కాకినాడ: సుందరమైన నదీతీరం. ఒక పక్క బీచ్‌. మరోపక్క గోదావరి పాయలు. ఇంకో పక్క పాపికొండలు. మడ అడవులు. ప్రకృతే మైమరిచిపోయేంత అందమైన దృశ్యం. అలాంటి చోట పర్యాటక రంగం అభివృద్ధి చెందటానికి అవకాశం ఉన్నా ప్రభుత్వం, అధికారులు అటువైపు కన్నెత్తి కూడా చూడటం లేదు. ప్రజా ప్రతినిధులు హామీలు ఇచ్చి చేతులు దులుపుకుంటున్నారు. తూర్పు గోదావరి జిల్లాకు పర్యాటకంగా కొదవేలేదు. సహజ సిద్ధమైన ప్రకృతి అందాలు ఎన్నో ఉన్నాయి.

కోనసీమ అందాలను పర్యాటకంగా అభివృద్ధి చేయడంలో జిల్లా అధికారులు, ప్రభుత్వం పూర్తిగా విఫలం అవుతున్నారనే విమర్శ ఉంది. కాకినాడ బీచ్‌లో రెండేళ్లుగా సాగర సంబరాలు నిర్వహిస్తున్నా మూడు రోజుల వేడుకలు తప్ప తర్వాత పట్టించుకునే నాధులే కరువయ్యారు. ఇక సముద్రం మధ్యలో ఉండే హాప్‌ ఐలాండ్‌ సంగతి అందరూ ఎప్పుడో మరచిపోయారు. కాకినాడకు ఆనుకుని ఉన్న కోరంగి మడ అడవులు, గోదావరి పాయలు సముద్రంలో కలిసే ప్రాంతం ఎంతో ఆహ్లాదంగా ఉంటుంది. ఇక్కడ విదేశీ పక్షులు విహరిస్తున్నా కనీసం పర్యాటకంగా అభివృద్ధి చేయాలనే ఆలోచనే రావడం లేదు.

కోనసీమ అందాలు చూపరులను అబ్బురపరుస్తాయి. ఈ ప్రాంతం సహజ సిద్ధంగా ఉండటంతో ఇప్పటికే ఎన్నో సినిమాలు ఇక్కడ షూటింగ్‌లను జరుపుకున్నాయి. ఇక కోట్లు కురిపించే గోదావరి అందాలు, పాపికొండల వంపు సొంపులు పర్యాటకంగా ఎంతో అభివృద్ధి చెందాల్సి ఉంది. కాని కేంద్ర, రాష్ట్ర ప్రభుత్వాలు ప్రకటనలు చేస్తున్నారు తప్ప ఇటువైపు కన్నెత్తి చూడటం లేదు. తూర్పు గోదావరి జిల్లాకు గత కేంద్ర ప్రభుత్వం ఐదు వందల కోట్లతో పర్యాటకంగా తీర్చి దిద్దుతామని హామీలు ఇచ్చింది. అయితే ఆ హామీలు మాటలకే పరిమితమయ్యాయి. జిల్లాలోని పర్యాటక ప్రాంతాలను అభివృద్ధి చేస్తే వేల మందికి ప్రత్యక్షంగా, పరోక్షంగా ఉపాధి దొరుకుతుందని స్థానికులు గుర్తుచేస్తున్నారు.

ఇంతటి పర్యాటక సంపద ఉన్న తూర్పు గోదావరి జిల్లాను అభివృద్ధి చేయకుండా ఇప్పుడు కొత్తగా ఏర్పడిన ప్రభుత్వం విశాఖపట్నం నుండి చెన్నై వరకు 14 పోర్ట్‌లను కలుపుతూ సీ ప్లైన్లను ఏర్పాటు చేస్తామంటూ మళ్ళీ కొత్త హామీలను కురిపిస్తున్నారు. ప్రపంచ పర్యాటక దినోత్సవం ప్రతి ఏడాది ఘనంగా నిర్వహించుకునే కేంద్ర, రాష్ట్ర ప్రభుత్వాలు ఆర్భాటంగా వేడుకలు చేయడం కాకుండా కొందరికైనా ఉపాధి అవకాశం కలిగేలా ముందడుగు వేస్తే బాగుంటుందని తూర్పు గోదావరి జిల్లా వాసులు అంటున్నారు.

42 COMMENTS

 1. I together with my buddies have already been studying the great secrets from your web site while quickly came up with a horrible feeling I had not thanked you for those techniques. All the men happened to be warmed to learn them and have now clearly been taking advantage of these things. Appreciate your getting simply thoughtful and then for making a choice on these kinds of cool things millions of individuals are really needing to know about. My personal honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 2. Needed to create you this little bit of observation to help say thanks a lot as before relating to the marvelous information you’ve discussed in this case. It was particularly open-handed of people like you to deliver unreservedly what exactly most of us might have made available for an ebook to generate some bucks for their own end, and in particular seeing that you might well have done it in case you desired. These creative ideas as well worked like a great way to comprehend most people have the identical zeal like mine to realize a whole lot more in terms of this matter. Certainly there are millions of more enjoyable situations up front for those who discover your site.

 3. I would like to voice my love for your kind-heartedness giving support to individuals who must have help with this one subject matter. Your special dedication to passing the message around had become especially valuable and has frequently made many people just like me to attain their desired goals. Your new helpful guideline indicates a lot to me and extremely more to my mates. Thanks a lot; from everyone of us.

 4. I must express my thanks to the writer for bailing me out of such a problem. Because of exploring throughout the search engines and finding opinions which are not pleasant, I assumed my life was over. Existing minus the approaches to the issues you have solved all through your entire post is a serious case, and those which might have in a negative way damaged my career if I had not noticed your web blog. Your own knowledge and kindness in dealing with every part was very useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this moment relish my future. Thank you so much for the skilled and sensible help. I will not think twice to endorse your web sites to any person who needs to have assistance on this subject.

 5. I would like to show some thanks to the writer just for bailing me out of such a problem. Just after looking out through the world-wide-web and coming across things that were not pleasant, I was thinking my entire life was over. Being alive devoid of the strategies to the issues you have resolved through the short post is a crucial case, and the ones that could have negatively affected my career if I hadn’t discovered your blog post. Your personal know-how and kindness in dealing with everything was vital. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for the impressive and result oriented guide. I will not hesitate to recommend your blog to any individual who wants and needs guide about this situation.

 6. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally marvellous chance to discover important secrets from this blog. It is always very awesome and as well , packed with a good time for me personally and my office friends to search the blog not less than three times in a week to read the latest items you have. And lastly, we’re usually satisfied considering the very good solutions you serve. Some 4 points on this page are ultimately the most impressive I’ve ever had.

 7. My spouse and i have been very more than happy that Raymond could round up his survey from the ideas he obtained while using the web site. It is now and again perplexing to just be offering tips and tricks which some other people could have been selling. So we grasp we need the blog owner to be grateful to because of that. The specific illustrations you made, the easy web site menu, the relationships you will aid to instill – it’s most remarkable, and it’s leading our son in addition to our family understand that situation is brilliant, and that is very serious. Many thanks for everything!

 8. I precisely needed to thank you so much once more. I am not sure what I might have handled without the type of basics contributed by you about such problem. Entirely was a very distressing concern in my circumstances, however , encountering this specialized approach you resolved it forced me to cry over joy. I am happier for this guidance and believe you find out what a great job you are always accomplishing instructing most people with the aid of your webpage. I’m certain you’ve never got to know all of us.

 9. Thanks a lot for providing individuals with such a memorable chance to check tips from this blog. It can be very kind plus stuffed with a good time for me personally and my office colleagues to visit your blog particularly thrice weekly to study the latest guides you have got. And lastly, I am just always satisfied with all the gorgeous principles you serve. Some 1 tips in this posting are undoubtedly the very best I’ve had.

 10. I have to convey my affection for your kindness giving support to those people who have the need for help on this one concern. Your very own commitment to getting the message along had become surprisingly effective and has empowered professionals much like me to reach their aims. Your invaluable report indicates a lot to me and further more to my mates. Thank you; from all of us.

 11. I would like to express some appreciation to the writer just for rescuing me from this particular difficulty. After surfing around through the internet and seeing tricks which were not pleasant, I figured my entire life was well over. Living devoid of the solutions to the difficulties you’ve solved through your website is a serious case, and ones that could have adversely damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog post. Your natural talent and kindness in taking care of all the details was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. I am able to at this time relish my future. Thanks for your time very much for the reliable and result oriented guide. I won’t hesitate to recommend your blog to any individual who should receive support about this problem.

 12. I simply wished to thank you so much once again. I do not know what I could possibly have worked on without the entire advice discussed by you relating to such a field. It has been a real frightful circumstance in my circumstances, nevertheless being able to view the expert manner you treated that made me to jump with contentment. I am happy for this guidance and as well , have high hopes you know what an amazing job you were providing educating the others by way of your blog. Probably you haven’t got to know all of us.

 13. Thank you for all your work on this web site. My mother enjoys doing investigations and it is obvious why. We all learn all about the dynamic mode you deliver efficient tips and hints by means of your web blog and in addition welcome participation from people about this concern so our own girl is really starting to learn a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. You are doing a superb job.

 14. I wish to express appreciation to this writer just for bailing me out of this issue. Right after browsing through the internet and getting tips which were not productive, I assumed my life was well over. Being alive devoid of the strategies to the problems you have resolved by way of your main article content is a crucial case, as well as the ones that could have badly damaged my entire career if I hadn’t come across your web site. Your knowledge and kindness in maneuvering everything was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for your reliable and results-oriented help. I won’t think twice to propose your blog post to anybody who would like counselling on this situation.

 15. I needed to put you the very small observation just to thank you very much once again considering the lovely solutions you’ve contributed on this page. This has been simply wonderfully generous of people like you in giving without restraint all that a number of people would’ve marketed as an e-book to help with making some cash on their own, chiefly considering the fact that you could possibly have tried it if you decided. These guidelines in addition acted to be the fantastic way to know that someone else have similar keenness the same as my own to understand somewhat more regarding this matter. I am sure there are thousands of more enjoyable opportunities ahead for people who view your blog post.

 16. Thanks for every one of your work on this web site. Kate loves carrying out internet research and it’s really simple to grasp why. Most people hear all of the powerful way you deliver very useful guidelines through your web site and in addition welcome contribution from others on this matter so my simple princess is always discovering a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You’re doing a great job.

 17. I actually wanted to write a word so as to appreciate you for all of the amazing points you are posting at this site. My considerable internet lookup has finally been recognized with awesome knowledge to exchange with my great friends. I ‘d admit that we website visitors actually are unequivocally endowed to live in a superb website with many wonderful professionals with beneficial strategies. I feel quite fortunate to have used the webpages and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 18. I’m also writing to make you be aware of of the notable experience my cousin’s child experienced using your web site. She figured out many things, including what it is like to possess a wonderful coaching character to make many people with no trouble comprehend a number of complicated topics. You truly did more than our own expected results. Thank you for supplying these productive, safe, revealing and as well as cool tips on your topic to Kate.

 19. I really wanted to type a brief note to say thanks to you for these superb tactics you are giving out at this site. My time-consuming internet investigation has at the end of the day been honored with reasonable details to go over with my best friends. I would point out that many of us visitors actually are very much endowed to live in a fantastic website with very many brilliant individuals with useful ideas. I feel really grateful to have come across your entire site and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 20. I needed to post you this bit of observation so as to thank you over again about the spectacular ideas you’ve provided at this time. It is so seriously generous of people like you in giving freely exactly what most of us might have distributed for an electronic book in order to make some bucks for their own end, mostly since you might have tried it if you considered necessary. Those tips likewise worked to become good way to know that most people have the identical fervor similar to mine to realize a great deal more on the topic of this problem. I am certain there are many more fun sessions up front for many who read your site.

 21. My husband and i ended up being thankful when Louis managed to conclude his investigation using the ideas he was given from your very own site. It is now and again perplexing just to always be freely giving guidelines people today may have been selling. So we take into account we have got the writer to give thanks to for that. All the explanations you’ve made, the easy blog menu, the relationships your site make it possible to promote – it is mostly great, and it is aiding our son in addition to our family do think that topic is exciting, which is extremely serious. Many thanks for everything!

 22. I wanted to compose you that very small observation so as to thank you so much the moment again over the precious tricks you’ve contributed in this case. It’s so open-handed of people like you to supply extensively exactly what a lot of folks could possibly have offered as an ebook to help make some profit on their own, specifically since you might well have done it if you ever considered necessary. These ideas in addition served to provide a fantastic way to fully grasp that other people have the same fervor just as my personal own to see a lot more around this condition. I am certain there are lots of more enjoyable opportunities ahead for many who look into your website.

 23. A lot of thanks for your entire work on this web site. Kate delights in conducting internet research and it’s easy to understand why. I know all concerning the powerful means you give simple items by means of your web blog and welcome contribution from website visitors on this theme while my daughter has been starting to learn a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are carrying out a superb job.

 24. I have to point out my passion for your kindness supporting persons who require assistance with this important subject. Your special dedication to passing the solution all around turned out to be definitely helpful and has continually enabled others like me to arrive at their objectives. Your entire warm and helpful guidelines denotes this much to me and even further to my colleagues. With thanks; from all of us.

 25. I actually wanted to type a small word to appreciate you for the lovely points you are showing on this website. My rather long internet investigation has now been honored with wonderful concept to go over with my family and friends. I ‘d believe that we visitors actually are quite blessed to exist in a great place with many wonderful individuals with valuable strategies. I feel somewhat grateful to have discovered your site and look forward to some more awesome moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 26. I would like to show my gratitude for your kindness supporting all those that need help on this one idea. Your personal commitment to getting the solution around came to be exceedingly valuable and has consistently made guys much like me to reach their dreams. Your amazing insightful guidelines signifies so much a person like me and somewhat more to my fellow workers. Best wishes; from each one of us.

 27. My husband and i felt absolutely comfortable that John managed to finish off his analysis from your ideas he gained through your blog. It is now and again perplexing just to be handing out guides that other people might have been selling. And now we do understand we have the website owner to appreciate because of that. These explanations you’ve made, the simple blog menu, the relationships you help to engender – it’s everything powerful, and it is assisting our son in addition to our family do think the subject is fun, and that’s really fundamental. Many thanks for everything!

 28. I’m writing to let you understand what a awesome discovery our princess undergone checking your blog. She mastered a good number of details, not to mention how it is like to have a wonderful giving style to have the mediocre ones without problems grasp a variety of complicated subject matter. You undoubtedly exceeded readers’ expected results. I appreciate you for presenting these interesting, trustworthy, explanatory and as well as unique tips on the topic to Evelyn.

 29. A lot of thanks for your own labor on this blog. Betty take interest in doing investigation and it is obvious why. We all know all relating to the lively mode you provide effective thoughts by means of the website and inspire contribution from visitors on the situation and our child is really starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the year. You’re carrying out a great job.

 30. My spouse and i ended up being so delighted that Peter could finish up his investigation from the ideas he grabbed when using the site. It is now and again perplexing to just possibly be giving away procedures that other people have been making money from. We keep in mind we have the writer to thank for that. The most important illustrations you have made, the easy website menu, the friendships you will help create – it’s many fantastic, and it’s really assisting our son and the family feel that the article is satisfying, and that is tremendously vital. Many thanks for everything!

 31. I am glad for commenting to make you be aware of what a wonderful encounter my wife’s princess developed studying your webblog. She realized some details, most notably how it is like to possess an ideal coaching mood to have men and women very easily learn about several problematic things. You truly did more than my desires. I appreciate you for presenting the necessary, trustworthy, revealing and as well as fun tips on your topic to Gloria.

 32. I needed to post you that bit of note so as to give thanks once again over the unique suggestions you have featured on this page. It’s simply seriously open-handed with you to provide unhampered all that most of us could possibly have made available for an ebook to make some dough for themselves, notably since you could have tried it in the event you desired. Those good tips as well served to be the easy way to comprehend other people have the identical keenness the same as my personal own to see somewhat more with reference to this condition. I’m certain there are a lot more fun times up front for folks who take a look at your site.

 33. My spouse and i have been really ecstatic that Emmanuel could carry out his reports via the ideas he obtained from your own weblog. It’s not at all simplistic to simply possibly be releasing tricks which others could have been making money from. And we all recognize we have the website owner to give thanks to for that. All of the illustrations you made, the straightforward blog menu, the friendships you can make it possible to engender – it’s got most spectacular, and it is helping our son and the family feel that the situation is interesting, and that is exceedingly essential. Thanks for everything!

 34. My wife and i got really comfortable that Michael could round up his basic research using the ideas he gained from your web page. It’s not at all simplistic just to always be offering things that many people have been selling. And we all understand we have the blog owner to be grateful to for that. These illustrations you made, the straightforward blog menu, the relationships you will help to engender – it’s got many fabulous, and it’s aiding our son and the family reason why that idea is awesome, which is quite serious. Thank you for the whole lot!

 35. I simply wanted to develop a brief word to express gratitude to you for these nice solutions you are giving out on this website. My extensive internet look up has finally been recognized with extremely good ideas to talk about with my friends and family. I ‘d mention that most of us site visitors are quite lucky to exist in a notable community with many wonderful people with beneficial strategies. I feel truly lucky to have seen your webpage and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks once more for everything.

 36. I am also commenting to let you understand of the nice encounter our child developed viewing yuor web blog. She came to understand a lot of pieces, most notably what it is like to possess a marvelous coaching mindset to let other people completely grasp specified complex topics. You truly did more than our own expectations. Many thanks for giving these practical, trusted, explanatory and cool tips on this topic to Ethel.

 37. A lot of thanks for your entire work on this web page. My aunt loves going through research and it’s really simple to grasp why. We all notice all of the dynamic tactic you provide precious guidance via your blog and in addition cause participation from the others on this idea then our favorite princess is certainly being taught a lot. Have fun with the rest of the new year. You’re performing a really great job.

 38. I enjoy you because of all of the effort on this blog. My mom enjoys conducting investigations and it is easy to understand why. Most of us know all concerning the compelling ways you present effective items by means of the website and improve participation from the others on that subject so my simple princess is in fact discovering so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been doing a very good job.

 39. I’m just commenting to let you understand what a fantastic encounter my daughter developed reading the blog. She discovered so many issues, which include how it is like to have a wonderful coaching heart to make others with no trouble fully grasp several extremely tough issues. You truly did more than my expectations. I appreciate you for churning out the valuable, dependable, explanatory and as well as cool guidance on that topic to Kate.

 40. Jordan 12 Gym Red 2018 http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet store online http://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlet http://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet http://www.nikestores.us.com/
  retro jordan 33 http://www.jordan33.us/
  Yeezy Shoes http://www.cheapjerseysfromchina.us/
  nfl jerseys http://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concord 2018 http://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Red http://www.jordan12gymred.us/
  Red Jordan 12 http://www.redjordan12.us/
  Yeezy http://www.yeezy.com.co/
  Yeezy http://www.yeezys.us.com/
  Yeezy http://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon http://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon Shoes http://www.salomons.me.uk/
  Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plus http://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Online http://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Cheap Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max 97 http://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/
  Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jersey http://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga http://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezys http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

  Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/

 41. I and also my friends have been taking note of the best guidelines on your website and so before long I got a terrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for them. These boys are already for this reason happy to study them and already have in actuality been taking pleasure in those things. Thanks for really being so considerate and then for considering varieties of excellent information most people are really eager to understand about. Our honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 42. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here