మచిలీపట్నం: రాష్ట్రంలో ప్రభుత్వం పెద్ద ఎత్తున అభివృద్ది సంక్షేమ కార్యక్రమాలతో పాటు గ్రామాల్లో మౌలిక సదుపాయాలను కల్పిస్తుందని ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్ర న్యాయ, యువజన సంక్షేమం, క్రీడల శాఖ మంత్రి కొల్లు రవీంద్ర అన్నారు. శనివారం స్దానిక జిల్లా పరిషత్ సమావేశపు మందిరంలో జిల్లా పరిషత్ చైర్‌పర్సన్ గద్దె అనురాధ అధ్యక్షతన జరిగిన జిల్లా పరిషత్ సర్వసభ్య సమావేశంలో మంత్రి కొల్లు రవీంద్ర మాట్లాడుతూ గ్రామ స్దాయిలో సమస్యలు పెద్ద ఎత్తున పరిష్కస్తారించేందుకు గ్రామదర్శని, గ్రామ వికాసం కార్యక్రమాలు అమలు చేస్తున్నామన్నారు.

గ్రామాల్లో సీసీ రోడ్లు, డ్రైనేజీలను శుభ్రపర్చడంతో పాటు మెరుగైన పారిశుద్ద్య నిర్వహణ, ఉచిత వైద్య శిబిరాలను ఏర్పాటు చేసి ప్రజారోగ్యాన్ని పర్యవేక్షిస్తున్నామన్నారు. అదే విధంగా రాష్ట్ర ముఖ్యమంత్రి నారా చంద్రబాబునాయుడు యువతకు మనోదైర్యాన్ని కల్పించాలనే లక్ష్యంతో యువనేస్తం పథకాన్ని ప్రవేశపెట్టారన్నారు. ఈ పధకాన్ని ఈ నెల 14వ తేదీ ముఖ్యమంత్రి చేతుల మీదుగా ప్రారంభిస్తారన్నారు. ఇప్పటి వరకు 5 లక్షల దరఖాస్తులు నమోదు కాగా వారిలో లక్ష 50 వేల మందిని అర్హులుగా గుర్తించడం జరిగిందన్నారు.

రాష్ట్ర శాసన సభ ఉప సభాపతి మండలి బుద్దప్రసాద్ మాట్లాడుతూ ప్రతి గ్రామాన్ని ఆదర్శగ్రామంగా తీర్చిదిద్దాలన్నదే జాతి పిత మహాత్మగాంధి కోరుకున్న గ్రామ స్వరాజ్యానికి అందరూ సమిష్టిగా కృషి చేయాలన్నారు. దేశ వ్యాప్తంగా మహాత్మాగాంధి 150వ జయంతిని ప్రతి గ్రామంలో జరుపుకోవడం జరుగుతుందన్నారు. జిల్లాలో స్వచ్చ భారత్‌లో భాగంగా ప్రతి ఇంటికి మరుగుదొడ్డి అందించి సంపూర్ణ పారిశుద్ద్య గ్రామాలుగా తీర్చిదిద్దాలన్నారు. ఇప్పటికే కృష్ణాజిల్లాను జిల్లా కలెక్టర్ బి. లక్ష్మీకాంతం నేతృత్వంలో జిల్లాను సంపూర్ణ పారిశుద్ద్య జిల్లాగా ప్రకటించడం జరిగిందన్నారు. ఇంకా గ్రామాల్లో ఎక్కడైనా మరుగుదొడ్ల సౌకర్యం లేకపోతే వెంటనే అందించాలని అన్నారు.

గ్రామాల్లో మౌలిక సదుపాయాల కల్పనలో భాగంగా సిసిరోడ్లు, పంచాయితీ, అంగన్‌వాడి భవనాలు, పాఠశాలల కాంపౌండ్ వాల్స్, అదనపు తరగతి గదులు, శ్మశాన వాటికల అభివృద్దితో పాటు, చెత్తనుండి సంపద తయారీ కేంద్రాలను కూడా రాష్ట్ర ప్రభుత్వం పెద్ద ఎత్తున చేపట్టి అమలు చేస్తుందని అన్నారు. గ్రామ పంచాయితీ అధికారుల కాల పరిమితి ముగిసినందున వారి స్దానంలో నూతనంగా బాధ్యతలు చేపట్టిన ప్రత్యేకాధికారులు గ్రామాల్లో అసంపూర్తిగా మిగిలి ఉన్న అన్ని పనులను త్వరితగతిన పూర్తి చేసి ప్రజా మన్ననలు పొందాలన్నారు. అభివృద్ది అనేది ఏఒక్కరి వల్లనో సాధ్యం కాదని, ప్రజాప్రతినిధులు, అధికారులు సమన్వయంతో పని చేస్తే సాధ్యపడుతుందన్నారు.

అవనిగడ్డ పంచాయితీ పరిధిలో పారిశుద్ద్య పని వారికి 5 మాసాలుగా వేతనాలు చెల్లించడం లేదని దీనిపై దృష్టిని సారించి వేతనాలు చెల్లంచే విధంగా సంబంధితశాఖాధికారులు చర్యలు చేపట్టాలని అన్నారు. ప్రజాస్వామ్యం అంటే కేవలం అధికార పక్షం మాత్రమే కాదని, ప్రతిపక్షం నేతలు కూడా తమ అమూల్యమైన సూచనలు, సలహాలు అందించినప్పుడే సమస్యలు త్వరితిగతిన పరిష్కారం అవుతాయన్నారు. అనంతరం జిల్లా పరిషత్ చైర్‌పర్సన్ గద్దె అనురాధ మాట్లాడుతూ మనం అరోగ్యంగా అనందంగా జీవించాలంటే ప్రకృతి వ్యవసాయాన్ని ప్రొత్సహించాలన్నారు.

ఈ మేరకు రాష్ట్ర ముఖ్యమంత్రి నారా చంద్రబాబునాయుడు రాష్ట్రంలో ప్రకృతి వ్యవసాయంపై దృష్టి సారించి 60 లక్షల మందితో 2 కోట్ల ఎకరాల్లో ప్రకృతి వ్యవసాయాన్ని ప్రొత్సహి స్తున్నారన్నారు. వర్మీకంపోస్టును వినియోగించి ప్రకృతి వ్యవసాయం చేయడం వలన భూమి సారవంతం పెరుగుతుందన్నారు. మొదటిలో రైతులకు కొంత ఇబ్బంది ఉన్నప్పటికి రానురాను ప్రకృతి వ్యవసాయం లాభసాటిగా మారుతుందని అన్నారు. అదే విధంగా జిల్లాలో పశు సంపదను గణనీయంగా పెంచాలనే లక్ష్యంతో ప్రతి మండలంలో 10 గోకుల కేంద్రాలను ఏర్పాటు చేయడం జరుగుతుందని లబ్దిదారులు సద్వినియోగం చేసుకోవాలన్నారు.

జిల్లా కలెక్టర్ బి. లక్ష్మీకాంతం మాట్లాడుతూ గ్రామ పంచాయితీకి సంబంధించి 29 అంశాలలో శానిటేషన్, తాగునీరు, వీధిలైట్లు, మౌలిక సదుపాయాలకు అత్యంత ప్రాధాన్యత ఇవ్వాలని అధికారులకు సూచించారు. ముఖ్యంగా విద్యుత్ శాఖాధికారులు వీధిలైట్లు, తాగునీరును దృష్టిలో ఉంచుకుని బకాయిలు ఉన్నప్పటికి విద్యుత్ సరఫరాను నిలిపి వేయరాదని ఆదేశించారు. జిల్లాలో పాడి గెదేలు కొనుగోలుతో పాటు ఆవులను కూడా కొనుగోలు చేసి లబ్దిదారులకు అందించాలనే సభ్యుల అడిగిన ప్రశ్నలకు స్పందిస్తూ ఈ విషయమై ప్రభుత్వానికి నివేదిక సమర్పించడం జరుగుతుందని అన్నారు.

జిల్లాలో పశువుల ఆసుపత్రి అవసరమైన చోట నూతన భవనాలు ఏర్పాటుకు ప్రభుత్వానికి ప్రతిపాదనలు సమర్పిస్తామన్నారు. జిల్లాలో ఉచిత ఇసుక సరఫరా రీచ్ ఏ విధమైన మిషన్లు వినియోగించరాదని కేవలం మాన్యువల్‌గా మాత్రమే చేయలన్నారు. ఇసుక రీచ్‌లకు సంబంధించి విలేజ్ కమిటీ పనితీరు బాగుండకపోతే నూతన కమిటీ ఏర్పాటు చేస్తామని అన్నారు. ఇసుక రీచ్‌లు సరిహద్దులు దాటి తవ్వకాలు జరపరాదని ఈ విషయంలో ఏ అధికారి అయిన తప్పు చేసినట్లు నిర్దారణ అయితే అటువంటి వారిని వెంటనే బదిలీ చేయడం జరుగుతుందన్నారు.

శాసన మండలి సభ్యులు బచ్చుల అర్జునుడు మాట్లాడుతూ అర్హులైన లబ్దిదారులకు యూనిట్ల నిర్మాణం కొరకు 2 లక్షల రూ.లు బ్యాంకులు రుణ సౌకర్యం కల్పిస్తున్నాయని స్టేట్ బ్యాంకు ఆఫ్ ఇండియా మాత్రం లబ్దిదారులకు రుణ మంజూరులో అసౌకర్యం కల్పిస్తుందని కలెక్టరు దృష్టికి తీసుకువచ్చారు. ఈ అంశంపై కలెక్టరు స్పందిస్తూ లబ్దిదారులకు రుణం మంజూరు చేయడంలో బ్యాంకర్ల పని తీరులో మార్పురాకపోతే వారిపై రిజర్వు బ్యాంకుకు ఫిర్యాదు చేయడం జరుగుతుందన్నారు. ప్రతి లబ్దిదారునికి రెండు అక్కౌంట్లు ప్రారంభించాలని అదే విధంగా జిల్లాలో ఎస్.ఎల్ బిసి గైడ్‌లైన్స్ ప్రకారం ఈ నెలాఖరుకు 27 వేల ఖాతాలను ప్రారంభించాలని లీడ్ బ్యాంక్ మేనేజరుకు సూచించారు.

తోట్లవల్లూరు మండలం జడ్‌పిటిసి తాతినేని పద్మావతి మాట్లాడుతూ గ్రామీణ ప్రాంతంలో ఇబిసి లోన్లు సబ్సిడీ రాకపోవడం వలన ఒక యూనిట్ కూడా ప్రారంభించలేదని, అదే విధంగా తోట్లవల్లూరు మండలం రొయ్యూరు గ్రామంలో ఇసుక రీచ్‌ల నుండి అధిక సంఖ్యలో ట్రాక్టర్లు రవాణా అవుతున్నందున రోడ్లు గుంతలు పడి అస్తవ్యస్తంగా తయారు అయ్యాయన్నారు. కలెక్టరు స్పందిస్తూ జాయింటు కలెక్టరు, మైనింగ్ ఎడిలను విచారణ అధికారులుగా నియమిస్తామని, నివేదిక రాగానే డిఎంఎప్ నిధుల నుండి రోడ్లు మరమ్మత్తులు చేపట్టడం జరుగుతుందన్నారు.

నూజివీడు శాసన సభ్యులు మేకా వెంకట ప్రతాప్ అప్పారావు మాట్లాడుతూ గ్రామాల్లోని ఎస్.సి నివాసిత ప్రాంతాల్లో త్రాగునీటి సౌకర్యం, రోడ్లు మరమ్మత్తులు చేపట్టాలని వివరించారు. గూడూరు ఎంపిపి శ్రీనివాసరావు మాట్లాడుతూ తన పరిధిలోని 4 గ్రామాల్లో 3 కోట్ల రూ.లతో చేపట్టిన పనులు జరగడం లేదని అదే విధంగా వీధిలైట్లు తాగునీరు, సిసిరోడ్లు నిర్మాణంలో ఇబ్బందులను సభ దృష్టికి తీసుకువచ్చారు. దీనిపై కలెక్టర్ స్పందిస్తూ ఆయా గ్రామాలలో వెంటనే పనులను చేపట్టే విధంగా అధికారులకు ఆదేశాలు ఇస్తామన్నారు. డ్వామా ప్రాజెక్టు అధికారి వివరిస్తూ జిల్లాలో జిల్లా పరిషత్ పాఠశాలల్లో మొక్కలు సరఫరా చేయడం జరిగింద న్నారు. ఎన్ఆర్ఇజిఎస్‌తో అనుసంధానం అయిన అన్ని రోడ్లను వేగవంతంగా నిర్మిస్తామన్నారు. పశుసంవర్దకశాఖ జాయింటు డైరెక్టర్ వివరిస్తూ లబ్దిదారులకు నాణ్యమైన పాడిగెదేలను హర్యానా నుంచి అందించేందుకు చర్యలు చేపట్టడం జరిగిందని తెలిపారు.

జిల్లాలో పశువుల రక్షణకు 500 గోకుల కేంద్రాలను మండలానికి 10 చొప్పున మంజూరు చేయడం జరిగిందని వివరించారు. ఇప్పటికే 36 గోకుల కేంద్రాలు నిర్మాణ దశలో ఉన్నాయన్నారు. బాపులపాడులో మెగా గోకుల కేంద్రం ఏర్పాటు చేస్తున్నామన్నారు. జిల్లాలో 4500 ఎకరాల్లో పశుగ్రాస క్షేత్రాలను ఏర్పాటు చేయడం జరిగిందని రాష్ట్రంలో మన జిల్లా రెండవ స్దానంలో ఉందని వివరించారు. శాసన మండలి సభ్యుడు బచ్చుల అర్జునుడు మాట్లాడుతూ కర్నాటక, గుజరాత్‌లో మాదిరిగా మన జిల్లాలో కూడా ఆవులను కొనుగోలు చేసి లబ్దిదారులకు అందించాలని సభకు నివేదించారు. అదే విధంగా గొర్రెలకు, మేకలకు గోకుల కేంద్రాలు ఏర్పాటు చేయాలని సభ దృష్టికి తీసుకువచ్చారు.

కైకలూరు జడ్‌పిటిసి మాట్లాడుతూ ఒకే కుటుంబంలో ఇద్దరు వృద్దులకు ఫించన్ వచ్చే విధంగా చర్యలు తీసుకోవాలని, ఒంటరి మహిళకు కూడా ఫించను అందించాలన్నారు. జి. కొండూరు మండలం పెదగొన్నూరుపాడులో ఐడిఎల్ పరిశ్రమ ద్వారా వ్యర్ద పదార్దములు బయటకు వచ్చి ప్రజారోగ్యానికి ఇబ్బందికి ఉందని, పోలిశెట్టిపాడు చిమలపాడు గ్రామంలో లబ్దిదారులకు ఇచ్చిన అసైన్డ్ భూమి కొడుకులకు వర్తిస్తుందా అని సభ దృష్టికి తీసుకురాగా జి. కొండూరు జడ్‌పిటిసి సభ దృష్టికి తీసుకురాగా, కలెక్టరు స్పందిస్తూ వ్యర్దపద్దార్దాల నిర్మూలన ప్లాంట్‌ను ఏర్పాటు చేసే విధంగా సంబంధిత అధికారులు చర్యలు చేపట్టాలని ఆదేశించారు. అసైన్డ్ భూమి విషయమై ఆర్‌డివో నూజివీడు స్పందిస్తూ ఆసైన్డ్ భూమి వారసత్వ భూమిగా అనుభవించవచ్చునని క్రయ విక్రయాలు జరపరాదని తెలిపారు.

వ్యవసాయశాఖపై సమీక్షిస్తూ ఇటివలి బారీ వర్షాల కారణంగా దివిసీమ ప్రాంతంలో కోడూరు, నాగాయలంక మండలాల్లో పాముల బెడద ఉన్నందున 400 కిలోల పాముల నిరోధక మందులు పొలాల్లో చల్లించడం జరిగిందని అన్నారు. ఉద్యాన పండ్ల తోటలపై సమీక్షిస్తూ పండ్ల తోటలకు అమ్ముతున్న అర్గానిక్ ఎరువుల్లో వినియోగదారులు నష్టపోకుండా నిఘా ఉంచడం జరుగుతుందని ఆశాఖ అసిస్టెంటు డైరెక్టర్ తెలిపారు. మత్స్యశాఖపై సమీక్షిస్తూ జిల్లా ఆర్దిక అభివృద్దికి చేపల పెంపకం అభివృద్దిగా ఉందని, ఇందుకు చేపల సాగు రైతులకు ప్రభుత్వం 2 రూ.లకే విద్యుత్‌ను అందించే విధంగా చర్యలు చేపట్టిందని ఆశాఖ జాయింటు డైరెక్టర్ వివరించారు. గత నాలుగు నెలలుగా సముద్రంలో చేపల వేట నిలిపి వేయడం జరిగిందని వారికి ఎన్ఆర్ఇజిఎస్ కింద పనులు కల్పిస్తున్నామన్నారు.

జిల్లాలో ఈ ఏడాది ఇప్పటి వరకు ఆక్వా పరిశ్రమలు 7 లక్షల ఉత్పత్తులు జరిగాయన్నారు. మచిలీపట్నం, అవనిగడ్డలో కోటి రూ.లతో ఆక్వా ల్యాబ్‌లను నిర్మించనున్నట్లు వివరించారు. విద్యాశాఖపై సమీక్షిస్తూ జిల్లాలోని ప్రతి పాఠశాలలకు కాంపౌండ్ వాల్స్ నిర్మాణం, కిచిన్ షెడ్స్ నిర్మాణం, వనం-మనం మొక్కలను నాటడం వంటి కార్యక్రమాలు చేపట్టడం జరిగిందన్నారు.

వైద్య ఆరోగ్యశాఖ సమీక్షిస్తూ జిల్లాలో డెంగ్యూ విష జ్వరాలు లేవని నిర్దారించడం జరిగిందని ప్రతి గ్రామంలో ఉచిత వైద్య శిబిరాలను నిర్వహించి ప్రజలకు మందులను సరఫరా చేస్తున్నామని జిల్లా వైద్య ఆరోగ్యశాఖాధికారి వివరించారు. జిల్లా పంచాయితీ అధికారి మాట్లాడుతూ పంచాయితీరాజ్ శాఖ కమీషనర్ ఆదేశాలు మేరకు జిల్లాలో పెద్ద ఎత్తున ప్రత్యేక డ్రైవ్‌ను నిర్వహిస్తూ డ్రైన్లు శుభ్రపర్చడం ఫాగింగ్, మాలతీ మందులను స్ప్రే చేయిస్తున్నామన్నారు.

ఇందులో భాగంగా వైద్య ఆరోగ్య శాఖ సమన్వయంతో గ్రామాల్లోప్రత్యేక ఉచిత మెడికల్ క్యాంపులను నిర్వహిస్తూ ప్రజారోగ్య పరీరక్షణకు చర్యలు చేపట్టమన్నారు. అనంతరం ఇరిగేషన్, గ్రామీణ నీటి సరఫరా, మహిళ శిశు సంక్షేమం, ఎస్.సి, ఎస్.టి, బి.సి, మైనార్టీ సంక్షేమంపై సమీక్షించారు.

అంతకముందు, ఇటీవల మావోయిస్టుల ఘాతుకానికి గురై మరణించిన అరకు శాసన సభ్యులు కిడారి సర్వేశ్వరరావు, మాజీ శాసన సభ్యులు సివేరి సోమ ఆత్మలకు శాంతి కలగాలని మంత్రులు, అధికారులు రెండు నిమిషాలు మౌనం పాటించారు. సమీక్ష సమావేశంలో శాసన మండలి సభ్యులు బచ్చుల అర్జునుడు, పెడన శాసన సభ్యులు కాగిత వెంకట్రావు, మేకా వెంకట ప్రతాప్ అప్పారావు, జడ్‌పిటిలు, ఎంపిపిలు, జిల్లా అధికారులు తదితరులు పాల్గొన్నారు.

45 COMMENTS

 1. I have to voice my affection for your kindness in support of those who must have help with this theme. Your personal commitment to passing the solution all over was particularly practical and has surely allowed girls much like me to get to their pursuits. Your amazing insightful suggestions signifies this much a person like me and additionally to my office workers. Best wishes; from each one of us.

 2. I’m also commenting to make you understand what a exceptional encounter my daughter gained studying the blog. She picked up several issues, with the inclusion of how it is like to have an excellent teaching heart to have many people without hassle gain knowledge of a variety of extremely tough subject areas. You truly exceeded my expectations. Thanks for coming up with the helpful, trusted, revealing as well as unique tips about the topic to Lizeth.

 3. Thank you for your whole efforts on this website. My aunt really loves getting into investigation and it is simple to grasp why. My partner and i know all concerning the dynamic ways you provide invaluable strategies on the web site and as well as increase response from some other people on the area while my simple princess is in fact discovering so much. Take advantage of the rest of the new year. You are always doing a very good job.

 4. Thank you so much for providing individuals with an extremely marvellous chance to discover important secrets from this website. It’s always very great plus stuffed with a good time for me and my office peers to search your blog no less than 3 times every week to see the newest issues you will have. And definitely, I am just usually motivated with the eye-popping opinions you give. Some 4 tips in this post are essentially the very best we have all had.

 5. My spouse and i have been now ecstatic Emmanuel could round up his web research using the ideas he received in your weblog. It is now and again perplexing to just possibly be giving freely guides which some others could have been selling. Therefore we take into account we need you to give thanks to because of that. The illustrations you made, the easy site menu, the friendships you will help engender – it’s most astounding, and it is helping our son in addition to our family imagine that this subject matter is brilliant, and that’s quite pressing. Thank you for everything!

 6. I wanted to post a note to say thanks to you for these marvelous instructions you are writing on this website. My time consuming internet investigation has at the end been honored with wonderful suggestions to go over with my family and friends. I would assert that most of us website visitors are unquestionably blessed to exist in a very good site with so many brilliant individuals with very helpful guidelines. I feel truly fortunate to have come across your web page and look forward to many more cool moments reading here. Thanks once again for everything.

 7. I simply wished to thank you so much all over again. I do not know what I would’ve handled without the type of secrets contributed by you concerning this industry. It truly was an absolute daunting crisis in my opinion, nevertheless looking at this specialized approach you processed the issue took me to leap for happiness. I will be happy for this support and thus have high hopes you are aware of a powerful job you’re accomplishing educating some other people by way of a web site. Most likely you’ve never met any of us.

 8. I precisely needed to appreciate you yet again. I do not know what I could possibly have undertaken in the absence of the type of pointers shared by you on such a topic. Certainly was an absolute difficult circumstance in my position, but viewing this well-written fashion you processed that made me to leap for fulfillment. I’m thankful for your assistance as well as trust you really know what a powerful job your are accomplishing teaching people today through a site. I’m certain you haven’t come across all of us.

 9. I as well as my guys appeared to be looking at the good key points located on the blog and so suddenly developed an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those tips. All of the ladies became as a consequence passionate to learn all of them and have in effect without a doubt been loving them. Appreciate your really being well helpful and for making a decision on certain important things millions of individuals are really wanting to discover. My personal honest regret for not saying thanks to earlier.

 10. I would like to show some thanks to you just for rescuing me from this type of setting. Just after surfing around through the internet and coming across opinions which were not productive, I assumed my life was done. Living minus the approaches to the problems you have fixed by way of your entire guideline is a critical case, and the kind that would have negatively damaged my entire career if I hadn’t discovered the blog. Your primary understanding and kindness in taking care of every aspect was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a point like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks a lot very much for this professional and sensible help. I will not think twice to recommend your web blog to anyone who would like support on this subject.

 11. I must express my admiration for your kind-heartedness supporting people who really want help on that topic. Your special dedication to getting the solution up and down has been remarkably practical and has really encouraged individuals much like me to arrive at their ambitions. The useful tutorial entails so much to me and far more to my peers. With thanks; from all of us.

 12. I happen to be writing to make you know of the impressive experience my wife’s girl experienced reading through your web page. She discovered some pieces, which included what it is like to possess an incredible teaching character to let men and women very easily master selected complex topics. You actually surpassed visitors’ expected results. I appreciate you for presenting those necessary, healthy, educational and in addition cool guidance on your topic to Emily.

 13. I have to get across my gratitude for your generosity for women who should have assistance with the theme. Your real dedication to passing the message around appears to be rather effective and has regularly empowered many people just like me to realize their aims. The invaluable guidelines indicates a whole lot to me and even further to my fellow workers. With thanks; from all of us.

 14. I simply wanted to thank you so much once more. I am not sure the things that I would’ve gone through without the entire tips and hints shared by you about that situation. It seemed to be a fearsome setting in my position, but encountering the expert mode you handled the issue forced me to leap over fulfillment. I’m happy for this advice and then wish you really know what an amazing job you were doing teaching most people thru your blog post. I know that you’ve never encountered any of us.

 15. I precisely needed to say thanks once more. I am not sure the things I would’ve followed without the entire suggestions revealed by you on such problem. It had become the difficult situation in my opinion, but being able to see the very expert tactic you processed that forced me to weep for gladness. Now i am happier for this work and as well , hope you are aware of a powerful job your are providing training the mediocre ones via a web site. Most probably you have never got to know all of us.

 16. I have to show my love for your kind-heartedness supporting those people who really want assistance with your matter. Your very own dedication to getting the solution all-around appears to be wonderfully significant and have in most cases permitted people much like me to reach their desired goals. The informative information entails this much a person like me and a whole lot more to my peers. Thanks a lot; from all of us.

 17. I must express my love for your kindness supporting persons that have the need for help on your issue. Your very own commitment to getting the solution along had been really important and have surely enabled ladies like me to get to their objectives. Your entire insightful tutorial denotes a whole lot to me and substantially more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 18. Thank you so much for giving everyone a very marvellous opportunity to read in detail from this blog. It’s always very nice and jam-packed with a great time for me personally and my office mates to search the blog the equivalent of thrice in one week to see the fresh issues you have got. Not to mention, we are certainly satisfied with the striking secrets you give. Some 3 ideas in this article are definitely the most beneficial I have ever had.

 19. I must express my thanks to you just for bailing me out of this problem. Right after browsing through the world wide web and coming across techniques which were not beneficial, I was thinking my life was well over. Existing without the approaches to the problems you have sorted out through this short post is a crucial case, and the ones which could have in a wrong way affected my career if I had not noticed your web site. Your competence and kindness in handling all areas was important. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to at this point relish my future. Thanks for your time very much for your expert and sensible help. I won’t hesitate to suggest your web page to anyone who needs and wants tips on this area.

 20. I have to show my thanks to you for bailing me out of this crisis. Right after researching throughout the search engines and coming across methods which are not powerful, I thought my entire life was well over. Being alive without the presence of strategies to the difficulties you’ve fixed by way of your write-up is a crucial case, and the kind which might have badly damaged my career if I hadn’t come across your web blog. Your personal expertise and kindness in touching a lot of things was invaluable. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks a lot so much for this professional and effective guide. I won’t hesitate to endorse your web page to anybody who desires counselling about this area.

 21. I wish to convey my affection for your generosity for folks who require help with this one study. Your very own commitment to getting the message along had become quite advantageous and have always enabled employees much like me to reach their aims. Your personal invaluable tips and hints implies a lot to me and extremely more to my peers. Regards; from everyone of us.

 22. Thank you for your whole work on this blog. My aunt takes pleasure in participating in research and it’s really simple to grasp why. A lot of people know all concerning the dynamic form you create both useful and interesting secrets by means of the blog and as well encourage response from some others on that issue then our princess is always discovering a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You have been conducting a tremendous job.

 23. I want to show some thanks to the writer for rescuing me from this particular difficulty. Right after surfing around throughout the search engines and coming across tricks that were not beneficial, I was thinking my life was well over. Living devoid of the approaches to the issues you have resolved all through this review is a serious case, and ones that would have in a wrong way affected my career if I hadn’t noticed your blog post. Your own mastery and kindness in taking care of the whole thing was priceless. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a stuff like this. It’s possible to at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for this high quality and effective guide. I won’t be reluctant to endorse your blog to any person who should have care about this matter.

 24. I’m writing to make you know of the awesome experience my friend’s princess found reading through the blog. She even learned such a lot of issues, which include what it’s like to have an awesome coaching mindset to make certain people just have an understanding of some very confusing matters. You undoubtedly did more than readers’ expected results. Thanks for delivering the valuable, safe, edifying and in addition easy tips about this topic to Ethel.

 25. I happen to be writing to let you understand what a perfect experience my child undergone using yuor web blog. She discovered such a lot of pieces, which include how it is like to have an awesome coaching spirit to let many others without difficulty completely grasp specific specialized topics. You truly exceeded our expected results. Thank you for producing the precious, trustworthy, revealing and even cool guidance on your topic to Jane.

 26. I intended to draft you that bit of word to finally say thanks as before over the wonderful thoughts you have documented in this case. It is so particularly generous of you giving openly what exactly most of us would’ve made available for an e book to help with making some money for themselves, particularly since you could have tried it in the event you wanted. The inspiring ideas as well worked as the great way to realize that some people have a similar interest like mine to know the truth more with regards to this condition. I’m certain there are millions of more fun opportunities up front for people who take a look at your site.

 27. I simply wanted to post a brief comment in order to appreciate you for all the fantastic items you are writing here. My time consuming internet search has finally been rewarded with sensible knowledge to exchange with my good friends. I ‘d claim that most of us visitors are unequivocally blessed to live in a fantastic place with so many wonderful professionals with very beneficial concepts. I feel somewhat privileged to have encountered your website page and look forward to really more brilliant minutes reading here. Thank you again for all the details.

 28. I wish to express my appreciation to this writer for bailing me out of this challenge. As a result of looking through the world wide web and finding views that were not beneficial, I assumed my life was done. Being alive without the answers to the issues you’ve fixed all through your main guide is a serious case, and the ones that could have adversely affected my career if I had not come across your web blog. Your personal skills and kindness in maneuvering every item was important. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to at this time relish my future. Thank you very much for the impressive and sensible help. I will not think twice to propose your site to anybody who needs to have care about this problem.

 29. My spouse and i ended up being quite thrilled that Chris managed to round up his survey out of the ideas he came across from your blog. It is now and again perplexing just to choose to be offering secrets that others have been making money from. So we acknowledge we’ve got the blog owner to be grateful to because of that. The main explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships you can aid to instill – it’s everything impressive, and it is facilitating our son in addition to us believe that that situation is exciting, and that is tremendously important. Many thanks for the whole thing!

 30. My husband and i have been joyful that Albert managed to finish up his web research from the precious recommendations he received from your very own web page. It’s not at all simplistic just to happen to be handing out secrets and techniques which usually other people could have been trying to sell. And we all see we’ve got the blog owner to give thanks to because of that. The explanations you’ve made, the straightforward web site navigation, the friendships you make it possible to foster – it is all overwhelming, and it’s letting our son and our family reckon that that topic is interesting, which is extremely vital. Many thanks for all!

 31. I am only writing to make you understand of the excellent encounter my wife’s daughter found studying your web page. She picked up plenty of things, which include what it’s like to have an incredible coaching mindset to get other folks with ease know selected very confusing subject matter. You undoubtedly did more than her desires. Many thanks for coming up with these priceless, trustworthy, revealing and as well as easy tips on your topic to Tanya.

 32. Thanks so much for providing individuals with such a nice chance to check tips from this web site. It really is so kind and full of a lot of fun for me personally and my office acquaintances to visit your blog no less than thrice every week to find out the latest guides you have got. And definitely, I am also always fascinated with all the attractive things you serve. Certain 1 tips in this article are particularly the most efficient we have all ever had.

 33. Needed to send you a little bit of observation to finally give many thanks once again just for the pretty information you have shown on this site. This has been so generous of you to make openly what exactly most people would have sold as an e-book to generate some cash for their own end, primarily now that you might well have tried it in the event you wanted. Those ideas in addition acted as a easy way to be aware that other people online have the identical zeal the same as mine to understand more pertaining to this issue. Certainly there are numerous more enjoyable times up front for people who read carefully your site.

 34. I really wanted to construct a comment to thank you for some of the amazing ideas you are giving at this site. My considerable internet look up has now been honored with useful facts to go over with my great friends. I ‘d mention that many of us site visitors actually are extremely blessed to dwell in a useful place with many special individuals with interesting plans. I feel quite blessed to have used your entire webpage and look forward to tons of more awesome times reading here. Thanks a lot again for everything.

 35. I as well as my buddies have already been looking through the great secrets from your web site and then at once came up with a terrible suspicion I never expressed respect to you for them. Those men ended up totally stimulated to study them and have now really been loving them. We appreciate you actually being simply accommodating as well as for choosing certain beneficial subject areas millions of individuals are really wanting to be aware of. My honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 36. I simply had to appreciate you yet again. I’m not certain what I might have followed without these strategies shared by you over my theme. It seemed to be the horrifying dilemma for me, but understanding the professional strategy you processed that forced me to leap for fulfillment. I will be thankful for your advice and in addition wish you realize what an amazing job that you’re putting in training the rest thru a web site. Most probably you’ve never met any of us.

 37. I enjoy you because of your whole effort on this website. Debby delights in working on internet research and it is easy to understand why. Almost all know all concerning the dynamic ways you present great information by means of this website and as well as boost participation from other people about this matter while our girl is always studying a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re doing a very good job.

 38. I want to express my thanks to the writer just for rescuing me from this type of problem. Just after looking throughout the the web and seeing recommendations that were not productive, I believed my entire life was done. Living minus the strategies to the difficulties you’ve fixed by means of your main write-up is a crucial case, as well as ones which may have badly damaged my entire career if I hadn’t discovered your web site. Your primary knowledge and kindness in taking care of the whole lot was important. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks a lot very much for your high quality and amazing help. I will not hesitate to refer your blog to any individual who needs support about this problem.

 39. Yeezy Shoeshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyhttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/
  Vapor Maxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Onlinehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shoppinghttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlethttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord 2018http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Boosthttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Maxhttp://www.airmax270.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezyhttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 40. I simply wanted to jot down a simple message in order to appreciate you for those marvelous tricks you are showing on this site. My time-consuming internet search has at the end been paid with wonderful know-how to go over with my good friends. I would mention that many of us readers actually are unquestionably lucky to dwell in a really good community with many perfect individuals with useful hints. I feel somewhat fortunate to have used the web site and look forward to tons of more fabulous times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 41. I wish to show some thanks to this writer for bailing me out of this type of dilemma. Just after checking throughout the internet and finding methods which were not beneficial, I assumed my entire life was gone. Existing without the approaches to the problems you’ve fixed through your good blog post is a crucial case, and the kind that would have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered the website. Your actual talents and kindness in taking care of a lot of stuff was crucial. I don’t know what I would have done if I had not come across such a point like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks for your time so much for this professional and effective help. I won’t think twice to endorse your blog to any individual who requires guidance on this subject matter.

 42. I am just commenting to make you understand what a remarkable experience my wife’s child gained viewing your blog. She learned many things, which included what it’s like to possess a very effective coaching heart to make other individuals completely gain knowledge of selected extremely tough topics. You undoubtedly did more than visitors’ expected results. I appreciate you for distributing those interesting, dependable, revealing and as well as cool tips about this topic to Jane.

 43. I as well as my friends appeared to be digesting the great helpful hints on the blog while quickly came up with an awful feeling I had not thanked the site owner for those tips. All of the women came certainly glad to study them and have pretty much been tapping into those things. Appreciation for getting considerably kind as well as for pick out varieties of quality themes millions of individuals are really desperate to be informed on. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here