ఆంధ్రప్రదేశ్‌లో పంచారామాలుగా ప్రసిద్ధి చెందిన 5 పుణ్యక్షేత్రాలలో పాలకొల్లు ఒకటి. శ్రీరాముడు సీతమ్మ వార్ల స్వహస్తాలతో ప్రతిష్టితమైన ప్రసిద్ధ క్షీరారామలింగేశ్వరస్వామి దేవాలయం ఇక్కడే ఉంది. ఇక్కడి మందిరాన్ని చాళుక్యుల కాలంలో, 10 – 11 శతాబ్దులలో, నిర్మించారు.

ఈ గుడి గోపురం 9 అంతస్తులతో 125 అడుగుల ఎత్తుతో దర్శనమిస్తుంది. దీనికి కొద్ది దూరంలో ఒక చెరువు ఉన్నది గోపుర నిర్మాణసమయంలో ఒక్కొక్క అంతస్తు నిర్మితమైన తరువాత దాని చుట్టూ మట్టినిపోస్తూ దానిపై రాకపోకలతో రెండవ అంతస్తు నిర్మాణం చేసేవారట ఆవిధంగా మట్టి తీయగా ఏర్పడినదే ఈ చెరువు(ప్రస్తుతం దీనిని రామగుండం అని పిలుస్తున్నారు). ఆంధ్రప్రదేశ్‌లో ఎత్తయిన,మరియు చోళ రాజుల శిల్పకళా రీతులను అద్భుతంగా చూపే గోపురాలలో ఇది ఒకటి.

పంచారామ క్షేత్రాలలో ఒకటైన క్షీరారామం పార్వతీ సమేతుడై ‘శ్రీ రామలింగేశ్వరుడు’ వెలసిన పరమ పావనమైన పుణ్య క్షేత్రం. ఇక్కడి శివలింగం చిక్కని పాలవలే తెల్లగా మెరుస్తూ భక్తులకు కనువిందు చేస్తుంటుంది. శ్రీ మహావిష్ణువుచే శివలింగం ప్రతిష్టించబడిన ఈ పుణ్య క్షేత్రానికి విష్ణుమూర్తే క్షేత్రపాలకుడు. ఆదిశంకరాచార్యులవారు ఈ క్షేత్రాన్ని దర్శించి శ్రీ చక్రం ప్రతిష్ఠించారు. పశ్చిమ గోదావరి జిల్లాలోని ఈ క్షేత్రాన్ని క్షీరపురి పాలకొలను, ఉపమన్యుపురం, అనే పేర్లతో కూడా పిలుస్తూ వుంటారు. శివలింగం పైభాగం మొనదేలి ఉండటం వలన ఇక్కడి స్వామివారిని ‘కొప్పు రామలింగేశ్వరుడు’ అని కూడా పిలుస్తారు. ఇది కుమారస్వామి ఛేదించిన ఆత్మలింగపు పైభాగమని విశ్వసిస్తున్నారు.

స్వామివారికి ఎదురుగా ఉన్న ప్రాకార మంటపంలో పార్వతీ దేవి కొలువై వుంటుంది. ఆ పక్కనే సుబ్రహ్మణ్య స్వామి ఆలయం … రుణహర గణపతి ఆలయాలు కనిపిస్తాయి. ఈ రుణహర గణపతిని దర్శించడం వలన అప్పుల బాధల నుంచి బయటపడటం జరుగుతుందని భక్తులు భావిస్తుంటారు. ఇక్కడి రాజగోపురం 9 అంతస్తులను కలిగి 120 అడుగుల ఎత్తులో అద్భుతమైన శిల్ప కళతో అలరారుతూ వుంటుంది. ఈ పుణ్య క్షేత్రానికి దశలవారీగా అభివృద్ధి పనులు జరిగాయనడానికి చాళుక్యులు … రెడ్డి రాజులు … కాకతీయులు వేసిన శాసనాలు ఆధారాలుగా కనిపిస్తున్నాయి. ఇక ఇక్కడ పర్వ దినాల సమయంలో విశేషమైన పూజలు, ఉత్సవాలు వైభవంగా జరుగుతుంటాయి. వీటిని తిలకించడానికి భక్తులు విశేషమైన సంఖ్యలో ఇక్కడికి తరలివచ్చి స్వామివారినీ, అమ్మవారిని దర్శించుకుంటారు.

శివలింగం పైభాగం మొనదేలి ఉండటం వలన ఇక్కడి స్వామివారిని కొప్పు రామలింగేశ్వరుడు అని కూడా పిలుస్తారు. ఈ ఆలయంలో పరమశివునితో పార్వతిదేవి పూజలందుకుంటుంది.ఇది కుమారస్వామి ఛేదించిన ఆత్మలింగపు పైభాగమని తలచి పూజిస్తారు. స్వామివారికి ఎదురుగా ఉన్న ప్రాకార మంటపంలో పార్వతీ దేవి కొలువై వుంటుంది. ఆ పక్కనే సుబ్రహ్మణ్య స్వామి ఆలయం.

రుణహర గణపతి ఆలయాలు కనిపిస్తాయి. ఈ రుణహర గణపతిని దర్శించడం వలన అప్పుల బాధల నుంచి బయటపడటం జరుగుతుందని భక్తులు భావిస్తుంటారు. పూర్వం ఉపమన్యుడు అనే శివభక్తుడైన బాలకుడి కోసం శివుడు తన త్రిశూలంతో నేలపై గుచ్చగా అక్కడి నుంచి పాలధారలు పొంగి పొర్లాయని, ఈ కారణంగానే ఈ ప్రాంతానికి క్షీరపురి, పాలకొలను ఉపమన్యుపురంగా ప్రసిద్ధి చెందినట్లు స్థలపురాణం చెబుతోంది. క్షీరం అంటే పాలు. ఆ పేరుమీదుగానే పట్టణానికి పాలకొల్లు అనే పేరు వచ్చింది. స్థల పురాణం ప్రకారం ఒకప్పుడు శివుడు ఇక్కడ బాణం వేస్తే భూమి లోనుంచి పాలు ఉబికివచ్చాయి.

పాలకొల్లును పూర్వము క్షీరపురి, ఉపమన్యుపురం,పాలకొలను అని పిలిచేవారు. ప్రతిరోజూ చేయబడే అభిషేక క్షీరంతో ఈ చెరువు నిండిపోయి పాలకొలను అను పేరున పిలువబడుతూ ఆప్రాంతమునకు కూడా వర్తించి ఉండ వచ్చని ఒక కథనం. ఆంధ్ర ప్రదేశ్‌ రాష్ట్ర రోడ్‌ రవాణా సంస్థ వారు పంచారామాలను బస్సులో ఒక్కరోజులో దర్శించే యాత్రా సౌకర్యాన్ని కలిగిస్తున్నారు. షుమారు 700 కి.మీ. సాగే ఈ యాత్ర ప్రతిరోజు రాత్రి 8.00 గంటలకు మొదలై మళ్ళీ మరునాడు రాత్రి 8.00 గంటలకు ముగుస్తుంది. ప్రస్తుతం ఈ యాత్ర టిక్కెట్టు 350 రూపాయలు.

47 COMMENTS

 1. I’m also commenting to let you know of the incredible encounter my girl experienced checking your web site. She came to understand such a lot of issues, including how it is like to have a marvelous teaching spirit to make many more without difficulty know just exactly chosen tortuous subject matter. You really did more than our own expectations. Thank you for delivering the insightful, healthy, revealing and even easy guidance on the topic to Sandra.

 2. I actually wanted to type a quick word so as to appreciate you for some of the fantastic ways you are sharing here. My rather long internet search has finally been recognized with extremely good content to write about with my relatives. I ‘d point out that we visitors are quite endowed to live in a fabulous network with many wonderful people with very beneficial basics. I feel somewhat grateful to have discovered your website page and look forward to many more excellent minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 3. I as well as my guys came viewing the great tips and tricks found on your website while immediately came up with a horrible suspicion I had not thanked you for those strategies. These men are actually warmed to see all of them and have now actually been taking pleasure in these things. Appreciate your turning out to be considerably helpful and then for pick out variety of useful subject matter most people are really eager to be informed on. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 4. I together with my guys were looking at the great thoughts found on your website then before long I got a terrible feeling I never thanked the web blog owner for those strategies. All the young men ended up so thrilled to study them and have in effect in actuality been using those things. I appreciate you for indeed being simply accommodating as well as for opting for this sort of essential useful guides millions of individuals are really desirous to be informed on. Our sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 5. I wanted to construct a small remark in order to say thanks to you for some of the great facts you are posting on this site. My time intensive internet research has at the end of the day been honored with good quality knowledge to share with my neighbours. I ‘d admit that we website visitors actually are extremely blessed to be in a fantastic place with so many brilliant individuals with valuable methods. I feel very privileged to have encountered the web site and look forward to many more excellent moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 6. Thank you so much for giving everyone an extremely terrific chance to discover important secrets from this website. It is often so pleasant and as well , jam-packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your web site at minimum three times every week to read the newest items you have got. And of course, I’m just certainly impressed for the breathtaking thoughts you serve. Selected two ideas on this page are completely the most suitable we have had.

 7. I together with my pals have been taking note of the best helpful hints located on your website and so quickly I had an awful suspicion I had not expressed respect to you for those secrets. All the women happened to be consequently passionate to see all of them and have now in fact been making the most of them. Appreciate your truly being simply thoughtful as well as for figuring out this form of fabulous resources millions of individuals are really needing to be aware of. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 8. I would like to show my appreciation to you just for rescuing me from such a scenario. Right after checking through the the net and coming across concepts which were not helpful, I assumed my life was over. Being alive without the approaches to the difficulties you’ve resolved as a result of your main report is a crucial case, as well as those that would have badly affected my career if I hadn’t encountered your website. Your main ability and kindness in maneuvering all the details was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. I can also at this moment relish my future. Thanks a lot very much for your professional and results-oriented help. I will not think twice to refer your blog post to any person who will need recommendations about this situation.

 9. I must express my appreciation for your kind-heartedness giving support to those people that should have help with that issue. Your special dedication to passing the message all over appears to be exceedingly useful and have regularly encouraged guys and women much like me to get to their goals. Your own warm and helpful help entails a great deal a person like me and extremely more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 10. I simply wanted to develop a quick message to be able to appreciate you for those lovely facts you are sharing at this website. My prolonged internet search has at the end of the day been compensated with extremely good suggestions to go over with my neighbours. I would suppose that we site visitors actually are undoubtedly fortunate to live in a fantastic site with very many marvellous individuals with helpful hints. I feel rather grateful to have discovered your entire weblog and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 11. I have to get across my gratitude for your kind-heartedness for folks who have the need for help with that question. Your real dedication to getting the message around came to be astonishingly insightful and have surely permitted associates just like me to reach their objectives. Your new helpful help means this much to me and especially to my office colleagues. Warm regards; from all of us.

 12. My wife and i felt quite happy that John managed to round up his investigations through the ideas he acquired through the blog. It is now and again perplexing to simply possibly be making a gift of things other folks have been trying to sell. And now we consider we need you to be grateful to for this. Those explanations you made, the easy site navigation, the relationships your site help instill – it’s most astounding, and it is aiding our son and the family consider that that subject is amusing, which is extraordinarily important. Thank you for the whole lot!

 13. I must express my admiration for your kind-heartedness supporting those individuals that actually need guidance on your matter. Your personal dedication to passing the message up and down was quite interesting and has regularly encouraged somebody just like me to arrive at their pursuits. Your own warm and helpful guideline implies this much to me and a whole lot more to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 14. My husband and i have been quite contented when Edward managed to finish up his research from the ideas he acquired out of the blog. It’s not at all simplistic just to find yourself giving freely facts which often some people might have been trying to sell. So we take into account we’ve got the writer to be grateful to for that. The type of explanations you have made, the straightforward website menu, the friendships you can assist to foster – it’s got everything overwhelming, and it is helping our son in addition to the family recognize that this subject is interesting, and that is especially fundamental. Thanks for the whole lot!

 15. I must show thanks to this writer just for rescuing me from this circumstance. As a result of exploring throughout the the net and getting advice that were not helpful, I figured my life was done. Living minus the answers to the issues you’ve fixed all through your good post is a critical case, and those which might have negatively affected my career if I had not come across your website. The ability and kindness in dealing with almost everything was tremendous. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks very much for this high quality and effective help. I will not think twice to endorse the website to anybody who needs guide on this matter.

 16. Thanks so much for providing individuals with a very remarkable possiblity to read critical reviews from this web site. It really is very great and packed with a great time for me and my office co-workers to visit your website minimum thrice weekly to read through the fresh things you have got. And of course, I’m just at all times pleased concerning the staggering information you give. Some 2 tips in this post are indeed the very best I’ve had.

 17. I simply desired to say thanks all over again. I’m not certain the things I could possibly have undertaken in the absence of the actual smart ideas provided by you on such subject. Previously it was a terrifying setting in my opinion, however , spending time with the specialized tactic you processed that made me to cry with happiness. Now i am happier for your service and hope you recognize what a powerful job you’re getting into educating most people all through your blog post. Probably you’ve never encountered all of us.

 18. I intended to post you a tiny remark so as to say thanks a lot as before over the amazing pointers you have discussed on this page. This is so strangely open-handed of people like you to grant freely all many people could have supplied as an ebook to get some money for themselves, mostly since you might well have done it in case you desired. These good ideas additionally served to be the great way to understand that other individuals have the identical desire the same as my very own to learn many more with regards to this matter. Certainly there are a lot more pleasurable periods in the future for those who check out your site.

 19. Thank you a lot for providing individuals with a very remarkable chance to discover important secrets from this blog. It is usually so cool and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your blog at the least 3 times per week to read the newest issues you have got. Not to mention, we are at all times contented for the unique information you serve. Selected 2 points in this post are absolutely the simplest I’ve had.

 20. I and my friends were actually following the good guides on your web page and then immediately developed a horrible suspicion I never expressed respect to you for them. My young boys had been absolutely passionate to see all of them and have now extremely been enjoying them. Thanks for being very accommodating and also for deciding on this sort of good subject matter most people are really desperate to be informed on. My personal honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 21. I wanted to draft you one little bit of observation to thank you again for these spectacular information you have contributed in this case. It was quite extremely open-handed with people like you in giving freely what most of us would’ve marketed for an e-book to help with making some bucks on their own, precisely now that you could possibly have done it in case you decided. The basics likewise worked as a fantastic way to be sure that other individuals have the identical passion much like my very own to see whole lot more with regards to this issue. I think there are some more fun opportunities ahead for individuals who view your website.

 22. I wanted to create you that very small note just to thank you so much over again with the spectacular secrets you’ve discussed on this page. It has been quite generous of you to grant freely what most people would’ve supplied for an electronic book to make some bucks for their own end, most importantly now that you might well have tried it if you ever wanted. These tactics in addition served like a fantastic way to know that other individuals have the identical dream the same as my very own to grasp very much more with respect to this problem. I’m sure there are millions of more enjoyable occasions ahead for folks who go through your blog.

 23. My wife and i felt absolutely fortunate Raymond managed to conclude his investigation by way of the ideas he acquired from your weblog. It is now and again perplexing to just possibly be offering hints which a number of people might have been selling. And we fully understand we have got the blog owner to be grateful to for this. The most important explanations you’ve made, the easy web site menu, the friendships you can give support to promote – it’s got everything fabulous, and it is leading our son and our family consider that this situation is fun, and that is extraordinarily essential. Thank you for all!

 24. I wanted to send you the little observation to give thanks the moment again regarding the remarkable principles you have shared in this article. It is really particularly open-handed with people like you to grant openly all numerous people could have marketed as an e book in order to make some bucks for their own end, mostly since you might well have done it if you desired. These tricks in addition worked to become great way to understand that other people have the identical dream similar to my very own to figure out much more when it comes to this problem. I’m sure there are lots of more pleasant occasions up front for folks who read your website.

 25. I and also my friends have already been viewing the nice helpful tips from your web blog and before long I got an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. The men came for that reason very interested to read them and have now definitely been tapping into those things. Appreciation for getting well considerate as well as for getting some decent subjects millions of individuals are really desperate to learn about. Our sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 26. I needed to write you the very little observation in order to say thank you yet again with the pleasing strategies you’ve shown on this website. It’s quite tremendously generous of people like you to supply unreservedly all a few people might have offered for sale as an electronic book to help make some profit on their own, primarily seeing that you could possibly have done it if you wanted. These good tips in addition worked like the easy way to be aware that someone else have the identical dreams similar to mine to figure out a little more on the topic of this matter. I think there are a lot more enjoyable situations in the future for those who looked over your website.

 27. I intended to draft you a very small observation to be able to give thanks the moment again about the amazing suggestions you have discussed here. It has been so remarkably generous with people like you to give unreservedly just what a few individuals would’ve offered for sale as an e-book to help with making some bucks for themselves, and in particular now that you could possibly have done it if you desired. Those thoughts likewise served to be the great way to fully grasp many people have the same desire similar to my own to learn much more in regard to this matter. I am sure there are numerous more fun sessions up front for individuals who scan your website.

 28. My husband and i ended up being really relieved that Ervin managed to round up his reports with the precious recommendations he discovered through the web site. It’s not at all simplistic just to be handing out secrets which many people have been selling. Therefore we know we now have the blog owner to give thanks to because of that. The entire explanations you made, the straightforward web site navigation, the friendships you will aid to create – it’s got most powerful, and it is aiding our son and our family understand the issue is exciting, which is wonderfully indispensable. Thank you for the whole lot!

 29. I would like to express my appreciation to you for bailing me out of this particular difficulty. Right after scouting through the search engines and coming across tips which are not beneficial, I was thinking my entire life was gone. Living without the answers to the difficulties you’ve resolved by means of your entire article is a critical case, as well as the ones that could have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered the blog. That capability and kindness in playing with the whole thing was very useful. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I can at this time look forward to my future. Thank you very much for the impressive and results-oriented help. I will not hesitate to suggest the blog to any person who desires direction on this topic.

 30. Thanks for all your valuable efforts on this blog. My mom takes pleasure in conducting research and it is simple to grasp why. I hear all concerning the dynamic means you make valuable guides by means of your web blog and therefore cause response from people on that area of interest then our girl has been learning a lot. Take advantage of the rest of the year. You have been conducting a good job.

 31. I’m also writing to let you understand what a brilliant experience my cousin’s child gained studying the blog. She realized some details, with the inclusion of how it is like to have an awesome teaching nature to have many others without problems gain knowledge of certain problematic subject areas. You actually surpassed people’s expectations. Many thanks for supplying the powerful, healthy, educational not to mention fun tips about this topic to Evelyn.

 32. I simply had to thank you very much again. I’m not certain the things that I might have gone through without the actual hints shared by you about my concern. Entirely was a real frustrating concern in my view, however , taking note of a new well-written form you resolved the issue forced me to cry with fulfillment. Extremely thankful for the work and trust you realize what a powerful job that you are accomplishing instructing other individuals with the aid of your site. More than likely you haven’t got to know all of us.

 33. I wish to show my appreciation to you for rescuing me from this type of matter. As a result of looking through the world wide web and getting opinions which were not powerful, I assumed my entire life was gone. Being alive without the strategies to the problems you’ve fixed all through your main report is a critical case, and those which may have in a negative way damaged my career if I hadn’t noticed your website. Your good understanding and kindness in taking care of all things was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a stuff like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for your skilled and result oriented help. I won’t think twice to suggest your web sites to anybody who wants and needs counselling on this subject.

 34. I and also my guys were actually examining the best information from your web blog while instantly I had an awful feeling I had not expressed respect to the website owner for those secrets. All of the ladies ended up totally thrilled to study them and have in effect unquestionably been having fun with those things. We appreciate you turning out to be so thoughtful and also for going for some beneficial areas millions of individuals are really eager to know about. My personal honest apologies for not saying thanks to sooner.

 35. Thanks for all of the effort on this web page. My mother takes pleasure in doing investigation and it’s obvious why. Most of us know all concerning the dynamic mode you offer helpful steps through your blog and therefore encourage contribution from some other people on this matter while our favorite princess is undoubtedly understanding a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You have been doing a fantastic job.

 36. Thanks for all your labor on this web site. Kim delights in making time for investigations and it is easy to understand why. Many of us learn all relating to the compelling ways you produce rewarding information by means of your web site and as well welcome response from some others on that point and our own girl is being taught so much. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one doing a powerful job.

 37. My spouse and i got quite ecstatic when Peter could complete his basic research by way of the precious recommendations he made through your site. It is now and again perplexing just to possibly be giving out tips and tricks which others might have been making money from. And we all recognize we now have the blog owner to thank for this. The specific illustrations you made, the straightforward web site navigation, the friendships you will make it possible to create – it is many fabulous, and it’s really aiding our son and the family do think this matter is satisfying, which is unbelievably fundamental. Many thanks for all!

 38. I simply desired to say thanks all over again. I do not know the things that I would’ve gone through without the tips and hints shown by you concerning my area of interest. It had become a difficult problem in my position, however , considering a specialized approach you resolved it made me to leap over fulfillment. I am thankful for your advice and even sincerely hope you are aware of an amazing job you happen to be doing teaching people today all through your webpage. More than likely you’ve never got to know any of us.

 39. I’m commenting to let you be aware of of the incredible experience my princess obtained visiting your web site. She came to find lots of issues, which include what it’s like to have an awesome helping character to make others easily grasp a variety of grueling things. You undoubtedly surpassed people’s desires. Many thanks for presenting those informative, trusted, educational and as well as fun thoughts on that topic to Gloria.

 40. My spouse and i got delighted that Michael could complete his studies out of the precious recommendations he had through the blog. It is now and again perplexing just to happen to be giving for free helpful tips that many others have been making money from. We acknowledge we’ve got the blog owner to give thanks to for that. The explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships you will give support to create – it is everything impressive, and it’s helping our son in addition to the family consider that this article is interesting, and that is really vital. Many thanks for all!

 41. A lot of thanks for each of your work on this website. My daughter take interest in getting into investigation and it is easy to see why. Most of us know all about the powerful ways you produce simple ideas via the web site and strongly encourage response from the others on that concern and my child is always starting to learn a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You’re performing a great job.

 42. Needed to create you this tiny note to be able to say thank you once again for the extraordinary thoughts you have discussed in this article. This has been shockingly generous of you to supply freely precisely what a lot of folks might have offered as an e book to generate some profit for themselves, and in particular given that you might well have done it in case you desired. Those strategies also worked to become fantastic way to know that many people have a similar passion just like my personal own to grasp significantly more when it comes to this matter. I think there are numerous more enjoyable periods in the future for those who looked over your blog.

 43. Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyshttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordanhttp://www.offwhitejordan1.com/
  Nike VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store Online Shoppinghttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max Nikehttp://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Kanye West Yeezys Boost Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Maxhttp://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 44. I simply wanted to thank you very much once more. I do not know the things that I could possibly have worked on without the type of ways shown by you on my situation. It was actually a very troublesome dilemma in my circumstances, nevertheless discovering a new professional fashion you dealt with it made me to jump for contentment. I am just happy for your work and trust you know what a great job you have been doing training the mediocre ones through your webpage. I’m certain you have never come across any of us.

 45. Thank you for your own work on this website. Betty enjoys conducting research and it’s really easy to see why. All of us know all relating to the powerful way you offer very important tricks through your blog and boost response from people on this area while our favorite girl is really learning a great deal. Enjoy the rest of the year. You’re the one doing a remarkable job.

 46. I truly wanted to write down a note so as to thank you for these splendid points you are writing here. My time intensive internet investigation has finally been compensated with reputable tips to go over with my relatives. I would assert that many of us website visitors are undoubtedly fortunate to live in a wonderful network with so many lovely people with helpful ideas. I feel truly lucky to have come across the webpage and look forward to so many more entertaining minutes reading here. Thanks again for everything.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here