• అంగరంగ వైభవంగా శ్రీవారి ఉత్సవాలు

 • కనులవిందుగా రెండు బ్రహ్మోత్సవాలు

 • సాక్షాత్తు బ్రహ్మదేవుడు జరిపే ఉత్సవాలు

 • సూర్యప్రభ వాహనంపై శ్రీమన్నారాయణుడు

తిరుపతి: పురాణాల ప్రకారం శ్రీనివాసుడు వేంకటాద్రిపై వెలిసిన తొలినాళ్లలోనే బ్రహ్మదేవున్ని పిలిచి లోకకల్యాణం కోసం తనకు ఉత్సవాలు నిర్వహించాలని ఆజ్ఞాపించారట. స్వామివారి ఆజ్ఞ ప్రకారమే శ్రీవేంకటేశ్వరుడు ఆనంద నిలయం మధ్యలో ఆవిర్భవించిన కన్యామాసం (ఆశ్వయుజం)లోని శ్రవణ నక్షత్రం నాటికి పూర్తయ్యేలా బ్రహ్మదేవుడు తొమ్మిదిరోజుల పాటు బ్రహ్మోత్సవాలను నిర్వహించారు. అందువల్లే ఇవి ‘బ్రహ్మోత్సవాలు’గా ప్రసిద్ధిచెంది అప్పటినుండి నిరాటంకంగా కొనసాగుతున్నాయి. చాంద్రమానం ప్రకారం ప్రతి మూడో ఏటా అధికమాసం వస్తూ ఉంటుంది.

ఇలా వచ్చిన సందర్భాల్లో కన్యామాసం (భాద్రపదం)లో వార్షిక బ్రహ్మోత్సవాలు, దసరా నవరాత్రుల్లో (ఆశ్వయుజం) నవరాత్రి బ్రహ్మోత్సవాలు నిర్వహిస్తారు. ఈ రెండు బ్రహ్మోత్సవాలకు పెద్ద తేడా లేదుగానీ, నవరాత్రి బ్రహ్మోత్సవాల్లో ధ్వజారోహణం, ధ్వజావరోహణం ఉండవు. ఈ ఏడాది అధికమాసం ఉన్న కారణంగా సెప్టెంబరు 13న ప్రారంభమై 21వ తేదీ వరకు శ్రీవారి సాలకట్ల బ్రహ్మోత్సవాలు, అక్టోబరు 10 నుండి 18వ తేదీ వరకు నవరాత్రి బ్రహ్మోత్సవాలు జరగనున్నాయి.

ఉదయం వాహనసేవ 9 నుండి 11 గంటల వరకు, రాత్రి వాహనసేవ 8 నుండి 10 గంటల వరకు జరుగుతుంది. గరుడవాహనసేవ రాత్రి 7 నుండి 12 గంటల వరకు జరిగింది. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాలు, ఉగాది, ఆణివార ఆస్థానం, వైకుంఠ ఏకాదశి పర్వదినాల ముందు మంగళవారం కోయిల్‌ ఆళ్వార్‌ తిరుమంజనం నిర్వహించడం ఆనవాయితీ. ఈ సందర్భంగా ఆలయంలోని ఆనంద నిలయం మొదలుకొని బంగారు వాకిలి వరకు, ఉప ఆలయాలు, ప్రసాదాల పోటు, ఆలయ ప్రాంగణంలోని గోడలు, పైకప్పుతోపాటు పూజాసామగ్రిని శుద్ధి చేశారు. వైఖానస ఆగమంలోని క్రతువుల్లో అంకురార్పణం లేదా బీజవాపనం అత్యంత ముఖ్యమైనది. ఏదైనా ఉత్సవం నిర్వహించే ముందు అది విజయవంతం కావాలని కోరుతూ స్వామివారిని ప్రార్థించేందుకు అంకురార్పణం నిర్వహిస్తారు.

శ్రీస్వామివారి సేనాధిపతి అయిన శ్రీ విష్వక్సేనులవారు ఆలయానికి నైరుతి మూలలో ఉన్న వసంతమండపానికి ఊరేగింపుగా వెళతారు. అక్కడ భూమాతకు ప్రత్యేక పూజలు నిర్వహించి ఈ మన్నులో 9 రకాల వివిధ ధాన్యాలను నాటుతారు. అంకురాలను ఆరోపింపజేసే కార్యక్రమం కాబట్టి ఇది అంకురార్పణం అయింది. తిరుమల శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాలు ధ్వజారోహణంతో ప్రారంభమయ్యాయి. శ్రీదేవి, భూదేవి సమేత శ్రీ మలయప్పస్వామివారి సమక్షంలో వేదగానాల మధ్య మంగళవాద్యాలు మోగుతుండగా అర్చకస్వాములు బంగారు ధ్వజస్తంభంపై గరుడ ధ్వజాన్ని ఎగురవేశారు. ఈ కార్యక్రమం ద్వారా సకల దేవతలను, అష్టదిక్పాలకులను బ్రహ్మోత్సవాలకు ఆహ్వానిస్తారు.

బ్రహ్మోత్సవాల మొదటిరోజు రాత్రి శ్రీదేవి భూదేవి సమేత శ్రీ మలయప్పస్వామివారు ఏడుతలల స్వర్ణ శేషవాహనంపై (పెద్ద శేషవాహనం) తిరుమాడ వీధులలో భక్తులను అనుగ్రహించారు. ఆదిశేషుడు శ్రీహరికి మిక్కిలి సన్నిహితుడు. రామావతారంలో లక్ష్మణుడుగా, ద్వాపరయుగంలో బలరాముడుగా శ్రీమన్నారాయణుడికి మిక్కిలి సన్నిహితంగా ఉన్నవాడు శేషుడు.

శ్రీవైకుంఠంలోని నిత్యసూరులలో ఇతడు ఆద్యుడు, భూభారాన్ని వహించేది శేషుడే. శేషవాహనం ముఖ్యంగా దాస్యభక్తికి నిదర్శనం. ఆ భక్తితో పశుత్వం తొలగి మానవత్వం, దాని నుండి దైవత్వం, ఆపై పరమపదం సిద్ధిస్తాయి. తర్వాత శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 2వ రోజు ఉదయం శ్రీ మలయప్పస్వామివారు ఐదు తలల చిన్నశేష వాహనంపై ఊరేగుతూ భక్తులకు దర్శనమిచ్చారు. పురాణ ప్రాశస్త్యం ప్రకారం చిన్నశేషుడిని వాసుకిగా భావిస్తారు. శ్రీవైష్ణవ సంప్రదాయానుసారం భగవంతుడు శేషి, ప్రపంచం శేషభూతం. శేషవాహనం ఈ శేషిభావాన్ని సూచిస్తుంది.

చిన్నశేష వాహనాన్ని దర్శిస్తే భక్తులకు కుండలినీయోగ సిద్ధిఫలం లభిస్తుందని ప్రశస్తి. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 2వ రోజు రాత్రి శ్రీమలయప్పస్వామివారు వీణాపాణియై హంసవాహనంపై సరస్వతిమూర్తి అవతారంలో దర్శనమిచ్చారు. బ్రహ్మ వాహనమైన హంస పరమహంసకు ప్రతీక. హంసకు ఒక ప్రత్యేకత ఉంది. అది పాలను, నీళ్లను వేరుచేయగలదు. అంటే మంచిని, చెడును గ్రహించగలిగిన అపురూపమైన శక్తిగలదని అర్థం. అందుకే ఉపనిషత్తులు హంసను పరమేశ్వరునిగా అభివర్ణిస్తున్నాయి.

శ్రీవారు హంస వాహనాన్ని అధిరోహించి దర్శనమివ్వడం ద్వారా భక్తులలో అహంభావాన్ని తొలగించి దాసోహభావాన్ని(శరణాగతి) కలిగిస్తాడు. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 3వ రోజు ఉదయం శ్రీ మలయప్పస్వామివారు సింహవాహనంపై ఊరేగుతూ భక్తులకు దర్శనమిచ్చారు. శ్రీవారి దశావతారాల్లో నాలుగవది నరసింహ అవతారం కావడం సింహం గొప్పదనాన్ని తెలియజేస్తోంది. యోగశాస్త్రంలో సింహం బలానికి(వహనశక్తి), వేగానికి(శీఘ్రగమన శక్తి) ఆదర్శంగా భావిస్తారు. భక్తుడు సింహబలం అంతటి భక్తిబలం కలిగినప్పుడు భగవంతుడు అనుగ్రహిస్తాడు అని వాహనసేవలో అంతరార్థం.

శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 3వ రోజు రాత్రి శ్రీ మలయప్పస్వామివారు ముత్యపుపందిరి వాహనంపై ఊరేగుతూ భక్తులకు దర్శనమిచ్చారు. జ్యోతిషశాస్త్రం చంద్రునికి ప్రతీకగా ముత్యాలను తెలియజేస్తుంది. శ్రీకృష్ణుడు ముక్కుపై, మెడలో ముత్యాల ఆభరణాలు ధరించినట్టు పురాణాల్లో ఉంది. ఆదిశేషుని పడగలను ముత్యాల గొడుగా పూనిన స్వామివారిని దర్శించినా, స్త్రోత్రం చేసినా సకల శుభాలు కలుగుతాయని పురాణ ప్రశస్తి. చల్లని ముత్యాలకింద నిలిచిన శ్రీనివాసుని దర్శనం తాపత్రయాలను పోగొట్టి, భక్తుల జీవితాలకు చల్లదనాన్ని సమకూర్చుతుంది.

శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా 4వ రోజు ఉదయం శ్రీమలయప్పస్వామివారు ఉభయదేవేరులతో కలిసి కల్పవృక్ష వాహనంపై ఆలయ నాలుగు మాడ వీధుల్లో విహరించి భక్తులకు దర్శనమిస్తారు. క్షీరసాగరమథనంలో ఉద్భవించిన విలువైన వస్తువుల్లో కల్పవృక్షం ఒకటి. కల్పవృక్షం నీడన చేరిన వారికి ఆకలిదప్పులుండవు. పూర్వజన్మస్మరణ కూడా కలుగుతుంది. ఇతర వృక్షాలు తాము కాచిన ఫలాలు మాత్రమే ప్రసాదిస్తాయి. అలాకాక కల్పవృక్షం కోరుకున్న ఫలాలన్నింటినీ ప్రసాదిస్తుంది. కల్పవృక్ష వాహన దర్శనం వల్ల కోరిన వరాలను శ్రీవారు అనుగ్రహిస్తారని భక్తుల విశ్వాసం.

శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా 4వ రోజు రాత్రి శ్రీదేవి, భూదేవి సమేత మలయప్పస్వామివారు సర్వభూపాల వాహనంపై భక్తులకు అభయమిచ్చారు. సర్వభూపాల అంటే విశ్వానికే రాజు అని అర్థం. అంటే శ్రీవారు సకల దిక్పాలకులకు రాజాధిరాజని భావం. తూర్పుదిక్కుకు ఇంద్రుడు, ఆగ్నేయానికి అగ్ని, దక్షిణానికి యముడు, నైరుతికి నిరృతి, పశ్చిమానికి వరుణుడు, వాయువ్యానికి వాయువు, ఉత్తరానికి కుబేరుడు, ఈశాన్యానికి పరమేశ్వరుడు అష్టదిక్పాలకులుగా విరాజిల్లుతున్నారు. వీరందరూ స్వామివారిని తమ భుజస్కంధాలపై, హృదయంలో ఉంచుకుని సేవిస్తారు.

తద్వారా వారి పాలనలో ప్రజలు ధన్యులవుతారు అనే సందేశాన్ని ఈ వాహనాన్ని అధిరోహించడం ద్వారా స్వామివారు తెలియజేస్తున్నారు. ఇక, బ్రహ్మోత్సవాలలో 5వ రోజు ఉదయం శ్రీవారు మోహినీ రూపంలో శృంగారరసాధి దేవతగా భాసిస్తూ దర్శనమిచ్చాడు. పక్కనే స్వామి దంతపుపల్లకిపై వెన్నముద్ద కృష్ణుడై మరో రూపంలో అభయమిచ్చాడు. ప్రపంచమంతా తన మాయావిలాసమని, తనకు భక్తులైనవారు ఆ మాయను సులభంగా దాటగలరని మోహినీ రూపంలో ప్రకటిస్తున్నాడు.

శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాలలో 5వ రోజు రాత్రి గరుడవాహనంలో జగన్నాటక సూత్రధారియైన శ్రీ మలయప్పస్వామివారు తిరుమాడ వీధులలో నింపాదిగా ఊరేగుతూ భక్తులందరికీ తన దివ్యమంగళ రూపదర్శనమిచ్చాడు. పౌరాణిక నేపథ్యంలో 108 వైష్ణవ దివ్యదేశాలలోనూ గరుడసేవ అత్యంత ప్రాముఖ్యతను సంతరించుకుంది. దాస్య భక్తితో కొలిచే భక్తులకు తాను దాసుడినవుతానని గరుడవాహనం ద్వారా స్వామివారు తెలియజేస్తున్నాడు. మానవులు జ్ఞానవైరాగ్య రూపాలైన రెక్కలతో విహరించే గరుడుని దర్శిస్తే సర్వపాపాలు తొలగుతాయని స్వామివారు భక్తకోటికి తెలియజెప్పుతున్నాడు.

ఇక, శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా 6వ రోజు ఉదయం శేషాచలాధీశుడు రాముని అవతారంలో తన భక్తుడైన హనుమంతునిపై ఊరేగి భక్తులకు దర్శనమిచ్చాడు. హనుమంతుడు భగవత్‌ భక్తులలో అగ్రగణ్యుడు. గురుశిష్యులైన శ్రీరామ హనుమంతులు తత్త్వవివేచన తెలిసిన మహనీయులు కావున ఈ ఇరువురినీ చూసిన వారికి వేదాలతత్త్వం ఒనగూరుతుంది. ఇక, శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా 6వ రోజు సాయంత్రం శ్రీనివాసుడు స్వర్ణరథాన్ని అధిరోహించి భక్తులను అనుగ్రహిచ్చాడు.

స్వర్ణరథం స్వామికి అత్యంత ప్రీతిపాత్రమైంది. ఈ స్వర్ణోత్సవ సేవలో కల్యాణకట్ట సేవాపరులు తొలుత బంగారు గొడుగును అలంకరించడం సంప్రదాయంగా వస్తోంది. ద్వాపరయుగంలో శ్రీకృష్ణుడు రథగమనాన్ని వీక్షించిన ద్వారకా ప్రజలకు ఎంతో ఆనందం కలిగింది. స్వర్ణరథంపై ఊరేగుతున్న శ్రీనివాసుడిని చూసిన భక్తులకు కూడా అలాంటి సంతోషమే కలుగుతుంది. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో భాగంగా 6వ రోజు రాత్రి వేంకటాద్రీశుడు గజవాహనంపై తిరువీధుల్లో ఊరేగుతూ భక్తులకు అభయమిచ్చాడు. శ్రీవారిని గజేంద్రుడు మోస్తున్నట్టు భక్తులు కూడా నిరంతరం శ్రీనివాసుని హృదయంలో పెట్టుకుని శరణాగతి చెందాలని ఈ వాహనసేవ ద్వారా తెలుస్తోంది.

ఇక, శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 7వ రోజయిన బుధవారం ఉదయం సూర్యప్రభ వాహనంపై శ్రీమన్నారాయణుడు తిరుమాడవీధులలో విహరిస్తూ భక్తులను కటాక్షించారు. సూర్యుడు తేజోనిధి, సకల రోగ నివారకుడు. ప్రకృతికి చైతన్యప్రదాత. వర్షాలు, వాటి వల్ల పెరిగే చెట్లు, చంద్రుడు, అతని వల్ల పెరిగే సముద్రాలు మొదలైనవన్నీ సూర్యతేజం వల్లనే వెలుగొందుతున్నాయి.

సూర్యప్రభ వాహనంపైన శ్రీనివాసుని దర్శనం వల్ల ఆరోగ్య విద్య, ఐశ్వర్యం, సంతానం వంటి ఫలాలు సూర్యదేవుని అనుగ్రహం వల్ల భక్తకోటికి సిద్ధిస్తాయి. రాత్రి శ్రీమలయప్పస్వామివారు చంద్రప్రభ వాహనంపై విహరిస్తూ తన రాజసాన్ని భక్తులకు చూపాడు. చంద్రుడు శివునికి శిరోభూషణమైతే ఇక్కడ శ్రీహరికి వాహనంగా ఉండడం విశేషం. చంద్రోదయం కాగానే కలువలు వికసిస్తాయి. సాగరుడు ఉప్పొంగుతాడు. చంద్రప్రభ వాహనంపై స్వామిని చూడగానే భక్తుల మనసు ఉప్పొంగుతుంది.

భక్తుల కళ్లు వికసిస్తాయి. భక్తుల హ దయాల నుండి అనందరసం స్రవిస్తుంది. ఆధ్యాత్మిక, ఆదిభౌతిక, ఆది దైవికమనే మూడు తాపాలను ఇది నివారిస్తుంది. కాగా, శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 8వ రోజు ఉదయం ఉభయ దేవేరులతో కూడిన శ్రీమలయప్పస్వామివారి రథోత్సవం అంగరంగ వైభవంగా జరుగుతుంది. ఆత్మ రథికుడు, శరీరమే రథం, బుధ్ధి సారథి, మనస్సు పగ్గం, ఇంద్రియాలే గుర్రాలు, విషయాలే వీధులు, ఈ రీతిలో శరీరాన్ని రథంతో పోల్చుతారు. దీన్నివల్ల స్థూల శరీరం వేరని, సూక్ష్మ శరీరం వేరని, ఆత్మ అందుకు భిన్నమనే ఆత్మానాత్మ వివేకం కలుగుతుంది.

రథోత్సవంలో ముఖ్యంగా కలిగే తత్త్వజ్ఞానమిదే. భక్తులు రథాన్ని లాగుతారు కానీ, సకలజీవులలో అంతర్యామిగా ఉన్న పరమాత్మ తన రథాన్ని తానే లాగుతున్నాడని అన్నమయ్య అనడం ముదావహం. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో 8వ రోజు రాత్రి శ్రీమలయప్పస్వామివారు అశ్వవాహనంపై విహరించి భక్తులను అనుగ్రహిస్తాడు. ఉపనిషత్తులు ఇంద్రియాలను గుర్రాలను వర్ణిస్తున్నాయి. ఆ గుర్రాలను అధిరోహించిన పరమాత్మ ఇంద్రియాలను నియమించే నియామకుడు అని కృష్ణయజుర్వేదం తెలుపుతోంది.

స్వామి అశ్వవాహనారూఢుడై కల్కి అవతారంలో తన స్వరూపాన్ని ప్రకటిస్తూ భక్తులను కలిదోషాలకు దూరంగా ఉండాలని తన అవతారంతో ప్రబోధిస్తున్నాడు. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో చివరిదైన 9వ రోజు శుక్రవారం (21వ తేదీ) ఉదయం చక్రస్నానం వేడుకగా జరుగుతుంది. చక్రస్నానం యజ్ఞాంతంలో ఆచరించే అవభృథస్నానమే. ముందుగా ఉభయదేవేరులతో కలిసి శ్రీవారి సరసన ఉన్న చక్రత్తాళ్వార్లకు పాలు, పెరుగు, నెయ్యి, తెనె, చందనంతో అర్చకులు అభిషేకం చేస్తారు.

ఈ అభిషేక కైంకర్యాన్ని అందుకుని చక్రత్తాళ్వార్‌ ప్రసన్నుడవుతాడు. చక్రస్నానం సమయంలో అధికారులు, భక్తులందరూ పుష్కరిణిలో స్నానం చేసి యజ్ఞఫలాన్ని పొందుతారు. శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాల్లో చివరిదైన 9వ రోజు రాత్రి బంగారు తిరుచ్చి ఉత్సవం తరువాత ధ్వజావరోహణం శాస్త్రోక్తంగా జరుగుతుంది. ధ్వజావరోహణ ఘట్టంతో తొమ్మిది రోజుల పాటు జరిగిన శ్రీవారి బ్రహ్మోత్సవాలు ముగుస్తాయి.

187 COMMENTS

 1. Thank you so much for providing individuals with an extremely nice opportunity to read from here. It can be so brilliant and full of amusement for me personally and my office colleagues to visit your site at least 3 times per week to find out the fresh items you will have. And indeed, we are always impressed considering the incredible points served by you. Certain 3 tips in this posting are certainly the very best we have all had.

 2. I intended to send you one little bit of note to help give thanks again for these precious basics you’ve discussed at this time. It’s simply unbelievably generous of you to supply freely just what numerous people could have distributed as an e book to end up making some money for their own end, even more so given that you could possibly have done it if you ever desired. Those pointers also served like a easy way to understand that other people have the identical dream much like my very own to know the truth way more with regard to this problem. I am sure there are lots of more fun opportunities up front for folks who read carefully your blog post.

 3. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally brilliant chance to discover important secrets from this website. It is always so excellent and also jam-packed with a great time for me and my office colleagues to visit your website no less than 3 times in 7 days to find out the newest stuff you have. And lastly, I’m just at all times fulfilled with your good hints you give. Some 4 tips in this posting are clearly the most suitable we have all had.

 4. I wanted to draft you that very small observation just to thank you so much the moment again for the gorgeous tips you have shown on this page. It has been simply generous with people like you to make openly exactly what many people would have supplied as an electronic book to make some cash on their own, certainly considering the fact that you might have tried it in the event you decided. The techniques likewise acted as a fantastic way to know that other people online have the same keenness just like my very own to understand more and more in respect of this matter. I know there are many more pleasurable occasions up front for folks who looked over your site.

 5. I’m also writing to make you know what a remarkable discovery my friend’s daughter had visiting your blog. She mastered numerous pieces, most notably what it is like to have a great giving nature to make others clearly master specific problematic subject areas. You truly surpassed our own desires. Thanks for displaying such warm and friendly, dependable, educational and in addition cool tips about the topic to Tanya.

 6. I definitely wanted to type a simple comment so as to appreciate you for these stunning solutions you are giving on this site. My extensive internet investigation has at the end been paid with reliable information to exchange with my friends and classmates. I ‘d suppose that most of us readers actually are rather lucky to exist in a fine site with very many wonderful individuals with insightful suggestions. I feel really privileged to have encountered your entire webpages and look forward to many more brilliant times reading here. Thanks once again for all the details.

 7. Thank you for your entire effort on this web site. My mum loves working on internet research and it is easy to understand why. My partner and i learn all of the dynamic manner you deliver rewarding secrets through this website and attract participation from some other people on this content and our own princess is actually learning so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been performing a really good job.

 8. I simply needed to appreciate you again. I do not know the things that I could possibly have made to happen without the actual tricks revealed by you over such a concern. It was before the depressing condition in my circumstances, however , finding out a specialized fashion you managed the issue made me to leap with fulfillment. I am happy for the work as well as have high hopes you find out what a great job that you’re carrying out educating some other people through the use of your web page. I am certain you have never encountered all of us.

 9. I want to get across my affection for your kind-heartedness in support of persons that require help with this particular issue. Your personal commitment to passing the solution throughout became exceptionally valuable and has truly allowed most people like me to realize their goals. Your useful hints and tips means a whole lot a person like me and extremely more to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 10. I actually wanted to jot down a note to appreciate you for these fabulous techniques you are sharing here. My extensive internet investigation has at the end been rewarded with high-quality details to exchange with my colleagues. I would state that that many of us website visitors actually are unquestionably endowed to exist in a wonderful site with many lovely professionals with very beneficial methods. I feel quite fortunate to have seen the webpage and look forward to so many more amazing moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 11. My spouse and i got quite comfortable when John could carry out his reports through the precious recommendations he discovered from your very own web page. It is now and again perplexing to simply always be offering tricks which often most people have been selling. And we recognize we have you to thank because of that. All of the illustrations you made, the simple site navigation, the relationships your site help to instill – it is many terrific, and it’s letting our son in addition to our family do think that subject matter is cool, which is pretty essential. Many thanks for the whole lot!

 12. I must express some thanks to this writer for bailing me out of this particular instance. Right after exploring throughout the the net and getting ways that were not powerful, I believed my entire life was gone. Existing minus the solutions to the difficulties you have sorted out all through the write-up is a serious case, as well as those which could have negatively damaged my career if I hadn’t encountered your blog post. Your own knowledge and kindness in taking care of a lot of stuff was useful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a point like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for this specialized and sensible guide. I won’t think twice to refer your web blog to anyone who needs to have care on this subject matter.

 13. I would like to express my appreciation to this writer for rescuing me from this predicament. Right after surfing throughout the search engines and finding methods that were not productive, I believed my life was well over. Existing devoid of the strategies to the problems you’ve sorted out all through your entire blog post is a critical case, as well as the ones which might have badly affected my entire career if I hadn’t come across the website. That ability and kindness in playing with everything was helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks a lot so much for the expert and amazing help. I won’t hesitate to refer your blog post to any individual who would need assistance on this issue.

 14. My wife and i felt so thrilled that Edward could round up his investigations via the ideas he grabbed while using the web pages. It’s not at all simplistic to just choose to be releasing solutions which men and women might have been trying to sell. And now we take into account we have you to be grateful to because of that. The main explanations you have made, the easy site navigation, the friendships you help foster – it is everything remarkable, and it is assisting our son and us feel that this concept is cool, and that’s particularly mandatory. Many thanks for everything!

 15. I have to voice my love for your kindness in support of men and women who actually need help on your issue. Your personal dedication to passing the solution around appears to be definitely powerful and has continually made guys and women much like me to realize their aims. Your new interesting help and advice signifies so much a person like me and even further to my peers. Regards; from all of us.

 16. I would like to show my admiration for your generosity giving support to those people who need assistance with this particular matter. Your real commitment to passing the solution all through appears to be especially invaluable and has specifically made those like me to get to their dreams. This warm and friendly tips and hints means this much to me and further more to my peers. Thank you; from everyone of us.

 17. I and also my buddies have been taking note of the best strategies from your web site and then suddenly I had a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. These young men happened to be absolutely very interested to study all of them and have now definitely been tapping into these things. We appreciate you simply being very helpful as well as for figuring out this sort of incredibly good guides millions of individuals are really eager to understand about. My very own sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 18. I and my pals were following the good information and facts located on your site while at once I had a horrible feeling I had not expressed respect to the site owner for them. All of the people appeared to be totally excited to read through them and now have sincerely been making the most of them. I appreciate you for turning out to be well helpful and for deciding on this form of fine information most people are really needing to learn about. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 19. I definitely wanted to compose a message so as to appreciate you for some of the nice facts you are writing on this website. My long internet research has finally been paid with brilliant points to go over with my family. I ‘d believe that we visitors are quite lucky to exist in a useful community with very many outstanding individuals with helpful tips and hints. I feel rather grateful to have used your web pages and look forward to so many more fabulous times reading here. Thanks once again for everything.

 20. I as well as my friends have already been reviewing the good hints located on the website while all of the sudden I had a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those strategies. All the guys were totally stimulated to learn them and have in effect simply been using them. Appreciate your getting really thoughtful and for choosing this form of excellent subjects millions of individuals are really eager to be aware of. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 21. I precisely wished to say thanks all over again. I am not sure what I would’ve accomplished without the recommendations discussed by you relating to such problem. It had been a very depressing problem for me personally, nevertheless encountering a specialized manner you dealt with that forced me to weep over fulfillment. I am thankful for this work and hope you really know what a great job you were providing instructing people using your webpage. I know that you’ve never come across all of us.

 22. I as well as my guys came checking the nice helpful hints on the website then unexpectedly I had a terrible suspicion I never thanked you for those secrets. These women happened to be for this reason thrilled to read through all of them and have unquestionably been loving those things. Appreciation for genuinely quite considerate as well as for deciding on certain fabulous tips most people are really needing to be aware of. My personal sincere regret for not saying thanks to sooner.

 23. My husband and i ended up being very contented Michael managed to carry out his survey by way of the ideas he gained when using the site. It is now and again perplexing to just choose to be giving freely key points the others may have been selling. Therefore we know we now have you to thank for that. The entire illustrations you have made, the simple site menu, the friendships you help to create – it is many remarkable, and it is leading our son in addition to our family believe that that idea is amusing, which is certainly especially fundamental. Thanks for all!

 24. My wife and i have been now fulfilled Peter managed to finish up his research through the entire precious recommendations he had while using the web pages. It’s not at all simplistic to just continually be giving for free facts which usually people today could have been selling. So we see we’ve got the blog owner to appreciate for this. The type of illustrations you have made, the straightforward site menu, the friendships you will aid to foster – it’s everything spectacular, and it is aiding our son in addition to the family reason why the theme is entertaining, and that’s truly important. Thanks for the whole thing!

 25. I definitely wanted to write down a brief word to express gratitude to you for those nice techniques you are showing on this site. My particularly long internet lookup has now been honored with extremely good suggestions to exchange with my guests. I would declare that most of us website visitors are extremely blessed to dwell in a perfect network with so many outstanding people with insightful strategies. I feel quite privileged to have discovered your webpage and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thank you again for everything.

 26. Needed to write you that little bit of observation to be able to say thanks yet again relating to the pleasant concepts you’ve featured at this time. It is quite seriously open-handed of people like you to make publicly precisely what a lot of people might have distributed as an e book to get some profit on their own, notably considering the fact that you might have done it in the event you wanted. The principles also served to provide a easy way to be certain that most people have the identical interest the same as mine to know a great deal more when it comes to this issue. Certainly there are millions of more fun opportunities up front for those who start reading your site.

 27. I would like to show some appreciation to the writer for bailing me out of this type of setting. Because of browsing throughout the online world and meeting advice which were not powerful, I was thinking my life was over. Being alive without the answers to the issues you’ve sorted out by means of the post is a critical case, and the ones that would have badly affected my entire career if I hadn’t come across the website. Your good natural talent and kindness in touching all things was very useful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks for your time very much for your reliable and effective guide. I won’t hesitate to endorse your web blog to any person who would like guidance about this matter.

 28. I am glad for commenting to let you understand of the extraordinary discovery my friend’s princess enjoyed reading your web site. She realized so many details, most notably what it’s like to have an excellent giving heart to make certain people without problems learn about a variety of tortuous matters. You truly did more than her desires. Many thanks for offering the helpful, trustworthy, revealing and as well as fun tips on this topic to Emily.

 29. I am commenting to make you be aware of of the incredible experience our girl undergone reading your webblog. She discovered several pieces, which included what it is like to have an amazing giving nature to get others without difficulty know some complex subject areas. You undoubtedly exceeded people’s desires. I appreciate you for displaying such great, safe, edifying as well as unique tips on that topic to Mary.

 30. I happen to be commenting to let you be aware of what a cool encounter my friend’s daughter enjoyed browsing your webblog. She realized a wide variety of issues, which included what it is like to possess an amazing giving nature to make many people without problems understand specific impossible subject areas. You actually did more than our own desires. Many thanks for displaying those insightful, healthy, educational and even fun tips about the topic to Janet.

 31. I precisely wanted to thank you so much once more. I’m not certain the things I might have achieved without the actual smart ideas provided by you on such question. It became a real horrifying matter in my circumstances, but noticing your professional way you handled the issue made me to cry over joy. I’m just happy for this information and even expect you know what an amazing job you were providing educating many others via your blog post. Most probably you have never encountered all of us.

 32. I wanted to send you a little bit of word to finally say thanks over again for these exceptional strategies you’ve provided here. This is certainly particularly generous with you to make unreservedly what a few people would’ve supplied for an ebook to help with making some profit for their own end, principally considering the fact that you might have done it if you considered necessary. Those advice likewise worked to become good way to fully grasp that other individuals have similar fervor the same as my own to know the truth a good deal more when considering this matter. I am sure there are numerous more fun moments up front for folks who view your blog.

 33. Thank you a lot for providing individuals with remarkably superb chance to read from this blog. It is always so ideal plus stuffed with a great time for me personally and my office peers to search your site at the very least thrice per week to read the latest items you have got. Not to mention, I’m so usually happy with the wonderful tips and hints you give. Some 2 points on this page are unequivocally the finest we have had.

 34. I as well as my buddies were taking note of the nice helpful hints found on your web blog and all of a sudden came up with a terrible suspicion I never thanked the web site owner for those tips. The people ended up so warmed to read through them and now have very much been loving them. Thank you for actually being really kind as well as for using these kinds of cool topics most people are really needing to discover. Our own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 35. I as well as my pals came analyzing the best information and facts from your site then all of a sudden got a horrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those techniques. All of the people became as a result warmed to see all of them and now have actually been using them. Many thanks for getting quite helpful as well as for pick out this kind of incredible areas millions of individuals are really needing to be aware of. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 36. Thanks so much for giving everyone a very marvellous chance to read from here. It’s usually so enjoyable and full of a great time for me and my office colleagues to visit your site a minimum of thrice in 7 days to read through the fresh secrets you have got. And of course, we’re always impressed with your mind-blowing methods you give. Certain 3 points on this page are basically the most efficient I’ve had.

 37. I wanted to compose you a bit of note to be able to thank you very much the moment again about the great tactics you have featured on this page. It is certainly remarkably generous of you to give openly precisely what a number of people would’ve offered as an e book to help make some money on their own, primarily considering the fact that you might well have done it in the event you considered necessary. These techniques in addition served like a great way to fully grasp that the rest have the identical dreams really like my own to figure out way more when considering this issue. I am certain there are several more pleasant instances in the future for individuals that take a look at your blog.

 38. I simply wanted to compose a small comment so as to express gratitude to you for all the lovely ways you are showing at this website. My long internet research has at the end of the day been recognized with professional ideas to share with my relatives. I ‘d express that most of us website visitors actually are very much lucky to live in a fabulous place with so many lovely people with great plans. I feel very much grateful to have used your entire web site and look forward to some more exciting times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 39. Jordan 12 Gym Red 2018http://www.jordan12gymred.us.com/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlethttp://www.nikestores.us.com/
  air jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezy Shoeshttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  custom nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concord 2018http://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Red Jordan 12http://www.redjordan12.us/
  Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakershttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezybluetint.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Vapor Maxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Onlinehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlethttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max 97http://www.nikeairmax.us/
  Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Jordan Shoes 2018http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Boosthttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandalshttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciagahttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Yeezyhttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezyhttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 40. I just wanted to write a word in order to appreciate you for all the nice techniques you are writing on this website. My time intensive internet research has at the end of the day been recognized with professional know-how to exchange with my visitors. I ‘d point out that many of us visitors actually are truly lucky to exist in a perfect network with many awesome individuals with beneficial plans. I feel pretty happy to have discovered your entire webpage and look forward to some more fabulous moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 41. Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet http://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlet http://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Store http://www.nikestores.us.com/
  jordan 33 http://www.jordan33.us/
  cheapjerseysfromchina http://www.cheapjerseysfromchina.us/
  cheap custom nfl jerseys http://www.customnfljerseys.us/
  air jordan 11 concord http://www.jordan11concord.us.com/
  Air Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Red http://www.redjordan12.us/
  Yeezy http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy Shoes http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supply http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakers http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Shoes http://www.yeezybluetint.com/
  Adidas Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon UK http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon http://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4 http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Cheap Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max Nike http://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From China http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UK http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/
  Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 42. Yeezy Shoes http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezys Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomons.me.uk/
  Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Air Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
  Vapor Max http://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max Nike http://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nike http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainers http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezys http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 43. I have to express my thanks to this writer just for rescuing me from this particular situation. After researching through the online world and meeting thoughts that were not pleasant, I figured my life was well over. Existing minus the strategies to the issues you’ve sorted out through your write-up is a crucial case, as well as the kind that could have adversely damaged my entire career if I had not come across the blog. Your own personal skills and kindness in playing with all the pieces was precious. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks very much for the expert and results-oriented help. I won’t hesitate to recommend your blog post to anyone who needs tips about this topic.

 44. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here