our son and us consider that that idea is exciting, which is extraordinarily essential. Thank you for everything!

 53. I needed to send you the very little remark to help give thanks once again for your personal magnificent advice you have shown here. This is really pretty open-handed with people like you giving easily all that many of us would have offered for sale as an electronic book to earn some cash for themselves, most importantly given that you could have tried it in the event you desired. The basics as well worked to become fantastic way to know that other people have similar interest the same as my very own to understand more and more on the topic of this condition. I believe there are numerous more fun opportunities in the future for people who scan through your website.

 54. I simply wanted to construct a brief note to say thanks to you for all the splendid guides you are showing at this site. My considerable internet investigation has finally been recognized with useful information to share with my best friends. I ‘d state that that we readers actually are undeniably lucky to dwell in a notable place with so many lovely individuals with interesting methods. I feel pretty blessed to have discovered your webpage and look forward to plenty of more fabulous minutes reading here. Thank you again for everything.

 55. I wanted to jot down a small comment to be able to express gratitude to you for these great hints you are giving out on this website. My time intensive internet search has at the end been recognized with brilliant tips to share with my neighbours. I ‘d suppose that many of us website visitors are undeniably blessed to exist in a decent community with so many awesome people with valuable hints. I feel very much lucky to have discovered the webpage and look forward to many more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 56. My spouse and i ended up being quite excited that Chris managed to do his basic research through the ideas he obtained in your weblog. It is now and again perplexing to simply possibly be releasing hints which usually many people might have been making money from. We really consider we need the writer to appreciate because of that. The illustrations you’ve made, the straightforward web site menu, the friendships you can help to engender – it’s many powerful, and it’s helping our son in addition to us believe that this article is cool, and that’s really important. Thank you for the whole thing!

 57. uk trainers nike air zoom air pegasus 33 831352 601uk trainers preschool nike air max lunar 90 c3.0 vachetta tanuk trainers grade school adidas superstar purpleuk trainers nike tessen aqua
  air jordan 3 retro ls sport red light graphite orange peel silver 315297 062 [url=http://www.precosbaratos.com/half-off/air-jordan-3-retro-ls-sport-red-light-graphite-orange-peel-silver-315297-062]air jordan 3 retro ls sport red light graphite orange peel silver 315297 062[/url]

 58. I wanted to make a small remark to be able to thank you for some of the great tips and tricks you are giving at this site. My time intensive internet research has now been rewarded with beneficial insight to write about with my great friends. I ‘d admit that most of us readers actually are definitely fortunate to exist in a notable network with many marvellous people with useful solutions. I feel truly happy to have encountered your web page and look forward to some more brilliant times reading here. Thanks once more for everything.

 59. My husband and i ended up being quite thrilled that Raymond managed to deal with his web research via the ideas he got out of the blog. It is now and again perplexing to just find yourself giving out strategies which usually other folks might have been making money from. And we acknowledge we need the website owner to be grateful to because of that. The explanations you made, the easy website navigation, the friendships your site aid to instill – it’s got mostly fantastic, and it’s facilitating our son in addition to our family imagine that that situation is amusing, and that is especially serious. Thank you for all the pieces!

 60. I in addition to my buddies happened to be reviewing the excellent guides located on your web blog and quickly I got a terrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those techniques. All the people became happy to learn all of them and have now simply been enjoying them. Thanks for turning out to be simply considerate as well as for considering such wonderful useful guides millions of individuals are really eager to be informed on. My personal honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 61. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally spectacular opportunity to read from this blog. It can be so amazing and as well , full of a lot of fun for me personally and my office peers to visit your site not less than three times in a week to learn the newest guides you will have. And indeed, I’m just usually fulfilled concerning the unique solutions you serve. Some two facts in this posting are without a doubt the finest I’ve ever had.

 62. Just desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is simply great and
  i can assume you are an expert on this subject. Fine with
  your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.
  kamagra kopen kamagra usa

 63. Type-2 diabetes is a foremost, viagra without doctor prescription non-communicable disorder with increasing acceptance at a universal level. Type-2 diabetes results when the meaning does not behaviour adequately insulin or the essentials cannot advantage the insulin it produces. Type-2 diabetes is the http://withoutdoctorprescriptionusa.com viagra without a doctor prescription portentous documentation of impulsive deaths. Improperly managed, it can handling to a mass of vigorousness issues, including mettle diseases, pulsation, kidney hullabaloo, blindness, pluck expense, staff and foot amputations, and death. Type-2 diabetes or adult-onset diabetes is most undistinguished ilk of diabetes, charitable begins when a mortal physically is in his or her mid-50s, but diabetes is not inevitable. Petty changes in your lifestyle can greatly direction your chances of getting this disease. Give, in layout to fight off this demand, fight should be thrilled in spite of the modifiable factors that wires its development-lifestyle and dietary habits.
  Start: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977406/ Copyright at hand http://gb.iacm.gov.mo/gate/gb/withoutdoctorprescriptionusa.com/# viagra without a doctor prescription WR-Forum

 64. Pitiless influenza on occasion causes myocarditis. To analyze the effects of peramivir on influenza A (H1N1pdm) virus myocarditis, we investigated survival rates, cardiac duty, histological findings and cytokine induction in murine influenza A (H1N1pdm) virus-induced myocarditis. Eight-week-old viagra without a doctor prescription spear mice were infected intranasally with influenza A (H1N1pdm) virus, and then divided into 2 groups: call the tune organization, which was injected with saline; and peramivir-treatment bunch, which was treated with peramivir. Histological studies, echocardiograms and quantitative opinion of viral RNA and mRNA on the side of revolutionary cytokines and http://viagrawithoutdoctorapproval.com viagra without a doctor prescription adhesion molecules were performed. Treatment with peramivir led to a impressive improvement in survival. Fractional shortening (FS) of peramivir-treatment group was significantly higher than that of control group (87%) on day 3.
  Powered by buying viagra without a prescription Drupal

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here