న్యూఢిల్లీ: ప్రపంచంలో అతిపెద్ద రైల్వే వ్యవస్థ మనది. పేరు గొప్ప ఊరు దిబ్బ అన్నట్టు సరి అయిన వసతులు ఉండవు. ఎక్కడ చూసినా కోట్లు ఖర్చు పెట్టి పనులు చేయిస్తారు కానీ ఒక్కటీ పనిచేయదు. ఇది మన రైల్వే దుస్థితి. కాంట్రాక్టర్లకు ప్రోజెక్టులు ఇస్తే వాటిల్లో క్రింద స్థాయి నుంచి పై స్థాయి వరకూ ముడుపుడు కట్టాలి. లెకుంటే ఇంకో పనిలో కాంట్రాక్ట్ రాదు. రైల్వేలో కొన్ని వేల టెండర్లు ఉంటాయి.

అన్ని కూడా రైల్వే అధికారుల కనుసన్నల్లోనే ‘రాజు గారు వచ్చారు. మళ్ళీ హరి కధ మొదలు పెట్టండి’ అన్నట్టు చేసిన వర్క్‌ని మళ్ళీ కొత్త ఇంజినీర్ వచ్చి పైన సిమెంట్ పామి కోట్లు అవినీతి చేస్తున్నారు.
ఫ్లాట్ ఫారం బాత్ రూమ్‌లకు పాట పెట్టి నిర్ణిత రేట్లకు నడపాలి అని చెప్తారు. అలాగే వాడు బోర్డ్ పెట్టి ఒకటికి 2 రెండుకు 5 అని పెడతాడు కానీ వసూలు చేసేది 5, 10 రూపాయలు బోర్డ్ ఈరోజు రేట్లు పెరిగాయి. మార్చ లేదు అంటాడు. దేశంలోని ఏ రైల్వే స్టేషన్లో అయినా రోజూ ఇదే బాగోతం.

ఇవన్నీ అధికారులకు తెలిసినా జేబు కోత ఎందుకు? అని చూసి చూడనట్టు వ్యవహరిస్తున్నారు.
ఫ్లాట్ ఫారం మీద అమ్మే వాళ్ళ దగ్గర లంచాలు గుంజి గుట్కాలు అమ్మించడం. టికెట్ లేకుంటే బుక్ రాయకుండా టీసీలు వందో రెండొందలు గుంజడం బుక్ రాస్తే 500 రాయాలి, నేను కాబట్టి 200 అంటాడు ఇలా కోట్లలో రైల్వే సంపదను కాజేస్తున్న టీసీలు. ఫ్లాట్ ఫార్మ్ మీద ఒక్క ఎలక్ట్రిక్ బోర్డ్‌లు ఫ్లగ్‌లు పని చేయవు. కోట్ల కుంభకోణం ఇవి టెండర్లలో. రైల్వే క్లినింగ్, పెయింట్, తినుబండారాలు అమ్మకాలు, యాడ్స్, ఇలా కొన్ని వేల టెండర్లు ఒక్క పని సరిగా అవ్వదు. కోట్లు ఖర్చు పెడతారు.

జనరల్ భోగిలో బాత్ రూమ్ క్లినింగ్ చూడాలి. నరకంలో కూడా ఇలాంటి శిక్షలు ఉండవు అన్నట్టు వాసన. ఒక్కోసారి నీళ్లు ఉండవు. ఫాన్స్, లైట్లు పనిచేయవు. కానీ టిక్కెట్లు రేట్లు టంచనుగా పెంచుతారు. ఫ్లాట్ ఫార్మ్ మీద ఒక్క గంట కూర్చోగానే ఏనుగులా ఉన్నవాడు పీనుగులా అవుతాడు. తేనె పుట్టలుగా దోమలు, ఒక్క ఫ్యాన్ పని చేయదు. వర్షం వస్తే అంతే సంగతులు. ఫ్లాట్ ఫార్మ్ క్లినింగ్ ఉండదు.

వాటర్ మినరల్ అంటారు. అవి తాగితే యమపురికి ద్వారాలు తీసినట్టే. క్లినింగ్ ఉండదు, ఏమిటిరా బాబూ ఈ కర్మ అనిపిస్తుంది. రైల్లలో కోట్లు కొద్దీ స్మగ్లింగ్ వస్తువులు వెళ్తూనే ఉంటాయి. అన్ని తెలిసినా అధికారులు నిమ్మకు నీరెత్తినట్లు ఉంటూ వచ్చిన కాడికి రాబట్టు కుంటున్నారు. రైళ్లలో హిజ్రాలు ఆగడాలు ఎక్కువ, పొట్ట కూటి కోసం పదో పరకో కాకుండా వందల్లో వసూళ్లు ఖాకీల మమ్ముళ్ళు షరా మాములే.

అందుకే వేల కోట్లు ఆదాయం వస్తున్న అధికారులు దగ్గర నుంచి మినిస్టర్ లెవెల్ వరకూ మూటలు కట్టి ఐస్ చేతులు మారి కరిగినట్టు పనికి 100లో 10 రూపాయలు కూడా వాడడం లేదు. అందుకే కోటిపల్లి కాలం కొన్ని సూచనలు. టిసీల పుస్తక లెక్కలు పక్కన పెట్టి సాఫ్ట్వేర్ మిషన్ ద్వారా మాత్రమే పెనాల్టీ కట్టించుకోవాలి. ఒక వేల డబ్బులు లేకుంటే మిషన్ ఆధార్‌కి అనుసంధానం చేసి ఇంటికే నేరుగా రుసుం పత్రం పంపాలి. లేకుంటే ఆధార్‌కు అనుసంధానం ఉన్న మొబైల్ బ్యాంక్ అకౌంట్లు నిలిపి వేయాలి.

ఇలా చేస్తే టీసీల అవినీతిని అరికట్టవచ్చు. కానీ, ఎందుకో గానీ, అధికారులు ఇలాంటివి చేయరు. రైల్వే కాంట్రాక్ట్‌లు అన్ని ఆన్లైన్ టెండర్‌లు ద్వారా మాత్రమే పిలవాలి. చేసిన పనికి కనీసం 5 ఏళ్ళు గ్యారంటీ ఉండేలా చూడాలి. దీని కోసం క్వాలిటీ డిపార్ట్మెంట్ ఒకటి ఏర్పాటు చేసి పనులు పర్య వేక్షించాలి. పనుల్లో నాసిరకం సామగ్రి వాడితే వెంటనే కాంట్రాక్ట్ రద్దు చేయాలి. రైల్వేలో ఫారం పైనా నిర్ణయయించిన రేట్లు మాత్రమే మల, మూత్రాలుకు వసూలు చేయాలి. లేకుంటే ప్రయాణికులు అంతే చెల్లించేలా ప్లాట్ ఫార్మ్‌పైన బోర్డ్‌లు పెట్టి ప్రయాణికుల్ని ఎలెర్ట్ చేయాలి. తిను బండరాల ధరల నియంత్రణ పాటించాలి.

ఎక్కువ వసూలు చేసే వారిపై కఠిన చర్యలు తీసుకోవాలి. ధరలు ఎమ్మార్పీ కంటే ఎక్కువ అమ్మ కూడదు.
ఇంజినీర్. పోలీస్ అధికారులు అవినీతికి పాల్పడితే కొత్త చట్టం చేసి శిక్షలు వేసేలా చేయాలి. రిజర్వేషన్, జనరల్ భోగిలలో కూడా సీసీ కెమెరాలు ఏర్పాటు చేసి దొంగలు, హిజ్రాల మాఫియాల ఆగడాలు నియంత్రించాలి. మనకు ఎందుకు అని టిక్కెట్ పడేస్తే 100, రెండోదలు కట్టి అవినీతిని పెంచకండి.

అన్నిటికి రుసుం రసీదు పొందండి. బోర్డ్‌లో పెట్టిన ధరలు టాయిలెట్‌లలో చెల్లించండి రైల్వే అభివృద్ధికి తొడ్పడండి. టికెట్ టికెట్ పెరుగుదలను నియంత్రణకు పాల్పడి పేదల డబ్బుకు భరోసా ఇవ్వండి.
మన రైల్వే మనకోసం అని ప్రతి ప్రయాణీకుడూ భావించాల్సిన అవసరం ఉంది. అవినీతిని తెలిస్తే బయట పెట్టండి. టికెట్ పెరిగితే మనడబ్బే అంతా పోతుంది.

300 COMMENTS

 1. Thanks a lot for giving everyone a very breathtaking chance to read articles and blog posts from this site. It can be so pleasant and also full of a good time for me personally and my office peers to search your website at a minimum three times per week to read the new tips you have. Of course, I’m just at all times happy for the tremendous tricks you give. Some two facts in this article are easily the very best I’ve had.

 2. My spouse and i were so excited that Louis managed to deal with his investigation using the ideas he grabbed when using the blog. It is now and again perplexing just to possibly be making a gift of points which most people may have been trying to sell. We realize we now have the website owner to thank for this. The specific illustrations you have made, the straightforward web site menu, the relationships your site help to engender – it is most excellent, and it is facilitating our son in addition to the family consider that this situation is brilliant, which is seriously mandatory. Thanks for all!

 3. I wanted to type a brief note so as to thank you for some of the wonderful ideas you are giving at this website. My extended internet lookup has at the end been rewarded with reasonable facts and strategies to share with my relatives. I ‘d admit that we website visitors actually are rather blessed to be in a superb network with very many special people with beneficial solutions. I feel rather blessed to have come across your web site and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 4. I have to express my appreciation to the writer for bailing me out of this setting. As a result of browsing through the world-wide-web and obtaining solutions which are not beneficial, I believed my life was gone. Living without the presence of answers to the difficulties you’ve sorted out through your site is a critical case, as well as those which could have adversely affected my entire career if I had not come across your web blog. Your actual mastery and kindness in playing with everything was valuable. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thank you so much for this expert and results-oriented guide. I will not think twice to recommend your web sites to any individual who will need recommendations about this situation.

 5. I have to show some thanks to you for bailing me out of this predicament. After looking throughout the world-wide-web and finding thoughts that were not pleasant, I assumed my entire life was done. Existing minus the approaches to the problems you’ve solved by means of your entire report is a critical case, and the kind that might have in a negative way damaged my career if I had not come across your blog. Your good natural talent and kindness in controlling every aspect was excellent. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a step like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for the reliable and effective guide. I will not be reluctant to propose the sites to any individual who should receive assistance about this situation.

 6. I want to express appreciation to the writer just for rescuing me from this type of trouble. As a result of searching throughout the the net and finding notions that were not powerful, I believed my life was over. Existing without the solutions to the difficulties you’ve sorted out by way of the blog post is a crucial case, and those which might have negatively damaged my career if I hadn’t noticed your website. Your actual natural talent and kindness in playing with every part was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I’m able to at this point relish my future. Thank you very much for the high quality and results-oriented help. I will not hesitate to endorse the blog to any individual who will need guidance on this problem.

 7. I happen to be writing to make you be aware of what a outstanding experience my wife’s girl obtained reading through your blog. She picked up plenty of pieces, with the inclusion of how it is like to have a very effective coaching mood to have many more clearly completely grasp chosen very confusing subject areas. You really did more than our desires. Many thanks for giving such powerful, trustworthy, informative and easy tips about that topic to Gloria.

 8. I definitely wanted to jot down a quick word in order to thank you for those precious facts you are giving out on this website. My prolonged internet search has at the end been honored with useful facts and strategies to talk about with my company. I would assume that most of us website visitors actually are unequivocally blessed to live in a wonderful community with many brilliant people with useful guidelines. I feel very privileged to have come across your entire web page and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks again for everything.

 9. I in addition to my pals appeared to be reading the nice guides from your site and so at once developed a horrible suspicion I never thanked you for them. All of the women are actually for that reason very interested to study them and have in effect in truth been tapping into them. I appreciate you for turning out to be well accommodating and also for selecting such incredible subject areas millions of individuals are really desperate to discover. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 10. I intended to write you a very little observation in order to give many thanks again on the beautiful views you have contributed in this article. This is seriously generous with you to offer without restraint precisely what many individuals might have made available for an electronic book in order to make some cash on their own, notably considering that you could possibly have done it if you ever decided. These tricks as well worked as a great way to be sure that the rest have similar passion like my own to find out many more in terms of this problem. I am sure there are numerous more fun moments ahead for individuals who discover your site.

 11. I and my friends ended up digesting the nice advice located on the website and suddenly I had an awful feeling I never thanked the web site owner for those strategies. The ladies were definitely absolutely glad to read all of them and have now pretty much been using them. Thank you for truly being really accommodating and also for picking this sort of brilliant ideas millions of individuals are really desirous to know about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 12. I together with my buddies happened to be checking out the good information and facts found on your website and then developed a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those techniques. These women happened to be totally joyful to study all of them and now have definitely been loving them. Appreciate your actually being simply helpful and for using these kinds of good subject matter most people are really needing to know about. My very own sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 13. I would like to get across my love for your generosity giving support to individuals that really want help with this study. Your special commitment to passing the solution all-around ended up being exceptionally important and has always allowed people much like me to reach their endeavors. Your new useful advice indicates a great deal a person like me and additionally to my peers. With thanks; from everyone of us.

 14. Thank you for all your labor on this blog. My daughter really loves going through internet research and it is obvious why. Most people hear all about the dynamic mode you present very helpful guides via this web site and recommend participation from visitors on the concept plus our favorite daughter is in fact learning a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You have been performing a very good job.

 15. A lot of thanks for all of the hard work on this web site. My mother enjoys working on investigations and it’s really easy to understand why. Most people learn all relating to the lively way you deliver both interesting and useful guides via this web blog and even inspire response from others on this area of interest so our own princess is always understanding so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re conducting a pretty cool job.

 16. I wanted to draft you that tiny note to be able to thank you over again for those great information you have shared at this time. It’s quite surprisingly open-handed with people like you to supply easily all a lot of people could possibly have distributed as an e book to get some cash on their own, certainly considering that you might well have tried it in the event you desired. These things likewise acted to become easy way to know that the rest have a similar dreams the same as my personal own to know many more on the subject of this issue. I’m sure there are some more pleasant moments in the future for those who scan through your site.

 17. I as well as my pals were analyzing the great helpful hints found on your website while suddenly I got a horrible suspicion I never thanked the website owner for those secrets. Most of the women appeared to be as a result stimulated to learn them and now have absolutely been taking advantage of these things. Appreciate your indeed being so helpful and then for selecting varieties of terrific tips millions of individuals are really eager to understand about. My personal sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 18. I really wanted to post a brief word to be able to thank you for those stunning strategies you are writing at this site. My rather long internet research has finally been recognized with really good facts and strategies to write about with my partners. I would assert that most of us site visitors are undeniably blessed to dwell in a useful community with very many perfect people with helpful secrets. I feel quite lucky to have come across your website page and look forward to plenty of more brilliant moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 19. My spouse and i got so joyful when Louis could conclude his studies through the entire precious recommendations he received in your web site. It’s not at all simplistic to simply continually be giving away guides which often the rest have been selling. We do understand we need the website owner to appreciate for this. The specific illustrations you have made, the simple web site navigation, the friendships you will help instill – it’s got most superb, and it’s aiding our son and the family do think that content is pleasurable, which is certainly incredibly important. Thanks for everything!

 20. Thank you for your own efforts on this website. My aunt take interest in doing research and it’s really easy to see why. A number of us learn all concerning the lively mode you give sensible thoughts via the web site and as well as strongly encourage contribution from visitors on the theme and our girl is truly starting to learn a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always performing a very good job.

 21. I must show some thanks to this writer just for bailing me out of this type of issue. Just after exploring through the online world and meeting principles which were not productive, I was thinking my life was gone. Existing minus the approaches to the issues you have fixed all through your review is a critical case, as well as ones which may have badly affected my entire career if I had not come across your blog post. Your training and kindness in controlling a lot of things was very useful. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a point like this. I can also now look ahead to my future. Thanks very much for this expert and sensible help. I won’t think twice to refer your site to anyone who requires support about this issue.

 22. My spouse and i were quite ecstatic Michael could deal with his survey through your ideas he obtained through the weblog. It’s not at all simplistic just to be giving out guidance that many other folks may have been making money from. So we keep in mind we have you to be grateful to because of that. The specific explanations you have made, the easy web site menu, the friendships you can aid to foster – it’s got many incredible, and it is facilitating our son in addition to the family do think the theme is entertaining, which is certainly extremely mandatory. Thank you for all the pieces!

 23. Thank you a lot for providing individuals with remarkably superb chance to check tips from here. It is usually very pleasurable and stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to search the blog at the least 3 times in 7 days to read the fresh things you will have. And indeed, I’m so always fascinated considering the good ideas served by you. Some 3 tips on this page are definitely the most effective I have had.

 24. I’m just commenting to make you know what a incredible discovery our princess encountered checking your web site. She realized many pieces, not to mention what it is like to have an amazing giving style to get the rest without difficulty master several specialized things. You truly did more than readers’ expected results. I appreciate you for rendering these necessary, trustworthy, revealing as well as unique tips on that topic to Julie.

 25. I am glad for commenting to make you know what a brilliant experience my cousin’s girl undergone checking your web site. She came to understand a lot of issues, including how it is like to possess a marvelous teaching spirit to get other people with ease thoroughly grasp specific very confusing matters. You truly exceeded people’s expectations. I appreciate you for showing such useful, trusted, revealing and even unique tips on your topic to Mary.

 26. Thank you so much for providing individuals with a very pleasant chance to read in detail from this website. It can be very ideal and packed with fun for me personally and my office peers to visit your website at the very least three times a week to read the latest stuff you will have. And definitely, I’m usually amazed concerning the astonishing strategies you give. Selected 1 tips in this posting are without a doubt the most suitable we have all ever had.

 27. I wanted to put you that tiny remark just to thank you the moment again on your stunning ideas you have documented here. It is so particularly open-handed of you to present freely what numerous people would have advertised for an e-book in making some profit for themselves, primarily seeing that you could have done it if you ever desired. The principles as well worked to become good way to be sure that other people have a similar keenness really like mine to realize many more when considering this condition. I believe there are a lot more pleasurable times in the future for individuals that go through your blog post.

 28. I am commenting to make you be aware of what a magnificent experience my friend’s princess had visiting your web site. She came to understand such a lot of things, most notably how it is like to have an incredible giving spirit to make a number of people easily thoroughly grasp selected tortuous issues. You actually exceeded my expectations. Thanks for showing these important, safe, explanatory not to mention easy thoughts on your topic to Sandra.

 29. Thanks for all your work on this web site. Debby take interest in managing investigations and it’s really simple to grasp why. Almost all know all concerning the dynamic method you make both useful and interesting techniques via the website and as well encourage response from other people on this issue so our own daughter is in fact discovering a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You are always conducting a first class job.

 30. My wife and i were so ecstatic that Edward could complete his reports because of the ideas he received from your web pages. It is now and again perplexing to simply continually be releasing tips which the others may have been trying to sell. And we all realize we’ve got the blog owner to be grateful to for that. The type of illustrations you’ve made, the simple web site navigation, the relationships you help instill – it’s got most impressive, and it is leading our son in addition to us understand that article is fun, which is certainly exceedingly indispensable. Many thanks for everything!

 31. Thank you for your whole work on this website. My mom enjoys conducting investigations and it’s really obvious why. A lot of people learn all regarding the powerful medium you present advantageous things by means of the web blog and even welcome response from visitors about this content so my princess is without question discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. You are conducting a superb job.

 32. I simply desired to thank you so much once more. I do not know what I would’ve achieved in the absence of the entire ideas shared by you directly on that area of interest. It actually was a daunting difficulty in my circumstances, however , being able to see this specialised fashion you resolved the issue made me to cry with contentment. I’m thankful for the guidance and even believe you recognize what an amazing job you have been doing teaching men and women via your web site. I know that you’ve never encountered all of us.

 33. A lot of thanks for your entire work on this blog. Kate loves engaging in investigation and it’s easy to understand why. Most people know all regarding the compelling way you make precious information by means of this web site and even inspire participation from other individuals about this content while our own simple princess is without question understanding a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You’re doing a brilliant job.

 34. I just want to say I am very new to blogs and really enjoyed this blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You surely have perfect articles. Appreciate it for revealing your web site.

 35. Aw, that was a really top quality post. In theory I’d like to write like this too – taking time and also real effort to make a excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and also by no means seem to get something done.

 36. Hi,. I have a question that I hope will have a simple answer. I have a wordpress blog and right now my side navigation menu is on the right side. I would like for the menu to be on the left side. Can someone please tell me how I would go about doing this, in simple terms, please? . . Or point me in the direction of a resource that tells me how to do it?. . Thanks so much ya’ll!.

 37. I am about to start a blog. In addition to many various other hopeful’s, I intend to at some point make money off it. I noticed a lot of sites do not enable you to generate income of google advertisement sense and also things like that. What are some websites I can start my blog site on that will permit this because it seems to be the most rewarding method to make money off a blog site?.

 38. I require to gain a little additional money as well as I am an extremely opinionated person so I feel like creating blogs would certainly be an excellent beginning to making some extra cash money. I am a full time college student as well as I likewise have a $20 hour a week work however I am still having problems making ends satisfy. Many thanks for any assistance!.

 39. I am typically to blogging we actually appreciate your site content. This article has truly peaks my interest. I am about to bookmark your site and keep checking for brand spanking new information.

 40. Your withdrawal bleed usually comes a couple of days after the last pill. But because you’re taking new hormones, your body will take some time to get into the swing of things and may skip a couple of bleeds or reduce amount/time of bleed.. . If you want to skip the bleed for a holiday or something, keep taking the next pack straight after the last one. Won’t do any harm.. . Of course if there’s a chance you’re pregnant this could also be a cause. A visit to the doctor will help you out either way.

 41. Nice blog right here! Additionally your web site a lot up fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 42. You can certainly see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 43. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 44. Wow, incredible weblog format! How long have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The whole look of your web site is magnificent, well the content material!

 45. Wow, amazing blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your web site is wonderful, as well as the content material!

 46. Do you have a spam problem on this site; I also am
  a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice practices and we are looking
  to exchange techniques with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 47. I do not even know the way I stopped up here, however I believed this publish was once great.
  I do not realize who you’re however definitely you’re going to a well-known blogger in case you are not
  already. Cheers!

 48. A couple of months ago I discovered another website that talked in depth about this topic. I am glad you were able to shed some light on what’s really happening out there. Some webistes are overtly biased towards things like this. Where do you think the industry is going in response to this?

 49. I used to be suggested this website by way of my cousin. I’m not sure whether or not
  this post is written via him as no one else realize such
  specific approximately my problem. You are incredible!

  Thank you!

 50. Spot lets start on this write-up, I truly think this fabulous website requirements considerably more consideration. I’ll apt to be again to see additional, thank you for that information.

 51. I’ve been browsing online more than 3 hours lately, yet I by no means discovered any fascinating article like
  yours. It’s lovely value enough for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made just right content as you did,
  the internet might be a lot more helpful than ever before.

 52. You are so interesting! I do not suppose I’ve read anything like this before.
  So great to find someone with some unique thoughts on this issue.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little
  originality!

 53. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 54. Please let me know if you’re looking for a writer for your
  site. You have some really great articles and I believe I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please send me an email if interested.

  Kudos!

 55. Thank you a lot for sharing this with all people you actually know what you are speaking approximately!
  Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =).
  We can have a link change arrangement among us

 56. Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your
  posts! Keep up the great work!

 57. You’ve made some good points there. I checked on the
  internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 58. I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely will i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail around the head. Your idea is outstanding; the issue is something that too little persons are speaking intelligently about. I will be delighted we found this during my find something regarding this.

 59. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 60. I wanted to thank you for this fantastic article, I definitely loved every small bit of it. I have bookmarked your internet site to look at the newest stuff you post.

 61. I’m developing a new blog site concerning literature (what I’ve read, what I’m reading), yet I’m having problem thinking of a title. I such as the idea of something involving an obsession with literary works however I believe bookophilia gets on the ordinary side. What do you think about Litophilia? Is it too similar to “lithophilia” Which means the love of rocks? Any suggestions? Many thanks!.

 62. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 63. My buddy as well as I have been discussing individual blogs and on the internet journaling. She really feels that individual feelings and also such must not shared in such open forums. I see no problem with it. Share your ideas:. 1. Do you blog or journal?. 2. Do you favor in person expression of feelings over written interaction?.

 64. It is really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 65. I blog frequently and I really appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I will book mark
  your site and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 66. Thank you for any other great article. Where else may anybody get that type of info in such an ideal manner of writing? I ave a presentation next week, and I am on the search for such information.

 67. Hi, I believe your web site could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks
  fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping
  issues. I just wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, great blog!

 68. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the site a lot of
  times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 69. Outstanding post however I was wondering if you could write a litte more on this subject? I ad be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 70. weblink I want to start to put all my photos up on my camera, and start a blog or something. Where is a good place to do this like a website or something, do i have to copyright them thanks :).

 71. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you
  require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 72. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Thanks
  a lot

 73. You ave made some good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 74. It appears there are websites and blogs dedicated to lots of tasks, such television, music, lives of celebs, etc. However I actually can not find internet sites and blogs devoted to analysis, sadly an afterthought when it involves pastimes … Any individual recognize some truly popular and also wonderful ones? Timeless and also present literary works are both great with me, considering that I review both … Many thanks so much! =o-RRB-.

 75. Your style is so unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 76. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 77. You ave made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 78. I simply want to say I’m new to blogging and site-building and seriously enjoyed your blog site. Very likely I’m planning to bookmark your site . You definitely come with incredible posts. Many thanks for sharing with us your web page.

 79. You have made some decent points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here