గెలుపోటములు ఎలా ఉన్నా రాష్ట్రంలో ఎన్నికల కోలాహలం మాత్రం ఊపందుకుంది. ఇంకా ప్రతిపక్షాలు పొత్తులు, సీట్ల పంపకాలపై చర్చల దశలోనే ఉన్న తరుణంలో ఏకంగా 105 స్థానాలకు అభ్యర్థులను ప్రకటించిన టీఆర్‌ఎస్ జోరుగా ప్రచారం నిర్వహిస్తోంది. ఆయా నియోజకవర్గాల్లో టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థులు, శ్రేణుల విస్తృత ప్రచారంతో అంతా ఎన్నికల సందడి కనిపిస్తున్నది. తమ గ్రామాలకు వస్తున్న టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థులకు ప్రజలు భారీ ర్యాలీగా ఎదురేగి ఘనస్వాగతం పలుకుతున్నారు.

నుదుట తిలకాలు దిద్ది మంగళహారతులు పడుతున్నారు. టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థులకు ఓటు వేయాల్సిన అవసరాన్ని ప్రచారంలో పాల్గొంటున్న పలువురు నేతలు ప్రజలకు వివరించి చెప్తున్నారు. తమ తమ నియోజకవర్గాల్లో సాధించిన అభివృద్ధిని ప్రసంగాల్లో ప్రస్తావిస్తూ ఓట్లు అభ్యర్తిస్తున్నారు.

మరోవైపు, రాబోయే ఎన్నికల్లో తాము కారు గుర్తుకే ఓటేస్తామంటూ అనేక గ్రామాలు, కుల సంఘాలు ఏకగ్రీవంగా తీర్మానాలు చేస్తున్నాయి. పలుచోట్ల ప్రతిపక్షాలు తమ గ్రామాల్లోకి రావద్దంటూ గ్రామస్థులే ఫ్లెక్సీలు ఏర్పాటుచేయడం గమనార్హం. అన్నివర్గాల సంక్షేమమే ధ్యేయంగా పాలన సాగిస్తున్న సీఎం కేసీఆర్‌కు, టీఆర్‌ఎస్‌కు అండగా ఉంటామని, హుజూరాబాద్ ఎమ్మెల్యేగా పోటీచేస్తున్న మంత్రి ఈటల రాజేందర్‌ను గెలిపిస్తామని వరంగల్ అర్బన్ జిల్లా కమలాపూర్ మండలం మర్రిపెల్లిగూడెంలోని పద్మశాలి కులస్థులు సోమవారం ఏకగ్రీవంగా తీర్మానించారు. కరీంనగర్ అసెంబ్లీ నియోజకవర్గంలోని కొత్తపల్లి మండలం బద్దిపల్లి, రాములపల్లి గ్రామస్థులు టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి గంగుల కమలాకర్‌కు ఓటు వేస్తామంటూ ఏకగ్రీవ తీర్మానం చేశారు. కమలాకర్ తమ గ్రామానికి చేసిన సేవలు మరిచిపోలేమని, అందుకు కృతజ్ఞతగానే ఈ నిర్ణయం తీసుకున్నామని చెప్పారు.

మేం టీఆర్‌ఎస్‌కు ఓటు వేయాలని తీర్మానం చేసుకున్నాం, మా గ్రామానికి ప్రతిపక్షాలు రావద్దు అంటూ గ్రామ పొలిమేరలో ఫెక్సీ ఏర్పాటుచేయడం విశేషం. రాజన్న సిరిసిల్ల జిల్లా చిన్నబోనాల గ్రామానికి చెందిన మున్నూరుకాపులు టెస్కాబ్ చైర్మన్ కొండూరి రవీందర్‌రావు నేతృత్వంలో సమావేశమై టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి కల్వకుంట్ల తారకరామారావుకు ఓటువేస్తామని ఏకగ్రీవంగా తీర్మానించారు. జగిత్యాల జిల్లా ధర్మపురి మండలం దమ్మన్నపేటకు చెందిన గొల్లకురుమల సంఘం సభ్యులు తమ ఓటును టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి కొప్పుల ఈశ్వర్‌కు వేస్తామని తీర్మానించారు. కరీంనగర్ జిల్లా హుజురాబాద్‌కు చెందిన 300 మంది మైనార్టీ మహిళలు టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి ఈటల రాజేందర్‌కు ఓటు వేస్తామని తీర్మానించుకున్నారు.

ఇప్పటికే ఎన్నికల ప్రచారంలో నిమగ్నమైన టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థులు రాబోయే రోజుల్లో మరింత దూకుడు ప్రదర్శించేందుకు ప్రత్యేక ప్రచారరథాలు తయారు చేయించుకుంటున్నారు. ఇప్పటికే నాగర్‌కర్నూలు టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి మర్రి జనార్దన్‌రెడ్డి ప్రచారరథాన్ని తయారుచేయించుకోగా తాజాగా మిషన్ భగీరథ వైస్ చైర్మన్, బాల్కొండ టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి వేముల ప్రశాంత్‌రెడ్డి ఎన్నికల ప్రచారరథం సిద్ధమైంది. గ్రామాల్లో ఐదు వేల నుంచి పదివేల మంది ప్రజలను సమీకరించినచోట మాట్లాడేందుకు, సాంస్కృతిక బృందాలు పాటలు పాడేందుకు వీలుగా టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థులు ఐషర్ వాహనాలను డిజైన్ చేయించుకుంటున్నారు.
ఈ వాహనంలో 20 నుంచి 30 మంది వరకు నిల్చునే అవకాశం ఉంటుంది.

కొందరు అభ్యర్థులు మూడు నాలుగు వాహనాలకు ఆర్డర్ ఇచ్చినట్టు సమాచారం. ఏపీలోని గుంటూరులో ఐషర్ వాహన డీలర్ రామ్‌కోర్ సంస్థ వీటిని తయారుచేస్తోంది. ఇప్పటికే ఉమ్మడి వరంగల్, కరీంనగర్, మహబూబ్‌నగర్ జిల్లాలకు చెందిన 20 మందికిపైగా అభ్యర్థులు ప్రచారరథాల కోసం ఆర్డర్ ఇచ్చినట్టు తెలిసింది. సభలోని ప్రతి ఒక్కరికీ అభ్యర్థి మాటలు వినిపించేలా మైక్ సిస్టం, విద్యుత్ సదుపాయం కోసం రెండు జనరేటర్లు ఇందులో ఉంటాయి. ప్రచార రథంపై పార్టీ అధినేత కేసీఆర్, పార్టీ అభ్యర్థి చిత్రాలు, ఎన్నికల చిహ్నమైన కారు గుర్తుతోపాటు వివిధ ప్రభుత్వ పథకాల చిత్రాలుండేలా రూపొందిస్తున్నారు.

వారం పదిరోజుల్లో ఇంకా పెద్దసంఖ్యలో ప్రచార రథాల ఆర్డర్లు వస్తాయని తయారీదార్లు అంచనా వేస్తున్నారు. ముఖ్యమంత్రి చంద్రశేఖర్‌రావు, మంత్రి కేటీఆర్ అంటే తనకు చెప్పలేనంత అభిమానమని, వారి మాటను తూచ తప్పక పాటిస్తానని ఖమ్మం జిల్లా మధిర నియోజకవర్గానికి చెందిన సీనియర్ నేత బొమ్మెర రామ్మూర్తి చెప్పారు. రాష్ట్రానికి సీఎం కేసీఆర్ పాలనే శ్రీరామరక్ష అన్నారు.

ఖమ్మం ఎంపీ పొంగులేటి శ్రీనివాస్‌రెడ్డితో కలిసి క్యాంపు కార్యాలయంలో మంత్రి కేటీఆర్‌తో బొమ్మెర రామ్మూర్తి భేటీ అయ్యారు. అనంతరం రామ్మూర్తి మీడియాతో మాట్లాడుతూ మధిరలో గులాబీ జెండా ఎగురవేసి కేసీఆర్, కేటీఆర్‌లకు కానుకగా అందిస్తామన్నారు. ప్రాణమున్నంత వరకు టీఆర్‌ఎస్ పార్టీలోనే ఉంటానని రామ్మూర్తి స్పష్టంచేశారు. కారు జోరుమీదుంది! ప్రచారంలో దూసుకుపోతోంది.

ఆ పార్టీ అభ్యర్థులు గ్రామాల్లో విస్తృతంగా పర్యటిస్తున్నారు. ముమ్మరంగా ఎన్నికల ప్రచారం చేస్తున్నారు. నాయకులు, కార్యకర్తలు కలిసి ప్రభుత్వం చేపట్టిన అభివృద్ధి, సంక్షేమ పథకాలను ప్రజల్లోకి తీసుకెళుతున్నారు. వచ్చే ఎన్నికల్లో కారు గుర్తుకు ఓటేసి టీఆర్‌ఎస్ పార్టీని గెలిపించాల్సిందిగా అభ్యర్థిస్తున్నారు. నియోజకవర్గాల్లో పర్యటిస్తున్న అభ్యర్థులకు ప్రజలనుంచి అనూహ్య స్పందన లభిస్తోంది. ఎక్కడికి వెళ్లినా జనాలు సాదరంగా ఆహ్వానించి కారు గుర్తుకే ఓటు వేస్తామని తెలుపుతున్నారు.

ఓ వైపు, ప్రభుత్వ సంక్షేమ పథకాలతో తాము లబ్ధి పొందామని, పింఛన్ వచ్చిందని, కల్యాణలక్ష్మి ద్వారా ఆర్థిక సహాయం అందిందని, రైతుబంధు, రైతుబీమా ద్వారా భరోసా దక్కిందని ప్రజలు చెబుతుంటే, మరోవైపు గ్రామాలకు గ్రామాలు, కులసంఘాలు ఏకగ్రీవంగా తీర్మానించుకుని టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థికే మా ఓటు అంటూ మద్దతు ప్రకటిస్తున్నాయి. మరోవైపు, జనగామ టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి ముత్తిరెడ్డి యాదగిరిరెడ్డికి పెంబర్తి కాకతీయ కళాతోరణం వద్ద ప్రజాప్రతినిధులు, నాయకులు, వేలాది మంది కార్యకర్తలు, అభిమానులు ఘన స్వాగతం పలికారు. మహిళలు పూలుచల్లి హారతులిచ్చి నుదుట వీరతిలకం దిద్దారు.

అనంతరం జనగామ వరకు దాదాపు 3 వేల బైక్‌లతో భారీర్యాలీ నిర్వహించారు. కరీంనగర్ జిల్లా మానకొండూర్ అభ్యర్థి, తాజా మాజీ ఎమ్మెల్యే రసమయి బాలకిషన్‌కు నాయకులు, కార్యకర్తలు ఘనస్వాగతం పలికారు. హైదరాబాద్ నుంచి వచ్చిన ఆయన ముందుగా తిమ్మాపూర్ ఎల్‌ఎండీ కాలనీలోని అమరవీరుల స్తూపం వద్ద నివాళులర్పించారు. అనంతరం అల్గునూర్ చౌరస్తా నుంచి పార్టీ నాయకులు, కార్యకర్తలతో భారీ వాహన ర్యాలీ నడుమ ఓపెన్‌టాప్ జీప్‌పై ప్రజలకు అభివాదం చేస్తూ మానకొండూర్‌కు చేరుకుని ప్రచారం చేపట్టారు. ఈ సందర్భంగా నాయకులు, కార్యకర్తలు, మహిళలు రసమయికి పూలమాలలు వేసి, మంగళహారతులు ఇచ్చి సాదరంగా ఆహ్వానించారు.

ఖమ్మం జిల్లా సత్తుపల్లి టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి పిడమర్తి రవి నియోజకవర్గంలోని రామానగరం, పెనుబల్లి, పాతకారాయిగూడెం, కోండ్రుపాడు గ్రామాల్లో పర్యటించారు. రామాలయంలో పూజలు చేశారు. చర్చిలో జరిగిన ప్రార్థనల్లో పాల్గొన్నారు. ఇంటింటికీ తిరుగుతూ కారు గుర్తుకు ఓటేయాలని ప్రజలను కోరారు. వైరా అభ్యర్థి బానోతు మదన్‌లాల్ ఏన్కూరు మండలంలోని కల్యాణ మండపం, భద్రాద్రి కొత్తగూడెం జిల్లా జూలూరుపాడు యల్లంకి గార్డెన్స్‌లో జరిగిన పార్టీ ముఖ్య కార్యకర్తల సమావేశంలో పాల్గొన్నారు. టీఆర్‌ఎస్ గెలుపుకోసం కార్యకర్తలు సైనికుల్లా పనిచేయాలని సూచించారు.

నాగర్‌కర్నూల్ టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి తాజామాజీ ఎమ్మెల్యే మర్రి జనార్దన్‌రెడ్డి సోమవారం తొలిసారిగా నియోజకవర్గంలో అడుగుపెట్టిన సందర్భంగా నాయకులు, కార్యకర్తలు, ప్రజలు ఘనంగా స్వాగతం పలికారు. మహిళలు నుదుట తిలకందిద్ది హారతులు పట్టారు. అనంతరం తిమ్మాజీపేట మండలం మీదుగా బిజినేపల్లి, నాగర్‌కర్నూల్‌కు భారీ ర్యాలీ నిర్వహించారు. నిర్మల్ జిల్లా కడెం మండలం దేవునిగూడెంలో టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి రేఖానాయక్ ప్రచారం చేశారు. కామారెడ్డి అభ్యర్థి గంప గోవర్ధన్‌కు ఘన స్వాగతం లభించింది. భిక్కనూరు మండలం బస్వాపూర్ నుంచి జిల్లాకేంద్రం వరకు శ్రేణులు భారీ ర్యాలీ చేపట్టారు. ఈ సందర్భంగా పార్శి కల్యాణ మండపంలో శ్రేణులతో సమావేశం నిర్వహించి తన గెలుపునకు కృషిచేయాల్సిందిగా కోరారు. రాజన్న సిరిసిల్ల జిల్లా కేంద్రంలో పాలిస్టర్ వస్త్ర ఉత్పత్తిదారుల సంఘ భవనంలో జరిగిన కార్యకర్తల సమావేశంలో ఎమ్మెల్సీ భానుప్రసాద్ పాల్గొన్నారు.

కార్యకర్తలు, నాయకులకు దిశానిర్దేశం చేశారు. పార్టీ గెలుపుకోసం ప్రతి కార్యకర్త కృషిచేయాలని సూచించారు. జగిత్యాల జిల్లా కోటిలింగాలలో తాజామాజీ ఎమ్మెల్యే కొప్పుల ఈశ్వర్ ఎన్నికల ప్రచారాన్ని చేపట్టారు. తన సతీమణి స్నేహలత, నాయకులతో కలిసి ఇంటింటికీ వెళ్లి కారు గుర్తుకు ఓటేసి తనను గెలిపించాలని కోరారు. మహబూబాబాద్ అభ్యర్థి బానోత్ శంకర్‌నాయక్ జిల్లాకేంద్రంలోని టీఆర్‌ఎస్ నాయకులు గణపురపు అంజయ్య ఇంటికి వెళ్లి తన గెలుపునకు కృషి చేయాలని కోరారు.

అన్నివర్గాల సంక్షేమమే ధ్యేయంగా పాలన సాగిస్తున్న సీఎం కేసీఆర్‌కు, టీఆర్‌ఎస్ పార్టీకి అండగా ఉంటామని హుజూరాబాద్ ఎమ్మెల్యే అభ్యర్థిగా పోటీచేస్తున్న మంత్రి ఈటల రాజేందర్‌ను గెలిపిస్తామని పద్మశాలీ కులస్థులు ప్రతిజ్ఞ చేశారు. వరంగల్ అర్బన్ జిల్లా కమలాపూర్ మండలం మర్రిపెల్లిగూడెం పద్మశాలీ కులస్థులు స్వచ్ఛందంగా ముందుకొచ్చి పార్టీ అభ్యర్థిని గెలిపిస్తామని ముఖ్యమంత్రి కేసీఆర్, మంత్రి ఈటల రాజేందర్ చిత్రపటాల వద్ద సోమవారం ఏకగ్రీవ తీర్మానం చేశారు.

ఈ కార్యక్రమంలో చేనేత సంఘం గ్రామాధ్యక్షుడు పొరండ్ల కృష్ణప్రసాద్, పద్మశాలీ సంఘం అధ్యక్షుడు పోరండ్ల వైకుంఠం, నాయకులు ఆనందం, జయపాల్, మురళి, జయచందర్, సాంబయ్య తదితరులు పాల్గొన్నారు. వచ్చే అసెంబ్లీ ఎన్నికల్లో టీఆర్‌ఎస్ పార్టీ 100 స్థానాల్లో ఘన విజయం సాధించి ప్రభుత్వాన్ని ఏర్పాటుచేస్తుందని టీఆర్‌ఎస్ లోక్‌సభ ఫ్లోర్‌లీడర్, ఎంపీ జితేందర్‌రెడ్డి స్పష్టంచేశారు. సోమవారం మహబూబ్‌నగర్ జిల్లా మక్తల్‌లో టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి చిట్టెం రామ్మోహన్‌రెడ్డి ఆధ్వర్యంలో నిర్వహించిన కార్యకర్తల సమావేశానికి ఎంపీ హాజరయ్యారు.

ఈ సందర్భంగా ఆయన మాట్లాడుతూ శాసనసభను రద్దుచేసి కాలయాపన చేయకుండా ఒకేసారి 105 మంది అభ్యర్థులను ప్రకటించి సీఎం కేసీఆర్ తన ప్రత్యేకతను మరోసారి చాటుకున్నారని తెలిపారు. నాయకులు, కార్యకర్తలందరూ సైనికుల్లా కృషిచేసి చిట్టెం రామ్మోహన్‌రెడ్డిని అత్యధిక మెజార్టీతో గెలిపించుకోవాలని కోరారు. నిజామాబాద్ జిల్లా ఆర్మూర్ అభ్యర్థి ఆశన్నగారి జీవన్‌రెడ్డి చేపట్టిన ఆశీర్వాద ర్యాలీకి ప్రజలనుంచి అపూర్వ స్వాగతం లభించింది. పార్టీ అభ్యర్థిగా ప్రకటించిన తర్వాత జీవన్‌రెడ్డి తొలిసారిగా సోమవారం ఆర్మూర్‌కు వచ్చారు.

ఈ సందర్భంగా టీఆర్‌ఎస్ ప్రజాప్రతినిధులు, నాయకులు, కార్యకర్తలు, కులసంఘాలు, యువజన సంఘాలు, గ్రామాభివృద్ధి కమిటీల సభ్యులు జీవన్‌రెడ్డికి ఘన స్వాగతం పలికారు. ఈ సందర్భంగా 1000 కార్లు, 500 బైక్‌లతో ర్యాలీ జరిగింది. ఆర్మూర్, నందిపేట్, మాక్లూర్ మీదుగా రాత్రి ఓడ్యాట్‌పల్లికి చేరుకున్న ఈ ర్యాలీకి అడుగడుగునా ప్రజలు నీరాజనం పలికారు. పూలవర్షం కురిపించారు. ఓడ్యాట్‌పల్లిలోని ఓడ్డెటమ్మ ఆలయంలో ఆశన్నగారి జీవన్‌రెడ్డి, రజితారెడ్డి దంపతులు ప్రత్యేకంగా పూజలు నిర్వహించి మొక్కులు తీర్చుకున్నారు. తెలంగాణ రాష్ట్ర సమితికి అండగా పల్లెలు కదులుతున్నాయి. అభివృద్ధి చేసిన పార్టీ అభ్యర్థులకు పట్టం కడుతామంటూ ఏకగ్రీవంగా తీర్మానాలు చేస్తున్నాయి.

పలు కులసంఘాలు కూడా ముందుకొస్తున్నాయి. కరీంనగర్ అసెంబ్లీ నియోజకవర్గంలోని కొత్తపల్లి మండలం బద్దిపల్లి, రాములపల్లి గ్రామస్థులు టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి గంగుల కమలాకర్‌కు ఓటు వేస్తామని ఏకగ్రీవంగా తీర్మానం చేశారు. గంగుల కమలాకర్ గ్రామానికి చేసిన సేవలు మరిచిపోలేమని, అందుకు కృతజ్ఞతగానే టీఆర్‌ఎస్‌కు ఓటువేయాలని నిర్ణయించుకున్నామని గ్రామస్థులు తె లిపారు. అంతేకాదు మేం టీఆర్‌ఎస్‌కు ఓటు వేయాలని తీర్మానం చేసుకున్నాం, మా గ్రామానికి ప్రతిపక్షాలు రావద్దు అంటూ గ్రామపొలిమేరలో ఫెక్సీని ఏర్పాటుచేయడం విశేషం.

రాజన్న సిరిసిల్ల జిల్లా చిన్నబోనాల గ్రామానికి చెందిన మున్నూరుకాపులు టెస్కాబ్ చైర్మన్ కొండూరి రవీందర్‌రావు నేతృత్వంలో సమావేశమై టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి తారకరామారావుకు ఓటువేస్తామని ఏకగ్రీవ తీర్మానం చేయడంతో పాటు ప్రతిజ్ఞ చేశారు. జగిత్యాల జిల్లా ధర్మపురి మండలం దమ్మన్నపేటకు చెందిన గొల్లకురుమ సంఘం సభ్యులు సమావేశమై తమ ఓటును టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి కొప్పుల ఈశ్వర్‌కు వేస్తామని ఏకగ్రీవ తీర్మానం చేశారు. కరీంనగర్ జిల్లా హుజూరాబాద్‌కు చెందిన మూడువందల మంది మైనార్టీ మహిళలు టీఆర్‌ఎస్ అభ్యర్థి ఈటల రాజేందర్‌కు ఓటు వేస్తామని తీర్మానించుకున్నారు.

44 COMMENTS

 1. I have to convey my admiration for your kind-heartedness for individuals that really need assistance with this area of interest. Your special commitment to passing the message across ended up being astonishingly good and has surely made guys and women much like me to reach their pursuits. The important hints and tips implies a lot to me and even further to my fellow workers. Thank you; from all of us.

 2. I wanted to post a simple remark to say thanks to you for all the stunning ways you are giving out on this site. My time-consuming internet look up has at the end of the day been recognized with good quality strategies to go over with my best friends. I would admit that we readers actually are unequivocally fortunate to be in a decent community with very many special professionals with useful tactics. I feel very fortunate to have discovered your website and look forward to many more amazing minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 3. I am also commenting to make you be aware of of the magnificent experience our daughter undergone visiting your web site. She picked up a lot of pieces, including what it is like to possess a marvelous helping heart to have many more just learn certain complex topics. You truly surpassed our own desires. Thanks for supplying the insightful, trusted, revealing not to mention cool guidance on the topic to Gloria.

 4. My wife and i ended up being fortunate Chris could finish up his analysis with the precious recommendations he obtained from your weblog. It’s not at all simplistic to just happen to be giving away tips and hints which usually the others might have been selling. So we keep in mind we now have the writer to give thanks to because of that. All of the explanations you have made, the straightforward web site menu, the friendships you can make it possible to engender – it is all fabulous, and it’s really letting our son in addition to our family understand that situation is pleasurable, which is certainly very vital. Many thanks for the whole thing!

 5. A lot of thanks for your entire efforts on this site. My mother take interest in engaging in internet research and it’s simple to grasp why. Most people know all about the dynamic manner you produce useful tricks through this web blog and therefore invigorate response from people on this concern then our simple princess has always been being taught so much. Have fun with the rest of the new year. You’re conducting a powerful job.

 6. I in addition to my buddies appeared to be reading through the great helpful tips found on the website while immediately got an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for those techniques. Those guys were definitely totally excited to learn all of them and have in effect actually been taking pleasure in those things. Thanks for truly being very kind as well as for going for this kind of extraordinary subject matter millions of individuals are really eager to discover. Our own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 7. I actually wanted to make a simple word to be able to thank you for all of the stunning items you are giving out on this website. My extended internet look up has at the end of the day been rewarded with high-quality information to write about with my guests. I would assert that we website visitors are definitely lucky to live in a magnificent community with many lovely professionals with good secrets. I feel quite fortunate to have discovered your entire site and look forward to plenty of more exciting minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 8. I precisely had to thank you so much all over again. I’m not certain the things that I would have implemented without those solutions shared by you concerning such a question. It has been an absolute horrifying difficulty for me, nevertheless looking at your expert strategy you handled it made me to weep with delight. I am grateful for the work and hope that you know what an amazing job you are providing teaching many others via your web site. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 9. My husband and i got very ecstatic that Louis managed to carry out his reports using the precious recommendations he was given in your weblog. It is now and again perplexing to simply happen to be giving out key points that many people may have been trying to sell. And we also do understand we now have the writer to thank for that. All of the explanations you’ve made, the simple blog menu, the relationships you can help create – it is all wonderful, and it’s really assisting our son in addition to the family believe that the content is fun, and that is wonderfully essential. Thank you for the whole thing!

 10. My husband and i got now lucky Chris managed to finish up his inquiry from your precious recommendations he grabbed from your own web pages. It’s not at all simplistic to simply be handing out techniques that many some people could have been making money from. And now we recognize we have got the blog owner to be grateful to because of that. The type of illustrations you made, the simple website navigation, the relationships you can make it possible to foster – it is all awesome, and it’s really assisting our son and our family consider that that content is brilliant, which is rather essential. Many thanks for all!

 11. I wanted to create you the bit of word in order to say thank you the moment again for these spectacular tactics you’ve documented here. This is so unbelievably open-handed of people like you to present freely just what some people would’ve marketed for an ebook to get some dough for their own end, most importantly since you could possibly have tried it if you ever considered necessary. Those secrets also worked to provide a great way to comprehend other people online have similar eagerness just as my own to realize way more in respect of this issue. I’m certain there are thousands of more pleasant occasions ahead for those who read carefully your site.

 12. I’m writing to let you understand what a impressive encounter my wife’s girl experienced visiting your site. She figured out such a lot of things, which include what it’s like to have a wonderful helping nature to have other people without difficulty grasp selected hard to do subject matter. You undoubtedly exceeded readers’ desires. I appreciate you for distributing those warm and helpful, healthy, revealing and in addition fun guidance on your topic to Sandra.

 13. I really wanted to develop a small word to appreciate you for all of the marvelous techniques you are posting at this site. My time-consuming internet research has at the end of the day been compensated with professional concept to go over with my company. I ‘d declare that many of us visitors actually are undoubtedly blessed to exist in a perfect site with so many lovely professionals with interesting plans. I feel pretty happy to have come across your web pages and look forward to plenty of more entertaining minutes reading here. Thanks again for everything.

 14. Thanks for every one of your efforts on this web page. Ellie really likes carrying out investigation and it is simple to grasp why. We hear all concerning the compelling tactic you offer priceless solutions by means of this web site and even invigorate participation from some other people on this article and my child is without a doubt understanding a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You’re conducting a splendid job.

 15. I needed to compose you one very small word in order to give many thanks once again for these unique thoughts you’ve shown at this time. It’s quite seriously generous of people like you to provide unreservedly what exactly some people would have supplied for an e-book in order to make some money for themselves, even more so since you might have done it in the event you considered necessary. Those good ideas as well served to become a easy way to fully grasp the rest have similar dream like my very own to figure out more and more regarding this issue. I know there are numerous more pleasant situations up front for those who start reading your site.

 16. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily superb opportunity to check tips from this site. It is often very pleasing and also full of amusement for me and my office friends to search your blog nearly thrice weekly to read through the new secrets you will have. And definitely, I’m just certainly impressed for the splendid principles you serve. Some two areas in this posting are in truth the finest we have all ever had.

 17. I would like to express my appreciation to you just for bailing me out of this type of instance. Right after scouting throughout the the web and seeing views which were not powerful, I believed my life was well over. Living minus the strategies to the problems you have fixed as a result of your good report is a serious case, and those that would have negatively damaged my career if I had not discovered your web page. Your skills and kindness in maneuvering everything was helpful. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for the expert and sensible guide. I won’t be reluctant to endorse your web page to anyone who should get direction on this matter.

 18. I as well as my pals were looking through the nice procedures located on your site while suddenly developed a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. Most of the young men had been as a result warmed to learn them and now have honestly been enjoying those things. Many thanks for getting considerably thoughtful and for utilizing some terrific information most people are really desirous to know about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 19. I precisely wanted to say thanks once again. I am not sure the things I would have implemented in the absence of these strategies shown by you directly on this subject. It was before an absolute frightening situation in my position, but seeing your specialized strategy you processed it made me to leap with joy. I am thankful for your work and then hope that you find out what a great job you are always putting in teaching men and women with the aid of your web site. I’m certain you haven’t come across any of us.

 20. I precisely wanted to thank you very much once more. I am not sure the things that I would have done in the absence of those tricks documented by you directly on such field. It previously was a very frightening crisis in my opinion, but observing this professional fashion you processed the issue made me to cry with contentment. I am happy for the work as well as have high hopes you find out what a great job you are always putting in instructing men and women by way of your blog post. I know that you haven’t got to know any of us.

 21. I needed to write you that tiny word to thank you so much over again over the pretty tricks you’ve featured on this page. It’s simply particularly generous of you to deliver without restraint what a number of people might have advertised for an ebook in order to make some bucks for themselves, most notably seeing that you might have done it in case you wanted. The good ideas as well acted to be a good way to know that many people have the identical interest the same as my own to see significantly more when considering this problem. I know there are many more pleasant opportunities ahead for individuals who take a look at your blog post.

 22. Thank you for your own labor on this web site. My mother delights in doing research and it’s really easy to see why. A number of us hear all of the dynamic form you produce powerful tactics by means of your web site and in addition invigorate participation from others about this area plus my girl is now discovering a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always conducting a first class job.

 23. My wife and i were very thankful Raymond managed to do his web research while using the ideas he obtained through the weblog. It’s not at all simplistic to just find yourself giving away hints that other folks have been trying to sell. We figure out we need you to be grateful to because of that. All of the explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships your site make it easier to promote – it’s got many fabulous, and it is assisting our son and us understand the content is thrilling, which is truly serious. Thank you for all the pieces!

 24. I’m just commenting to make you understand what a magnificent encounter my friend’s girl developed studying your site. She realized some issues, not to mention how it is like to possess an excellent coaching character to have the mediocre ones clearly have an understanding of various grueling issues. You undoubtedly exceeded her desires. Thank you for displaying such productive, healthy, revealing as well as easy tips about your topic to Mary.

 25. I am also writing to make you understand of the useful experience our daughter gained going through your webblog. She noticed lots of details, including how it is like to possess a wonderful helping heart to let other individuals without problems have an understanding of a number of impossible issues. You undoubtedly exceeded my expectations. Many thanks for displaying the practical, trusted, explanatory and as well as cool tips about that topic to Emily.

 26. I precisely wanted to say thanks again. I do not know the things that I might have sorted out in the absence of these concepts revealed by you on such a area. This has been a real distressing circumstance for me, nevertheless finding out a new specialised tactic you resolved the issue took me to weep for happiness. Now i’m happy for this service as well as wish you comprehend what an amazing job you have been providing educating the mediocre ones with the aid of a web site. I am sure you’ve never got to know all of us.

 27. I intended to write you one very little word just to thank you over again for the pleasing concepts you’ve shared on this website. This has been certainly particularly generous of people like you to convey without restraint what some people would have sold as an electronic book to help with making some cash for themselves, mostly given that you might well have tried it if you desired. Those good ideas as well worked to be the great way to realize that most people have similar dreams much like mine to figure out significantly more in regard to this matter. I’m certain there are millions of more pleasurable moments ahead for people who discover your blog post.

 28. I simply needed to appreciate you yet again. I am not sure what I might have worked on in the absence of the type of points discussed by you about such a subject matter. It previously was a real frustrating situation in my circumstances, however , observing your well-written tactic you resolved that forced me to cry for happiness. I’m happy for this work and thus hope that you comprehend what a powerful job you’re accomplishing teaching many people using your website. Most likely you’ve never encountered any of us.

 29. I just wanted to compose a remark to be able to express gratitude to you for those great guides you are sharing at this site. My incredibly long internet investigation has now been honored with brilliant facts and techniques to share with my friends and classmates. I would tell you that we site visitors actually are undoubtedly lucky to dwell in a notable network with many brilliant individuals with good things. I feel extremely grateful to have come across the website and look forward to some more excellent moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 30. I wanted to write down a quick word to say thanks to you for the fabulous secrets you are posting at this site. My rather long internet research has at the end been compensated with sensible know-how to go over with my colleagues. I ‘d suppose that we site visitors actually are undoubtedly endowed to dwell in a notable community with so many marvellous people with great opinions. I feel very happy to have seen your entire weblog and look forward to plenty of more fun times reading here. Thanks again for everything.

 31. I not to mention my pals ended up studying the excellent things found on your web site while at once got an awful feeling I had not expressed respect to the site owner for those tips. All the men are already certainly joyful to study them and have in effect clearly been loving those things. Thanks for truly being simply accommodating and for pick out this kind of fabulous subject matter millions of individuals are really desirous to be aware of. Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 32. I simply wanted to write down a simple word to thank you for some of the stunning strategies you are posting on this website. My considerable internet lookup has at the end of the day been rewarded with reasonable content to go over with my family members. I ‘d claim that many of us website visitors actually are rather fortunate to live in a fabulous place with so many outstanding people with insightful secrets. I feel very privileged to have seen the weblog and look forward to some more excellent moments reading here. Thank you once again for all the details.

 33. Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily spectacular chance to read articles and blog posts from this blog. It is usually so terrific and stuffed with amusement for me personally and my office colleagues to search your website at minimum 3 times in one week to find out the latest things you have. And indeed, we are at all times satisfied with your superb points served by you. Certain 1 facts in this post are completely the very best we have ever had.

 34. My husband and i felt very joyful that Peter could do his basic research from the precious recommendations he came across from your weblog. It’s not at all simplistic to just always be giving out tricks which often others might have been selling. And we discover we now have the writer to be grateful to because of that. All of the explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you can make it easier to instill – it’s most astounding, and it’s making our son in addition to the family do think this subject matter is interesting, which is certainly wonderfully important. Thanks for all the pieces!

 35. I really wanted to post a brief note in order to appreciate you for the awesome recommendations you are posting at this site. My incredibly long internet search has at the end been honored with pleasant information to share with my co-workers. I ‘d suppose that many of us readers are very lucky to live in a fabulous site with so many brilliant individuals with good plans. I feel very grateful to have seen your entire webpage and look forward to tons of more exciting minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 36. My spouse and i have been really happy when Chris could carry out his investigation out of the precious recommendations he made when using the web site. It’s not at all simplistic to simply be giving freely guides which others have been selling. So we keep in mind we need the website owner to appreciate for that. The entire illustrations you’ve made, the easy site menu, the friendships you will give support to promote – it is mostly overwhelming, and it’s really facilitating our son and the family believe that the theme is enjoyable, and that is incredibly pressing. Thank you for the whole thing!

 37. I wish to voice my appreciation for your kind-heartedness for those individuals that absolutely need guidance on your subject. Your special dedication to passing the message all-around had been particularly useful and has in every case permitted individuals much like me to reach their goals. Your own interesting guideline entails much a person like me and much more to my mates. Regards; from all of us.

 38. I actually wanted to write a word to be able to appreciate you for the great recommendations you are sharing here. My rather long internet lookup has at the end been compensated with beneficial ideas to share with my good friends. I would declare that many of us site visitors actually are undeniably blessed to live in a very good community with so many outstanding individuals with helpful hints. I feel quite blessed to have discovered your webpages and look forward to plenty of more excellent moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 39. I and also my guys were found to be viewing the great thoughts from the blog then at once developed a horrible feeling I never thanked the web blog owner for those tips. All the men happened to be absolutely glad to study them and now have in truth been tapping into them. We appreciate you truly being indeed thoughtful and for making a decision on this kind of awesome issues millions of individuals are really needing to understand about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 40. I am only writing to make you be aware of what a brilliant discovery my cousin’s girl undergone studying your webblog. She realized a wide variety of details, which included what it’s like to possess a very effective teaching style to make men and women easily master selected advanced things. You undoubtedly did more than visitors’ expected results. Thank you for imparting the useful, trusted, informative and as well as easy tips about your topic to Ethel.

 41. I wanted to post you one very small word so as to thank you once again for your personal great techniques you have documented above. This is really extremely open-handed of you to grant unreservedly all a number of us might have supplied for an ebook to generate some dough for their own end, certainly seeing that you could possibly have done it in the event you considered necessary. Those pointers in addition acted to be the easy way to be sure that other people online have the identical dream really like my personal own to learn good deal more in regard to this issue. I think there are numerous more enjoyable opportunities up front for individuals who take a look at your blog post.

 42. I intended to write you the very little observation just to give many thanks again on the exceptional information you’ve provided in this article. It is quite particularly generous with you to make unreservedly all that a number of people would have supplied for an ebook in order to make some money for themselves, primarily considering that you might have done it if you ever wanted. The ideas likewise served to become a great way to fully grasp that other people online have the same desire really like mine to learn good deal more pertaining to this problem. I’m sure there are lots of more fun periods up front for individuals that examine your blog.

 43. I must convey my affection for your kindness giving support to visitors who actually need help with this subject matter. Your real commitment to getting the solution along has been exceptionally advantageous and have continually encouraged folks like me to attain their endeavors. Your personal warm and helpful key points implies a whole lot a person like me and substantially more to my colleagues. Regards; from all of us.

 44. My husband and i got quite satisfied that John managed to carry out his homework through the entire precious recommendations he obtained using your weblog. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving away information and facts other people may have been trying to sell. And we do know we need the website owner to thank for this. These illustrations you have made, the simple web site navigation, the friendships your site help promote – it’s got most terrific, and it’s making our son in addition to us reckon that this content is cool, which is truly vital. Many thanks for the whole thing!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here