• ప్రజల సహకారంతో సంపూర్ణ పరిశుభ్రత సాధనకు కృషి

అమరావతి: స్వంచ్చాంధ్ర సాధించడానికి పద్దతి ప్రకారం అందరు కలసికట్టుగా పని చేయాలని ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్ర ముఖ్యమంత్రి నారా చంద్రబాబునాయుడు అన్నారు. ఆంధ్రప్రదేశ్‌ స్వచ్ఛతకు చిరునామాగా మారాలని ఆకాంక్షించారు. పరిసరాలతో పాటు మనుషులూ స్వచ్ఛంగా మారాల్సిన అవసరం ఉందని వ్యాఖ్యానించారు. విజయవాడ నగరపాలక సంస్థ పరిధిలోని 19వ డివిజన్ అంబేడ్కర్‌ కాలనీలో ‘స్వచ్ఛతే సేవ’ కార్యక్రమంలో చంద్రబాబు మంగళవారం పాల్గొన్నారు. శిఖామణి సెంటర్‌ సమీపంలోని గాంధీజీ విగ్రహానికి సీఎం పూలమాల వేసి నివాళులు అర్పించిన అనంతరం అంబేడ్కర్‌ కాలనీలో రహదారులను చీపురుతో ఊడ్చిన సీఎం స్థానికులతో కలిసి సెల్ఫీలు దిగారు.

ఈ సందర్భంగా చంద్రబాబు మాట్లాడుతూ ప్రధాని, ముఖ్యమంత్రులు వీధులను ఊడ్చే కార్యక్రమాలను స్ఫూర్తిగా తీసుకుని ప్రజలు తమ పరిసరాలను శుభ్రంగా ఉంచుకోవాలని పిలుపునిచ్చారు. ఇల్లు శుభ్రంగా ఊడ్చి ఆ చెత్తను బయట పారబోస్తే సంస్కారం అనిపించుకోదన్నారు. జపాన్‌, సింగపూర్‌ దేశాల్లో ప్రజలెవరూ చెత్తను రోడ్లపై పారబోయరని, భారతీయులు తమ అలవాట్లను మార్చుకోవాల్సిన అవసరం ఉందన్నారు. విజయవాడ నగరాన్ని ఆదర్శంగా తీర్చిదిద్దడంలో స్థానికుల భాగస్వామ్యం కావాలన్నారు. గతంలో విజయవాడకు కాస్త చెడ్డపేరు ఉండేదని, అది క్రమంగా మారుతోందన్నారు.

గాంధీజీ అనుసరించిన విధానాలను అమలు చేస్తూ విజయవాడ నగరాన్ని దేశంలోనే అందమైన నగరంగా తీర్చిదిద్దుతున్నామని సీఎం తెలిపారు. ప్రత్యేకంగా రూ.75 కోట్లు బడ్జెట్లో పెట్టి విజయవాడ మున్సిపల్ కార్పోరేషన్‌ను ‌ఆదుకున్నామని, ప్రభుత్వ చర్యల వల్ల ‘స్వచ్ఛ్‌ సర్వేక్షన్‌’లో ఉత్తమ అవార్డులను విజయవాడ కైవసం చేసుకుందని తెలిపారు. రాష్ట్రంలోని ఇతర నగరాలు, పట్టణ ప్రాంతాలను పరిశుభ్రంగా తీర్చిదిద్దుతున్నామని, అందుకే జాతీయస్థాయిలో ఆంధ్రప్రదేశ్‌లోని నగరాలు అవార్డులు అందుకుంటున్నాయని ముఖ్యమంత్రి అన్నారు. మహాత్మ గాంధీ, లాల్‌ బహుదూర్‌ శాస్త్రి జయంతి పురస్కరించుకొని ఈ కార్యక్రమాలు నిర్వహించుకోవడం సంతోషకరమని అన్నారు.

భారతదేశానికి స్వాతంత్ర్యం వచ్చి ఏడు దశాబ్దాలు పూర్తయినప్పటికీ అనేక సమస్యలు నేటికీ ఉన్నాయని సీఎం అన్నారు. సమస్యలను పరిష్యరించడానికి ప్రతిఒక్కరు సామాజిక బాధ్యతతో ఆలోచించాలని ముఖ్యమంత్రి అన్నారు. స్వచ్చాంధ్ర ప్రదేశ్‌లో భాగంగా రాష్ట్రం మొత్తం మీద 12500 మంది పారిశ్రామికవేత్తలు, స్వచ్చంద సేవా సంస్ధల వారు, ఉన్నత అధికారులు, స్మార్ట్‌ విలేజ్‌, స్మార్ట్‌ వార్డుల కింద దత్తత తీసుకున్నారని తెలిపారు. దత్తత తీసుకున్న చొట రోడ్లు, మౌలిక సదుపాయాలు కల్పించడం ఎంతో సంతోషకరమని అన్నారు. ప్రధానమంత్రి నరేంద్ర మోదీ గాంధీ జయంతి రోజు ఈ స్వచ్చాభారత్‌ కార్యక్రమాన్ని మొదలు పెట్టిన విషయాన్ని చంద్రబాబు గుర్తుచేశారు.

కేంద్ర ప్రభుత్వం స్వచ్చా భారత్‌ కోసం దేశ వ్యాప్తంగా 9 మంది ముఖ్యమంత్రులతో ఒక సబ్‌ కమిటీ వేసిందని ఆ సబ్‌ కమిటీ నివేదికను కేంద్ర ప్రభుత్వానికి పంపించడం జరిగిందని అన్నారు. ఈ సబ్‌ కమిటీ నివేదికలో మరుగుదొడ్ల నిర్మాణానికి 75 శాతం కేంద్ర ప్రభుత్వ నిధులతో, 25 శాతం రాష్ట్ర ప్రభుత్వ నిధులతో నిర్మించడానికి ప్రతిపాదనలు పంపించినట్లు తెలియజేశారు. ఈ సంవత్సరం రాష్ట్ర వ్యాప్తంగా 15 లక్షల మరుగుదొడ్ల నిర్మాణాలు నిర్మించడానికి కార్యాచరణ ప్రణాళికను సిద్దం చేసినట్లు ముఖ్యమంత్రి తెలియజేశారు. దేశం మొత్తం మీద పారిశ్రామిక అభివృద్ధిలో ప్రపంచ బ్యాంక్‌, ఇతర సంస్ధలు చేసిన సర్వేలో గుజరాత్‌ రాష్ట్రం తరువాత ఆంధ్రప్రదేశ్‌ రెండో స్ధానంలో ఉన్నదని ఆయన అన్నారు.

రాష్ట్రాన్ని మొదటి స్ధానంలో నిలిపేదాకా విశ్రమించేది లేదని ఈ సందర్భంగా ముఖ్యమంత్రి స్పష్టం చేశారు. ఈ ఆర్ధిక సంవత్సరం మొదటి త్రైమాసంలో భారత దేశ సరాసరి ఆర్ధిక అభివృద్ధి రేటు 7.1 శాతం నమోదు కాగా ఇదే కాలంలో ఆంధ్రప్రదేశ్‌లో అభివృద్ధి రేటు 9.72శాతం నమోదైనదని ముఖ్యమంతి తెలియజేశారు. అంధ్రప్రదేశ్‌లో టూరిజం అభివృద్ధి కావాలంటే రోడ్లు, పరిసరాలు పరిశుభ్రంగా ఉండాలని కాబట్టి ప్రతి ఒక్కరు మరుగుదొడ్లను కట్టుకొనడమే కాకుండా తప్పని సరిగా వినియోగించాలని ముఖ్యమంత్రి కోరారు. సింగపూర్‌ లాంటి చిన్న దేశాలలో మురుగునీటిని సైతం శుద్ది పరిచి వాటిని తిరిగి వినియోగించుచున్నారని పెరిగిన సాంకేతిక పరిజ్ఞానాన్ని వినియోగించుకొని చెత్త నుండి విద్యుత్‌ను ఉత్పత్తి చేసే విధంగా తగు చర్యలు తీసుకొనుచున్నట్లు ముఖ్యమంత్రి తెలియజేశారు.

విద్యార్ధులు పాత్ర స్వచ్చాంధ్రలో ఎంతో ముఖ్యమైనదని ఆయన అన్నారు. మహాత్మ గాంధీ కలలు సాకరించాలంటే ప్రతి ఒక్కరు పారిశుద్ద్యం, పరిశుభ్రతపై అవగాహన కలిగించుకోవాలని అన్నారు. ప్రపంచ వ్యాప్తంగా అనేక దేశాలు ఆర్ధిక సంక్షోభంలో ఉన్నప్పటికీ భారత్ అనుసరిస్తున్న ఆర్ధిక విధానాల వలన అభివృద్ధిలో ఎటువంటి ఢోకా లేదని తేలిందని అన్నారు. 2019 నాటికి రాష్ట్ర వ్యాప్తంగా ప్రతి ఇంటికి మరుగు దొడ్డి ఉండేలా బాధ్యతలు నిర్వహిస్తానని ఆయన తెలియ జేశారు.

3728 COMMENTS

 1. I spent four years trying EVERYTHING in Online Dating, and through a huge amount of trial and error, I produced a system that I will share for you. This book will take you, step by step, through everything you need to know to double, triple or even quadruple the number of women you meet online.

 2. I not to mention my buddies have been going through the best ideas located on your web blog and then at once came up with an awful feeling I never thanked the web blog owner for those strategies. Those young boys happened to be excited to see them and already have truly been taking advantage of these things. I appreciate you for actually being quite thoughtful and then for finding this kind of superb tips most people are really wanting to discover. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 3. I simply wanted to jot down a quick word to be able to express gratitude to you for all of the amazing recommendations you are showing at this site. My time-consuming internet lookup has finally been honored with high-quality insight to write about with my family and friends. I would claim that we readers are quite lucky to live in a great site with so many special people with great advice. I feel very privileged to have seen the website page and look forward to really more excellent moments reading here. Thanks once again for everything.

 4. I would like to express my appreciation to you just for rescuing me from this type of challenge. After looking through the world wide web and getting recommendations that were not helpful, I assumed my life was well over. Existing minus the answers to the problems you have sorted out by way of the write-up is a critical case, as well as the kind that would have in a wrong way affected my career if I had not noticed your blog. Your main talents and kindness in playing with every item was useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can now relish my future. Thanks a lot so much for your reliable and effective help. I will not be reluctant to recommend your blog to anyone who needs to have direction about this subject matter.

 5. I truly wanted to make a note to say thanks to you for all of the nice strategies you are placing on this website. My long internet search has now been rewarded with reasonable ideas to exchange with my pals. I ‘d suppose that most of us visitors are truly endowed to dwell in a magnificent website with so many marvellous individuals with great advice. I feel very grateful to have come across your website page and look forward to really more cool times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 6. I precisely needed to say thanks once again. I’m not certain what I could possibly have undertaken without the actual opinions discussed by you concerning my industry. It absolutely was the intimidating circumstance in my position, but understanding your professional tactic you handled it made me to jump with happiness. I will be thankful for this advice and even believe you comprehend what a great job you were putting in educating other individuals by way of your web blog. I know that you’ve never met any of us.

 7. I have to show my appreciation to you just for rescuing me from this particular situation. Just after surfing throughout the online world and coming across tricks that were not pleasant, I was thinking my life was over. Being alive devoid of the approaches to the issues you have solved all through your main site is a critical case, as well as the ones which may have in a negative way damaged my career if I hadn’t discovered the blog. Your good talents and kindness in taking care of the whole thing was crucial. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks a lot so much for this skilled and results-oriented guide. I will not hesitate to recommend the sites to anyone who ought to have counselling about this matter.

 8. I wish to show some thanks to you just for rescuing me from such a trouble. As a result of searching through the the net and meeting advice which are not pleasant, I assumed my life was gone. Being alive devoid of the answers to the problems you’ve resolved by way of your posting is a serious case, as well as the kind which could have in a negative way affected my entire career if I hadn’t come across your web site. That competence and kindness in handling the whole lot was priceless. I am not sure what I would have done if I had not come across such a thing like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for the impressive and amazing guide. I won’t think twice to refer your web sites to anybody who would like guide on this problem.

 9. Needed to compose you this little word to help say thanks over again with the splendid guidelines you’ve shared here. This is really tremendously open-handed with people like you to make publicly what a few individuals would have advertised for an e book to earn some dough for themselves, mostly considering that you could have done it in the event you desired. Those inspiring ideas in addition served to become a great way to fully grasp some people have similar interest really like my personal own to grasp a good deal more in regard to this matter. I am certain there are some more enjoyable times ahead for individuals who check out your website.

 10. Thanks for each of your hard work on this web site. My daughter really likes managing investigations and it’s really easy to see why. We hear all concerning the compelling mode you create very useful things on your web site and encourage response from people about this concern while our simple princess has been starting to learn a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. Your carrying out a powerful job.

 11. I simply wanted to write a quick word to thank you for the splendid facts you are writing on this site. My extensive internet investigation has finally been rewarded with excellent insight to talk about with my best friends. I ‘d suppose that we site visitors actually are unquestionably endowed to live in a wonderful website with very many perfect people with very beneficial points. I feel truly grateful to have come across the website page and look forward to tons of more awesome times reading here. Thank you again for a lot of things.

 12. Thank you a lot for giving everyone remarkably brilliant possiblity to read critical reviews from this web site. It is usually very great and as well , full of fun for me and my office co-workers to visit your website on the least thrice in one week to see the fresh guidance you have. And of course, we are certainly astounded with all the astonishing knowledge you serve. Some 2 points in this posting are definitely the simplest I’ve had.

 13. I’m also commenting to let you be aware of of the excellent encounter my cousin’s girl experienced using your webblog. She even learned so many issues, with the inclusion of what it is like to have a very effective teaching character to make most people very easily thoroughly grasp chosen very confusing things. You actually surpassed her expectations. Many thanks for coming up with such precious, trusted, revealing and unique tips on your topic to Mary.

 14. I intended to compose you a little bit of word to help thank you yet again for all the stunning opinions you have provided in this case. It is strangely generous with you to offer easily all a few people could have marketed for an electronic book to earn some dough for themselves, even more so now that you might have done it in the event you considered necessary. Those good ideas additionally acted like a great way to be aware that someone else have a similar eagerness similar to my personal own to understand more when considering this problem. I know there are several more pleasant situations up front for individuals who discover your blog post.

 15. Thank you so much for giving everyone remarkably remarkable possiblity to read critical reviews from here. It is often so lovely and full of amusement for me and my office mates to visit your site at minimum 3 times in 7 days to read through the fresh tips you have. And indeed, I’m so always pleased with all the stunning concepts you give. Selected 4 facts in this posting are basically the most beneficial I have ever had.

 16. I really wanted to send a small comment in order to say thanks to you for all the superb tips and hints you are writing on this website. My long internet search has at the end been compensated with sensible details to exchange with my best friends. I would suppose that we visitors are undeniably fortunate to be in a fabulous network with so many wonderful individuals with very beneficial secrets. I feel somewhat happy to have discovered your entire webpage and look forward to many more amazing moments reading here. Thanks once more for everything.

 17. I am only commenting to make you be aware of what a fabulous discovery my friend’s princess gained checking your blog. She mastered many issues, which include what it is like to possess a very effective coaching mindset to have folks just fully understand specific problematic matters. You actually did more than readers’ desires. I appreciate you for rendering the valuable, safe, informative and also cool thoughts on that topic to Evelyn.

 18. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily memorable possiblity to read from this web site. It is often very kind and as well , stuffed with a good time for me personally and my office friends to visit the blog not less than three times a week to learn the latest stuff you will have. And definitely, we’re at all times pleased with all the special things served by you. Selected 2 facts on this page are clearly the simplest we have all had.

 19. I really wanted to jot down a word to be able to thank you for those pleasant tips and hints you are posting on this website. My rather long internet search has finally been honored with incredibly good tips to share with my two friends. I ‘d admit that many of us site visitors actually are very lucky to live in a fantastic place with many perfect people with very beneficial secrets. I feel really privileged to have encountered the website page and look forward to tons of more fun moments reading here. Thank you once more for all the details.

 20. I truly wanted to compose a quick message in order to express gratitude to you for all the magnificent guides you are placing on this site. My time-consuming internet look up has finally been paid with useful knowledge to write about with my family members. I would say that most of us site visitors are very much fortunate to exist in a wonderful site with very many brilliant professionals with interesting tricks. I feel very much blessed to have discovered your web site and look forward to really more excellent times reading here. Thank you once more for all the details.

 21. I actually wanted to compose a quick message so as to thank you for all of the precious guides you are writing here. My extended internet investigation has at the end of the day been rewarded with useful suggestions to share with my classmates and friends. I would mention that most of us readers are undeniably blessed to be in a magnificent network with many perfect people with helpful ideas. I feel extremely happy to have seen your entire site and look forward to plenty of more brilliant moments reading here. Thank you again for all the details.

 22. I would like to show my admiration for your kind-heartedness for folks who should have help with the study. Your very own commitment to passing the message around ended up being really valuable and has allowed guys and women much like me to achieve their goals. Your new informative advice entails so much a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Thank you; from everyone of us.

 23. I really wanted to develop a message in order to say thanks to you for these precious information you are showing at this site. My extensive internet investigation has now been recognized with professional information to exchange with my good friends. I would repeat that most of us visitors are unquestionably fortunate to be in a really good website with so many special professionals with very helpful tricks. I feel extremely privileged to have discovered your entire web site and look forward to some more awesome minutes reading here. Thanks again for all the details.

 24. My husband and i have been now peaceful that John could finish off his researching because of the ideas he came across using your weblog. It is now and again perplexing to simply possibly be handing out guidance many others have been making money from. And now we know we have got the writer to be grateful to because of that. The type of illustrations you made, the easy website menu, the friendships you will help create – it is mostly terrific, and it is letting our son in addition to the family consider that that matter is amusing, which is certainly really pressing. Thanks for the whole thing!

 25. I would like to express my love for your generosity giving support to those who really need help with that topic. Your special commitment to getting the message all-around came to be quite good and has continually allowed somebody like me to attain their desired goals. The insightful tips and hints can mean so much to me and even more to my fellow workers. Thank you; from everyone of us.

 26. I am just commenting to make you be aware of of the excellent encounter my princess encountered checking your site. She realized a wide variety of pieces, with the inclusion of what it’s like to have an awesome helping character to get others without hassle know chosen hard to do topics. You truly surpassed my expectations. Thanks for supplying those priceless, trustworthy, revealing and fun tips about that topic to Ethel.

 27. I’m also commenting to make you know of the impressive experience our daughter encountered reading yuor web blog. She discovered a good number of pieces, which included what it’s like to have a wonderful teaching spirit to have other folks clearly know precisely several complicated matters. You truly exceeded readers’ desires. Thanks for coming up with these warm and friendly, trustworthy, edifying as well as cool tips on the topic to Jane.

 28. Thanks for all your work on this blog. My daughter really loves getting into investigations and it’s obvious why. A lot of people know all concerning the compelling medium you provide rewarding tactics by means of your website and in addition foster response from website visitors about this topic so our girl is understanding a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You are conducting a superb job.

 29. I simply needed to say thanks yet again. I do not know the things I would have created in the absence of the actual ideas contributed by you about such a area. It seemed to be a very difficult setting for me, but understanding the professional fashion you managed that took me to jump for happiness. I am thankful for this help as well as hope that you know what a great job you happen to be putting in teaching the rest using your websites. Most likely you haven’t got to know any of us.

 30. I wish to express my passion for your generosity in support of folks that absolutely need help on that question. Your special commitment to passing the message up and down ended up being exceptionally significant and have surely made people much like me to arrive at their pursuits. This warm and helpful advice means a great deal a person like me and somewhat more to my fellow workers. With thanks; from everyone of us.

 31. I intended to write you that little bit of note to finally thank you very much as before with your extraordinary tactics you have provided on this website. This has been certainly extremely open-handed with people like you to provide publicly what exactly a number of us would’ve distributed as an electronic book in making some bucks on their own, notably now that you could have done it if you considered necessary. Those advice likewise served like the good way to fully grasp someone else have a similar fervor much like my personal own to know the truth significantly more with respect to this problem. Certainly there are millions of more fun occasions in the future for people who look over your website.

 32. I really wanted to develop a simple note in order to say thanks to you for the splendid ways you are placing here. My time-consuming internet look up has at the end been paid with sensible points to share with my classmates and friends. I ‘d suppose that we readers are really endowed to be in a useful community with so many lovely people with helpful suggestions. I feel somewhat blessed to have discovered the weblog and look forward to some more entertaining times reading here. Thanks again for everything.

 33. I simply wanted to construct a simple remark to express gratitude to you for some of the unique guides you are giving at this site. My time intensive internet search has now been paid with good details to go over with my family members. I would say that most of us site visitors actually are definitely blessed to be in a fine community with very many brilliant people with very helpful techniques. I feel extremely lucky to have used your entire website and look forward to many more fun times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 34. I enjoy you because of your entire work on this site. Kate take interest in going through research and it is obvious why. I notice all regarding the lively means you offer informative tips and tricks via your website and as well boost response from visitors on this area of interest while our simple princess is always studying a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. Your carrying out a glorious job.

 35. I wish to show my gratitude for your generosity supporting persons that need help on this one study. Your real commitment to getting the solution across came to be amazingly interesting and has all the time encouraged folks much like me to arrive at their aims. The valuable advice indicates a lot a person like me and even further to my office workers. Thank you; from each one of us.

 36. I enjoy you because of all of your work on this blog. My daughter really likes participating in internet research and it’s really easy to see why. My spouse and i notice all of the dynamic medium you provide functional guides through the blog and foster response from the others on that situation while our own girl is now starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re performing a powerful job.

 37. http://neurontinbest.us.com/ – neurontin 600mg http://wellbutrinbest.us.com/ – Wellbutrin http://cephalexinbest.us.com/ – cephalexin http://tamoxifenbest.us.com/ – generic tamoxifen http://zoloftbest.us.org/ – zoloft without a prescription http://amoxilbest.us.com/ – amoxil 500mg capsules http://estracebest.us.com/ – buy estrace online http://acyclovirbest.us.com/ – Acyclovir http://clomidbest.us.org/ – CLOMID http://valtrexbest.us.org/ – valtrex

 38. I happen to be writing to make you understand what a nice encounter my princess found studying your site. She figured out some details, which included what it’s like to possess an awesome coaching nature to get the rest really easily understand a variety of complex issues. You undoubtedly did more than people’s expectations. Thanks for rendering those useful, dependable, revealing not to mention easy guidance on this topic to Ethel.

 39. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally superb chance to read articles and blog posts from here. It is often so cool and as well , packed with fun for me personally and my office acquaintances to search your site at a minimum 3 times in a week to learn the latest guides you have. And of course, we are usually happy with all the sensational creative ideas you serve. Some 4 points on this page are definitely the most impressive I have ever had.

 40. I am just writing to make you know what a cool experience my friend’s princess undergone visiting your blog. She noticed plenty of pieces, not to mention what it is like to have an ideal coaching mood to get many people clearly fully grasp a variety of specialized things. You actually did more than our desires. I appreciate you for providing these good, trustworthy, informative and even unique tips on that topic to Sandra.

 41. Thanks so much for giving everyone remarkably spectacular opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is usually so pleasurable and as well , packed with a great time for me and my office mates to search your web site at the very least 3 times weekly to see the new secrets you have got. And lastly, I am always fulfilled concerning the unbelievable techniques served by you. Certain 1 facts in this post are particularly the most impressive we’ve had.

 42. I not to mention my guys appeared to be reading through the nice information and facts on your web blog then unexpectedly I got a horrible suspicion I never thanked you for those secrets. These boys happened to be as a result happy to read through all of them and now have pretty much been tapping into these things. We appreciate you indeed being simply kind as well as for going for variety of incredible ideas most people are really wanting to understand about. My sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.