• ఓటుతో ఆశీర్వదించాలన్న మాజీ ఎమ్మెల్సీ

 • మంచిర్యాల ప్రగతి తనతోనే సాధ్యమన్న నేత

ఆదిలాబాద్: ముందస్తు ఎన్నికల నేపథ్యంలో ఉమ్మడి అడవుల జిల్లా ఆదిలాబాద్‌లో చెప్పలేనంత హడావుడి చోటుచేసుకుంది. అటు అధికార పార్టీ, ఇటు ప్రతిపక్ష కాంగ్రెస్ తన అభ్యర్ధులను రంగంలోకి దింపేందుకు ముందుగానే జాబితాలు సిద్ధంచేసుకున్నాయి. కాకపోతే, తెరాస కాస్త తొందరపడినప్పటికీ కాంగ్రెస్ మాత్రం ఆచితూచి అడుగులు వేస్తూ అభ్యర్ధులను ఎంపికచేసే పనిలో పడింది. అయినప్పటికీ ఆ పార్టీ సాధ్యమైనంత వరకూ సమర్ధులనే బరిలోకి దింపేందుకు విశ్వప్రయత్నాలు చేస్తోంది.

అందులో భాగంగా ఉమ్మడి ఆదిలాబాద్ నుంచి విడిపడి ప్రత్యేక జిల్లాగా ఏర్పాటైన మంచిర్యాల నుంచి మాజీ ఎమ్మెల్సీ ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు తన అదృష్టాన్ని ఈసారి పరీక్షించుకునేందుకు ఓటర్ల ముందుకు వస్తున్నారు. అయితే, ఆయనకు ఉమ్మడి జిల్లా కాంగ్రెస్‌ పార్టీలో నెలకొన్న వర్గపోరు, నియోజకవర్గాల్లో గ్రూపు రాజకీయాల మధ్య సమన్వయం లోపం ఎంత వరకు సహకరిస్తుందో వేచిచూడాలి.

మరోవైపు, ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు అభ్యర్ధిత్వంపై ముందు నుంచీ పార్టీ అధిష్టానానికి మంచి అభిప్రాయం ఉండడం, ఆయనకు మించిన అభ్యర్ధి అక్కడ పోటీకి లేకపోవడం కూడా కలసిరానుందన్నది నిర్ధ్వందం. ఇంకోవైపు, అధికార టీఆర్‌ఎస్‌ పార్టీని నిలువరించాలంటే ముందుగా పార్టీలో ఐక్యత ముఖ్యమని కాంగ్రెస్ ముందు నుంచీ భావిస్తోంది. ప్రభుత్వ వైఫల్యాలను ఎండగడుతూ శ్రేణులను ఎన్నికలకు సన్నద్ధం చేసేందుకు ప్రయత్నాలు రెండేళ్ల నుంచే ఆరంభించింది.

ఈ దిశగా ఉమ్మడి జిల్లాల వారీగా పార్టీ సమావేశాలు నిర్వహిస్తూ వచ్చింది. కాంగ్రెస్‌ పార్టీ అధికారంలో ఉన్నా, ప్రతిపక్షంలో ఉన్నా జిల్లాలో వర్గపోరు, గ్రూపు రాజకీయాలు మాత్రం కొనసాగుతున్నాయి. కొద్ది నెలలుగా రాష్ట్రంలో పరిణామాలు జిల్లా రాజకీయాల్లోనూ వర్గపోరును తేటతెల్లం చేస్తున్నాయి. ఉమ్మడి జిల్లాకు డీసీసీ అధ్యక్షుడిగా ఉన్న ఏలేటి మహేశ్వర్‌రెడ్డి నియోజకవర్గాల్లో తన పట్టుకోసం ప్రయత్నిస్తున్నారన్నది జగమెరిగిన సత్యం.

మరోపక్క, మాజీ ఎమ్మెల్సీ ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు తన ప్రాబల్యాన్ని చాటేందుకు యత్నాలు చేస్తూనే ఉన్నారు. దీంతో అన్ని నియోజకవర్గాల్లో గ్రూపు రాజకీయాలు కొనసాగుతున్నాయి. ఆదిలాబాద్‌ నియోజకవర్గంలో పార్టీ మూడు ముక్కలైందన్నది గతంలో జరిగిన ప్రచారమే గానీ, వాస్తవంలో అలాంటిదేమీ లేదన్నది ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు మాటలను బట్టి తెలుస్తోంది.

మాజీ మంత్రి, సీనియర్‌ నాయకులు సి.రాంచంద్రారెడ్డి ఒక గ్రూపుగా, టీపీసీసీ కార్యదర్శి, ఏఐసీసీ సభ్యురాలు గండ్రత్‌ సుజాత మరో గ్రూపుగా, ఆదిలాబాద్‌ నియోజకవర్గ ఇన్‌చార్జి భార్గవ్‌దేశ్‌పాండే ఇంకో గ్రూపు కొనసాగిస్తుండడంతో కార్యకర్తల్లో అయోమయం నెలకొందన్నది అందరికీ తెలిసిందే. బోథ్‌లో సోయం బాపురావు, అనిల్‌జాదవ్‌లు ఒకే పార్టీలో ఉన్నప్పటికీ కలిసి నడిచింది లేదు.

మరోవైపు, ఆదివాసీ ఉద్యమానికి నేతృత్వం వహిస్తున్న సోయం బాపురావు వచ్చే ఎన్నికల్లో బోథ్‌ నియోజకవర్గం నుంచి బరిలో నిలుస్తారా? లేనిపక్షంలో ఆదిలాబాద్‌ పార్లమెంట్‌ స్థానం నుంచి బరిలోకి దిగుతారా? అనేదానిపై ఆసక్తి నెలకొంది. ఇదే నియోజకవర్గానికి చెందిన నరేష్‌ జాదవ్‌ కిందటిసారి కాంగ్రెస్‌ పార్టీ నుంచి ఆదిలాబాద్‌ పార్లమెంట్‌ స్థానానికి పోటీ చేసి ఓటమి పాలయ్యారు.

మరోసారి ఆయన ఎంపీ స్థానానికే పోటీ చేయాలని భావిస్తున్నారు. మాజీ మంత్రి, సీనియర్‌ నాయకులు రాంచంద్రారెడ్డి వర్గంలో కొనసాగుతున్న ఆయన సీనియర్‌ నాయకుల అండదండలు ఉంటాయన్న విశ్వాసంతో కదులుతున్నారు. నిర్మల్‌లో డీసీసీ అధ్యక్షుడు మహేశ్వర్‌రెడ్డి మరోసారి ఎమ్మెల్యేగా గెలుపొందాలనే ఉత్సాహంతో ముందుకు కదులుతున్నారు.

ముథోల్‌ నియోజకవర్గంలో అన్నదమ్ముళ్లు నారాయణరావుపటేల్, రామారావు పటేల్‌ల మధ్య గ్రూపు రాజకీయాలు నెలకొన్నాయి. సీనియర్‌ నాయకులైన నారాయణరావు పటేల్‌ మరోసారి ఇక్కడినుంచి బరిలో దిగుతారా? లేనిపక్షంలో మహేశ్వర్‌రెడ్డి వర్గంతో కొనసాగుతున్న రామారావు పటేల్‌ పైచేయి సాధిస్తారా? అనేది రానున్న రోజుల్లో తేటతెల్లం కానుంది. ఖానాపూర్‌ నియోజకవర్గంలో భరత్‌ చౌహాన్, హరినాయక్‌ మధ్య వైరుధ్యం ఉందన్నది కాంగ్రెస్‌ శ్రేణులందరికీ తెలిసిందే.

ఆసిఫాబాద్‌లో ఆత్రం సక్కు మరోసారి పోటీ చేసేందుకు ఉత్సాహంగా ఉన్నారు. కాగజ్‌నగర్‌లో రావి శ్రీనివాస్, శ్రీనివాస్‌యాదవ్‌లు ఉండగా, మంచిర్యాలలో ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు, అరవింద్‌రెడ్డి పార్టీలో సీనియర్లుగా ఉన్నారు. చెన్నూర్‌లో బోడ జనార్దన్, మాజీ ఎమ్మెల్యే సంజీవ్‌రావు, బెల్లంపల్లిలో చిలుమురి శంకర్, దుర్గాభవానిలు నియోజకవర్గంలో పట్టుకు యత్నాలు చేస్తున్నారు. ఎన్నికలు ఎప్పుడు జరిగినా ఎదుర్కొనేందుకు జిల్లా కాంగ్రెస్‌ పార్టీలో ఉత్సాహం కనిపిస్తోంది.

ప్రధానంగా ఇన్‌చార్జీలు పార్లమెంట్‌ నియోజకవర్గ స్థాయిలో పార్టీ ముఖ్య నేతల మధ్య సమన్వయం కోసం ప్రయత్నాలు చేస్తున్నారు. అదే సమయంలో ఉమ్మడి జిల్లాలో పార్టీ పరిస్థితి, కార్యకర్తల మనోగతం తెలుసుకునేందుకు ఈ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్నారు. జిల్లాలో నెలకొన్న సమస్యలను గుర్తించి అధికార పార్టీపై విమర్శలు ఎక్కుపెట్టాలని భావిస్తున్నారు. ఇదిలా ఉంటే త్వరలోనే నియోజకవర్గాల్లో అభ్యర్థులను ప్రకటించే అవకాశాలు ఉన్నాయని పార్టీ నాయకులు చెబుతున్నారు.

ఈ నేపథ్యంలో అధిష్టానం మన్ననల కోసం నియోజకవర్గ నేతలు ప్రయత్నాలు చేస్తున్నారు. మరోపక్క ఇటీవల టీపీసీసీలో కొత్త జిల్లాలకు అధ్యక్షులను నియమించాలనే తీర్మానం కూడా చేసినట్లు జిల్లా నేతలు చెబుతున్నారు. ఈ నేపథ్యంలో ఈ సమావేశం ప్రాధాన్యత సంతరించుకుంది. ఈ సమావేశం ద్వారా కొత్త జిల్లాలకు అధ్యక్షులను గుర్తించే విషయంలోనూ ఇన్‌చార్జీ దృష్టి పెట్టే అవకాశం ఉంది.

నిరుపేద, దారిద్య్రరేఖకు దిగువ ఉన్న ఆర్యవైశ్యులకు రాష్ట్ర ప్రభుత్వం అండగా ఉంటుందని ఆర్టీసీ చైర్మన్‌ సోమారపు సత్యనారాయణ అంటున్నారు. రాష్ట్ర జనాభాలో 5 శాతం ఉన్న వైశ్యులకు ముఖ్యమంత్రి కేసీఆర్ సముచిత స్థానం కల్పిస్తారన్నారని కూడా సోమారపు ప్రకటించేశారు. త్వరలోనే రాష్ట్రంలోని అన్ని జిల్లాల వైశ్యులతో సమావేశం ఏర్పాటుచేయనున్నట్టు పేర్కొన్నారు. ఆయన పలికిన చిలక పలుకులనే తెలంగాణ రాష్ట్ర పోలీస్‌ హౌసింగ్‌ కార్పొరేషన్‌ చైర్మన్‌ కోలేటి దామోదర్‌ కూడా వల్లించారు.

రాష్ట్రంలో పేద, మధ్యతరగతి వైశ్యుల అభివృద్ధికి ముఖ్యమంత్రి వైశ్య కార్పొరేషన్‌ ఏర్పాటుకు సుముఖంగా ఉన్నారన్నారు. నిజాం కాలం నుంచి ఇప్పటివరకు అన్ని పుణ్యక్షేత్రాల్లో వైశ్యులే నిత్యాన్నదానం చేస్తున్నారని గుర్తుచేశారు. ఎమ్మెల్సీ పురాణం సతీశ్‌కుమార్‌, ఎమ్మెల్యే దివాకర్‌రావు, ఇంటర్నేషనల్‌ వైశ్య ఫెడరేషన్‌ తెలంగాణ రాష్ట్ర అధ్యక్షుడు ఉప్పుల శ్రీనివాస్‌గుప్తా తదితరులతో పాటు మాజీ ఎమ్మెల్సీ ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు కూడా తమ సామాజిక వర్గం అభ్యున్నతికి తాము పాటుపడతామనే ప్రకటిస్తున్నారు.

వైశ్యులు వ్యాపారంగానే కాకుండా రాజకీయంగా, సామాజికంగా ఎదిగేలా చేసే బాధ్యత తమదని ఎవరికి వారు చెబుతున్నప్పటికీ ప్రేమ్‌సాగర్‌రావుకు ఉన్న చిత్తశుద్ధిని శంకించాల్సిన పనిలేదన్నది నియోజకవర్గంలోని ప్రజల మాట. నిత్యం ప్రజలతో మమేకమయ్యే ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు ఇప్పటికే నియోజకవర్గంలో మంచి నేతగా గుర్తింపు పొందారు.

ఆయన పోటీ చేసే నియోజకవర్గంలో అధికార తెరాస అభ్యర్ధిది రెండో స్ధానమని ఎన్నికల తేదీకి ముందే తేలిపోయిందంటే ప్రేమ్‌సాగర్‌రావు పనితీరు, స్పందించే గుణం ఎలాంటిదో అర్ధమవుతోంది. ఏది ఏమైనా రానున్న ఎన్నికలు అదిలాబాద్, నిర్మల్, మంచిర్యాల జిల్లాల్లో అధికార తెరాసకు ముచ్చెమటలు పట్టించనున్నాయన్నదాంట్లో సందేహం లేదు.

55 COMMENTS

 1. I have to express some thanks to the writer for rescuing me from this particular matter. As a result of looking out through the the web and coming across thoughts that were not pleasant, I figured my entire life was gone. Living without the presence of strategies to the difficulties you have solved by way of your main guideline is a serious case, as well as ones which may have badly affected my career if I hadn’t noticed your blog. Your primary capability and kindness in maneuvering a lot of stuff was precious. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for your impressive and results-oriented help. I will not hesitate to endorse your site to anyone who will need assistance on this topic.

 2. I wish to show my appreciation to you just for bailing me out of this type of setting. Right after surfing through the world-wide-web and obtaining suggestions which were not pleasant, I believed my life was gone. Existing without the approaches to the problems you have resolved as a result of your entire article is a serious case, and those which might have badly affected my career if I hadn’t discovered your web page. Your own competence and kindness in controlling every item was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a solution like this. I am able to now relish my future. Thanks a lot so much for the expert and sensible guide. I will not be reluctant to recommend the sites to anybody who should have care about this issue.

 3. I simply had to say thanks once again. I’m not certain what I would have sorted out in the absence of the entire techniques provided by you regarding my theme. It had become a real traumatic setting in my view, nevertheless coming across the specialized strategy you dealt with the issue forced me to cry for joy. Now i am happier for the service and then pray you recognize what a powerful job you happen to be undertaking educating the mediocre ones through the use of your webpage. More than likely you have never got to know any of us.

 4. Thanks for each of your hard work on this site. Gloria delights in going through investigation and it’s really simple to grasp why. Most of us notice all concerning the lively method you make vital suggestions via the blog and therefore increase contribution from the others about this content while our simple princess is always being taught so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You have been doing a glorious job.

 5. I in addition to my friends were actually reviewing the excellent tactics from your web site while then developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. All of the boys are already as a consequence thrilled to learn all of them and have now really been taking advantage of those things. Appreciation for getting well accommodating and then for settling on these kinds of good information most people are really wanting to be informed on. My very own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 6. Thanks a lot for providing individuals with a very splendid possiblity to read critical reviews from here. It can be very enjoyable plus full of fun for me personally and my office co-workers to visit your blog the equivalent of 3 times a week to see the fresh issues you have got. And lastly, I’m also actually satisfied with your unbelievable principles you give. Selected 4 areas in this article are completely the most impressive I have had.

 7. I not to mention my pals were found to be digesting the excellent recommendations found on your site and at once I had an awful feeling I never thanked the blog owner for those strategies. Most of the people are already absolutely stimulated to see all of them and already have pretty much been taking advantage of them. Appreciation for genuinely indeed thoughtful as well as for selecting varieties of excellent things millions of individuals are really desirous to understand about. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 8. I am just writing to let you be aware of of the magnificent encounter my girl enjoyed going through the blog. She noticed numerous details, most notably what it’s like to have a marvelous giving mindset to make many people without hassle know just exactly specified problematic issues. You really surpassed readers’ desires. Many thanks for showing the effective, trusted, explanatory as well as unique guidance on that topic to Kate.

 9. I want to show my appreciation to you just for rescuing me from this matter. Right after surfing around throughout the the net and seeing views that were not helpful, I was thinking my life was done. Being alive minus the solutions to the problems you’ve solved by means of the short post is a serious case, as well as ones that could have in a wrong way damaged my career if I had not encountered your web blog. Your personal mastery and kindness in maneuvering all areas was excellent. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I’m able to at this point look ahead to my future. Thanks for your time so much for this professional and result oriented help. I will not think twice to refer your web blog to anyone who should have guidance on this topic.

 10. A lot of thanks for each of your hard work on this site. Kate really loves managing investigation and it is simple to grasp why. All of us know all regarding the compelling medium you provide great ideas through your web blog and in addition encourage response from the others on the subject matter and our simple princess is without question starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You have been carrying out a really great job.

 11. I simply wanted to thank you so much all over again. I’m not certain the things I could possibly have gone through in the absence of those tricks shared by you directly on this topic. It was actually a real fearsome problem in my position, however , seeing the skilled mode you handled that made me to leap with contentment. Extremely happier for this service and even trust you are aware of a powerful job your are carrying out teaching people today with the aid of your webblog. I am sure you haven’t got to know any of us.

 12. My spouse and i felt now thrilled Peter could carry out his investigation by way of the precious recommendations he received from your own web pages. It is now and again perplexing to just possibly be freely giving tricks most people may have been trying to sell. We figure out we need the website owner to appreciate for that. Most of the illustrations you’ve made, the simple website menu, the relationships you will give support to promote – it is mostly spectacular, and it’s letting our son and us recognize that this theme is fun, which is extremely fundamental. Many thanks for the whole lot!

 13. I happen to be writing to let you know what a nice encounter my wife’s child encountered checking your web page. She even learned lots of pieces, which include what it is like to have a wonderful helping mindset to make the others clearly master various complicated things. You truly exceeded her expectations. Thank you for giving those important, healthy, informative and as well as fun guidance on the topic to Gloria.

 14. I really wanted to develop a simple note so as to appreciate you for all the superb tips you are giving on this site. My long internet lookup has now been rewarded with reputable knowledge to share with my good friends. I would believe that we visitors actually are very fortunate to be in a notable place with very many wonderful professionals with very beneficial tips and hints. I feel quite blessed to have encountered your web site and look forward to plenty of more amazing times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 15. I wanted to put you that very small remark to finally say thanks the moment again on the magnificent things you’ve discussed at this time. It’s quite seriously generous of people like you to allow freely exactly what a number of people could possibly have supplied as an e-book to get some cash for themselves, notably since you might have done it if you ever decided. The techniques in addition served to provide a easy way to be certain that other people have the same zeal really like my very own to grasp very much more in respect of this issue. Certainly there are many more pleasant sessions in the future for individuals that read carefully your blog.

 16. Thanks a lot for providing individuals with such a marvellous chance to check tips from here. It is usually so fantastic and also stuffed with amusement for me and my office mates to search your website on the least thrice weekly to see the fresh items you will have. Of course, I am just certainly astounded with the impressive tactics you give. Some 1 facts in this posting are really the finest we’ve ever had.

 17. I happen to be writing to let you be aware of of the remarkable discovery my wife’s princess undergone viewing your webblog. She figured out a good number of things, with the inclusion of what it’s like to have an ideal coaching mood to let men and women smoothly know various specialized matters. You really did more than our own expectations. Many thanks for providing those important, trustworthy, revealing and in addition cool tips on the topic to Lizeth.

 18. I truly wanted to construct a quick word to thank you for some of the remarkable suggestions you are writing here. My extended internet search has now been honored with professional information to exchange with my friends. I ‘d point out that we readers are unquestionably blessed to exist in a magnificent network with so many lovely individuals with beneficial solutions. I feel truly grateful to have come across the webpage and look forward to some more awesome moments reading here. Thanks once more for all the details.

 19. I definitely wanted to type a quick comment to be able to express gratitude to you for all of the great recommendations you are placing at this site. My rather long internet investigation has now been recognized with awesome content to write about with my companions. I ‘d repeat that most of us readers are very much blessed to exist in a good place with many outstanding individuals with interesting things. I feel really lucky to have seen your website and look forward to some more awesome minutes reading here. Thanks again for everything.

 20. I precisely had to thank you very much yet again. I’m not certain the things I would’ve made to happen without the tips discussed by you on such field. It was an absolute fearsome condition for me, nevertheless seeing a new well-written tactic you treated the issue forced me to weep for gladness. I will be happy for this information and in addition hope that you know what an amazing job you are undertaking instructing people through the use of a blog. Most probably you’ve never encountered any of us.

 21. Needed to create you this very little observation to be able to thank you so much yet again relating to the striking ideas you’ve featured on this page. It is really shockingly open-handed with people like you to present publicly all a lot of people would’ve made available as an e book to get some money for themselves, and in particular since you might have done it if you desired. The creative ideas as well worked as a great way to comprehend some people have a similar eagerness much like mine to figure out great deal more with reference to this matter. I’m sure there are a lot more fun sessions in the future for people who take a look at your blog post.

 22. I needed to compose you a little bit of note to help say thanks a lot as before for the unique knowledge you have shared on this site. This is simply tremendously open-handed with people like you to allow publicly just what most people might have sold as an electronic book to help make some profit on their own, particularly considering the fact that you could possibly have done it if you decided. The pointers as well acted like a easy way to be sure that someone else have a similar dream like my own to know great deal more around this condition. I believe there are numerous more pleasant times up front for many who discover your site.

 23. I want to voice my gratitude for your generosity in support of folks who require help with your area of interest. Your very own commitment to passing the solution around ended up being unbelievably useful and have surely encouraged somebody much like me to achieve their targets. Your new useful advice signifies a lot a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 24. Thanks for all your hard work on this site. Ellie really loves participating in investigation and it’s easy to understand why. All of us hear all regarding the compelling means you give useful tips and hints by means of this web blog and even inspire participation from visitors on this concern then our simple princess is without a doubt becoming educated a great deal. Enjoy the rest of the new year. You have been carrying out a tremendous job.

 25. I want to express thanks to this writer for bailing me out of this particular dilemma. After looking throughout the world wide web and meeting proposals which were not powerful, I was thinking my life was over. Living devoid of the answers to the issues you have resolved all through your post is a crucial case, as well as the kind that might have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed your website. The talents and kindness in playing with a lot of things was priceless. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a solution like this. It’s possible to now look ahead to my future. Thank you very much for this professional and result oriented help. I will not hesitate to endorse the blog to any person who should have tips on this issue.

 26. I would like to point out my affection for your kind-heartedness in support of all those that need help on your area. Your very own dedication to getting the message across ended up being definitely helpful and have all the time permitted guys much like me to realize their targets. Your own invaluable recommendations signifies so much a person like me and further more to my peers. Thank you; from each one of us.

 27. I together with my guys came viewing the nice secrets and techniques on your website while quickly developed a terrible suspicion I had not expressed respect to you for those strategies. All the ladies were absolutely warmed to read them and have now surely been taking pleasure in those things. Thanks for really being very thoughtful and for deciding on variety of fabulous tips most people are really needing to understand about. My very own honest regret for not saying thanks to sooner.

 28. Thanks a lot for providing individuals with a very wonderful chance to read articles and blog posts from this website. It really is so terrific and as well , stuffed with fun for me and my office friends to search your blog particularly thrice in one week to learn the newest items you have got. And lastly, we are actually motivated with the amazing knowledge served by you. Certain 3 areas in this post are in reality the finest I have ever had.

 29. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily wonderful chance to check tips from here. It really is very terrific and as well , stuffed with amusement for me personally and my office fellow workers to visit your website particularly thrice weekly to find out the new tips you have got. And of course, I am at all times motivated with your effective tips and hints served by you. Selected 4 tips in this article are in reality the best we have ever had.

 30. I happen to be commenting to let you know what a remarkable encounter our girl found visiting yuor web blog. She mastered a wide variety of things, which included what it’s like to possess a very effective teaching character to get many people with no trouble know various specialized things. You really exceeded her expectations. Thank you for presenting the essential, healthy, edifying as well as unique tips on that topic to Lizeth.

 31. My wife and i have been very peaceful John managed to do his preliminary research with the precious recommendations he made from your own web site. It is now and again perplexing just to always be offering procedures which often many people may have been trying to sell. Therefore we figure out we have got the blog owner to thank for that. The explanations you’ve made, the straightforward site navigation, the friendships you will help to create – it’s got most wonderful, and it’s really leading our son in addition to us recognize that this subject is amusing, and that is unbelievably fundamental. Many thanks for the whole thing!

 32. My wife and i got now cheerful when John managed to finish up his inquiry out of the ideas he received from your very own web pages. It is now and again perplexing just to happen to be offering solutions that many the rest might have been making money from. And we figure out we’ve got you to appreciate for this. Those illustrations you made, the simple site menu, the friendships you assist to instill – it is mostly sensational, and it is leading our son and the family believe that the subject matter is cool, and that is particularly mandatory. Thank you for all!

 33. I precisely needed to appreciate you again. I do not know what I would’ve created without the entire aspects contributed by you relating to my field. It had become a very frightening condition for me personally, however , understanding the very specialised avenue you processed the issue forced me to cry for gladness. Now i am happy for your guidance and trust you really know what a great job you have been putting in teaching others through your web blog. I am sure you have never got to know any of us.

 34. I in addition to my guys came checking the good solutions on your site then then I got an awful feeling I had not thanked the web site owner for those strategies. Those men had been so very interested to study them and now have absolutely been loving those things. I appreciate you for indeed being indeed thoughtful as well as for finding these kinds of useful topics most people are really desperate to be informed on. Our own honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 35. Thank you so much for giving everyone a very special chance to check tips from this website. It can be very amazing and packed with a great time for me personally and my office colleagues to search your blog nearly thrice weekly to find out the fresh guides you have. And lastly, I am at all times happy with the striking suggestions you serve. Some two tips on this page are in reality the most suitable I have ever had.

 36. My husband and i got quite glad Chris managed to round up his inquiry from the precious recommendations he was given through the weblog. It’s not at all simplistic to simply always be handing out concepts that others have been selling. So we already know we need the website owner to thank for this. Those explanations you made, the simple web site menu, the friendships you make it possible to promote – it is many extraordinary, and it is making our son and our family reckon that the topic is enjoyable, which is certainly very important. Thank you for everything!

 37. Thank you so much for providing individuals with a very brilliant opportunity to discover important secrets from this site. It is usually very ideal and as well , jam-packed with fun for me personally and my office mates to visit your site really 3 times weekly to read the new things you will have. And indeed, I’m always contented for the unbelievable tricks you serve. Selected 1 areas in this article are in truth the most impressive I have ever had.

 38. Jordan 12 Gym Red 2018http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet store onlinehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikestores.us.com/
  jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezyshttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  custom nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concordhttp://www.jordan11concord.us.com/
  Air Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Red Jordan 12http://www.redjordan12.us/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyhttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Store Online Shoppinghttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nikehttp://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Kanye West Yeezys Boost Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 39. I actually wanted to construct a small word in order to appreciate you for these fantastic points you are posting on this website. My considerable internet look up has at the end been rewarded with reputable facts and strategies to talk about with my colleagues. I ‘d assert that many of us visitors are really endowed to be in a remarkable website with very many brilliant people with good concepts. I feel pretty happy to have encountered your web site and look forward to some more awesome times reading here. Thanks once more for everything.

 40. I and also my guys were actually viewing the good hints from your site then all of a sudden I had a terrible feeling I had not expressed respect to you for them. All of the young boys were for that reason thrilled to read them and have now without a doubt been taking pleasure in these things. Thank you for simply being very helpful and also for figuring out these kinds of incredible subject areas most people are really desperate to be aware of. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 41. Air Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlethttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlet store onlinehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikestores.us.com/
  jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezyhttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  air jordan 11 concordhttp://www.jordan11concord.us.com/
  Air Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.redjordan12.us/
  Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakershttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.us/
  Vapor Maxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordanhttp://www.offwhitejordan1.com/
  Vapor Maxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlethttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Cheap Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nikehttp://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 42. I actually wanted to send a brief word so as to say thanks to you for some of the awesome hints you are writing at this website. My incredibly long internet look up has now been paid with really good information to share with my contacts. I ‘d mention that we site visitors are truly blessed to live in a great network with many outstanding professionals with insightful points. I feel truly lucky to have seen the webpage and look forward to some more exciting minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 43. Yeezyhttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyshttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakershttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordanhttp://www.offwhitejordan1.com/
  Nike VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlethttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max Nikehttp://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord 2018http://www.jordan11-concord.com/
  Kanye West Yeezys Boost Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 44. Yeezy Shoeshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyhttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Shoeshttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon Speedcross 4http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Onlinehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Nike Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord 2018http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Boosthttp://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Maxhttp://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 45. I’m just commenting to make you be aware of what a fine experience my child had checking your web site. She discovered lots of issues, with the inclusion of what it is like to possess a wonderful helping nature to let most people without problems master certain hard to do issues. You truly surpassed our own desires. Thank you for presenting such insightful, dependable, revealing and unique tips about this topic to Tanya.

 46. Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlet store onlinehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikestores.us.com/
  jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezyshttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  cheap custom nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concord 2018http://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.redjordan12.us/
  Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyshttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Sneakershttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.us/
  Vapor Maxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordanhttp://www.offwhitejordan1.com/
  Nike VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlethttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store Online Shoppinghttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Cheap Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nikehttp://www.max2017.us/
  Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  NBA Jerseyshttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciagahttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 47. Jordan 12 Gym Red 2018http://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlethttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlethttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikestores.us.com/
  air jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezy Shoeshttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  cheap custom nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  jordan 11 concordhttp://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.redjordan12.us/
  Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyhttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezys Shoeshttp://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomonhttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/
  Vapor Maxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Onlinehttp://www.nike–outlet.us/
  Nike Outlethttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Store Online Shoppinghttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Nike Air Maxhttp://www.nikeairmax.us/
  Air Max 2017http://www.max2017.us/
  Air Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concord 2018http://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Wholesale Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Adidas Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

 48. I wanted to create you the tiny word to finally say thanks again on the pleasing pointers you’ve shared on this site. This is wonderfully generous of people like you to give freely what numerous people would’ve distributed for an ebook to help with making some cash for themselves, specifically since you could have tried it if you wanted. Those creative ideas likewise acted to be a good way to be aware that other individuals have the identical dreams much like my personal own to grasp more and more pertaining to this condition. I’m sure there are several more fun opportunities in the future for individuals that browse through your site.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here