విజయవాడ, జనవరి 10 (న్యూస్‌టైమ్): వైఎస్సార్ కాంగ్రెస్ అధినేత వైఎస్ జగన్ బుధవారం శ్రీకాకుళం జిల్లా ఇచ్ఛాపురంలో నిర్వహించినది ‘ప్రజా సంకల్ప యాత్ర’ ముగింపు సభ కాదని, ఆయన పార్టీ ముగింపు యాత్ర సభ అని ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్ర జలవనరుల శాఖ మంత్రి దేవినేని ఉమామహేశ్వరరావు వ్యాఖ్యానించారు. గురువారం విజయవాడలో ఆయన మీడియాతో మాట్లాడుతూ ముగింపు సభలో జగన్ పచ్చి అసత్యాలు మాట్లాడారని ఎద్దేవాచేశారు. ‘‘అది పాదయాత్ర ముగింపు సభ కాదు.

వైసీపీ పార్టీకి ముగింపు యాత్ర సభ. నీవు పాదయాత్ర చేసినా నీలో పరివర్తన రాలేదు’’ అని అన్నారు. వైసీపీ నేతల్లో అభద్రతా భావం కనిపిస్తోందని, పక్క జిల్లాలో పాదయాత్రలో ఉండి, తుఫాన్ బాధితులను పరామర్శించలేని అసమర్ధ నాయకుడు జగన్ అని విమర్శించారు. వైఎస్ హయాంలో సీనియర్ ఐఏఎస్ అధికారులు జైలుకు వెళ్లారని, కోట్ల రూపాయల అవినీతి డబ్బుతో గెలవాలని చూస్తున్నారని దేవినేని పేర్కొన్నారు. 24 వేల కోట్ల రూపాయలతో ప్రకాశం జిల్లాలో కాగితం పరిశ్రమ, రామాయపట్నం పోర్టుకు శంకుస్థాపన చేసామని, వెనుకబడిన జిల్లా అనంతపురానికి ‘కియా’ కార్ల పరిశ్రమ వచ్చిందని మంత్రి చెప్పారు. మొదటి కియా కారు జనవరి 29న బయటకు రాబోతోందన్నారు.

జగన్ ఇడుపులపాయకు రాజధాని తీసుకువెళ్లాలని కుట్రలు చేస్తున్నాడని, ఇంటి ఇంటికి తాగునీరు ఇచ్చే ‘జలధార’ కార్యక్రమాన్ని ప్రభుత్వం ప్రారంభించిందన్నారు. ‘‘నీ పాదయాత్రలో మేము చేసిన అభివృద్ధి కనపడలేదా? ఈ నెలలో 24 వేల కోట్ల రుణమాఫీ చేస్తున్నాం. జేపీ 75 వేల కోట్ల రూపాయలు కేంద్రం ఇవ్వాలని చెప్పారు. దానిపై జగన్ ఎందుకు మాట్లాడరు? అప్పుల్లో ఉన్న రాష్టాన్ని అబివృద్ది పథంలో నడిపేందుకు సీఎం కృషి చేస్తున్నారు’’ అని దేవినేని చెప్పారు. 2019 ఎన్నికలే వైసీపీకి చివరి ఎన్నికలని, ప్రజలే జగన్ మోహన్ రెడ్డికి తగిన బుద్ది చెబుతారని అన్నారు. పోలవరం ఇరిగేషన్ జాతీయ ప్రాజెక్టు గిన్నీస్ రికార్డుల్లోకి ఎక్కడం చాలా సంతోషంగా ఉందన్నారు.

32 వేల 315.5 క్యూబిక్ మీటర్ల కాంక్రీట్ వేయడం గొప్ప విషయమని, దేశమంతా గర్వపడి, తెలుగు వాడి సత్తాను అభినందిస్తుంటే జగన్ మాత్రం ఓర్వలేకపోతున్నాడని వ్యాఖ్యానించారు. గిన్నీస్ రికార్డు పేరుతో నాటకం అంటూ తన అవినీతి పత్రికలో విషం ‌చిమ్మడం‌ దుర్మార్గమన్నారు. వేలాది మంది కార్మికులు, ఇంజనీర్ల 24 గంటల ‌శ్రమను జగన్ అవమానించాడని, మంచిని కూడా అంగీకరించలేని మానసిక‌వ్యాధితో జగన్ బాధ పడుతున్నాడని విమర్శించారు. చంద్రబాబును తిట్టకుండా, సీఎం సీటుపై కలలు కనకుండా జగన్‌కు రోజు గడవదన్నారు. ఎన్ని‌ అవాంతరాలు ఎదురైనా చంద్రబాబు నిధులు కేటాయించి పోలవరం పనులు పరుగులు పెట్టిస్తున్నారని, కేంద్రం నిధులు ఇవ్వకుండా కాలయాపన చేస్తున్నా జగన్ నోరు తెరవడని, కోర్టులో కేసులు కూడా వేయించి పోలవరం పనులను అడ్డుకునేందుకు జగన్ అనేక కుట్రలు చేశాడని ఆరోపించారు. ఇంత నీచంగా దిగజారి జగన్ వ్యవహరించి తన నైజాన్ని బయట పెట్టుకున్నాడని, సీఎం పదవి పిచ్చి పట్టిన జగన్‌కు ఆ కుర్చీ తప్ప మంచి ఏది కనిపించడం లేదన్నారు.

నిర్వాసితులకు డబ్బులు ఇవ్వాల్సి ఉన్నా కేంద్రం నిధులు విడుదల చేయకుండా ఇబ్బందులు పెడుతుందని, మోదీని కానీ, కేంద్రాన్ని కానీ జగన్ ఎందుకు ప్రశ్నించడం లేదని మంత్రి ధ్వజమెత్తారు. మోదీ, కేసీఆర్‌లతో జగన్ లాలూచీ రాజకీయాలు చేస్తూ ఎపీ ప్రజలకు ద్రోహం చేస్తున్నాడని విమర్శించారు.

అవినీతి కేసులో ఎ1, ఎ2 ముద్దాయిలుగా ఉన్న జగన్, విజయసాయిరెడ్డి పోలవరంపై విమర్శలు చేస్తుండడం విడ్డూరంగా ఉందన్నారు. చంద్రబాబు అవినీతికి పాల్పడ్డారని పుస్తకాలు వేస్తూ దష్ప్రచారం చేస్తున్నారని, గిన్నీస్ బుక్ వరల్డ్ రికార్డు ప్రతినిధులు, ఇంజనీర్లు, నిపుణులు సమక్షంలో పనులు‌ చేశామని, 32 వేల క్యూబిక్ మీటర్ల కాంక్రీట్ వేస్తే జగన్ తన పత్రికలో పూత అని రాయించాడని వ్యాఖ్యానించారు. తన స్వార్ధం కోసం చివరికి గిన్నీస్ రికార్డ్‌ను కూడా తప్పు పట్టేలా పిచ్చి కధనమ రాశాడన్నారు. ‘‘జగన్… ఇంతకన్నా దుర్మార్గం ఏమైనా ఉంటుందా? పట్టిసీమ లేకపోతే నేడు డెల్టా లేదు… దానిని కూడా నువ్వు సమర్ధించ లేదు’’ అని అన్నారు.

కృష్ణా డెల్టాలో రెండు పంటలతో పాటు, రాయలసీమకు నీరు ఇచ్చి చూపామని, రాయలసీమ రతనాల సీమ చేసేందుకు సీఎం తపన పడుతున్నారని పేర్కొన్నారు. చిత్తూరు జిల్లాలో జల హారతి ఇచ్చి చంద్రబాబు నీటిని తీసుకువస్తున్నారని, చంద్రబాబు ప్రణాళికల వల్లే నేడు అనేక ప్రాంతాల్లో భూగర్భ జలాలు పెరిగాయని, 10 వేల 449 కోట్ల రూపాయల పోలవరం పనులు చేస్తే 25వేల కోట్లు అవినీతి జరిగిందని అసత్యాలను ప్రచారం చేస్తున్నారని తెలిపారు. మోదీ, కేసీఆర్ డైరెక్షన్‌లో జగన్ చంద్రబాబుపై కుట్రలు చేస్తున్నారని ఆరోపించారు. ‘‘నీలాంటి వాళ్లు ఎంతమంది అడ్డుపడినా చంద్రబాబు పోలవరం పూర్తి చేసి రైతాంగానికి కానుకగా అందిస్తారు’’ అని మంత్రి స్పష్టంచేశారు.

155 COMMENTS

 1. Hey,
  lately I have finished preparing my ultimate tutorial:

  +++ [Beginner’s Guide] How To Make A Website From Scratch +++

  I would really apprecaite your feedback, so I can improve my craft.

  Link: https://janzac.com/how-to-make-a-website/

  If you know someone who may benefit from reading it, I would be really grateful for sharing a link.

  Much love from Poland!
  Cheers

 2. Hello. I have checked your newstime.in and i see
  you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you
  don’t rank hi in google. But you can fix this issue fast. There is a tool
  that rewrites content like human, just search in google: miftolo’s tools

 3. I just want to mention I am just very new to weblog and truly loved you’re page. Very likely I’m going to bookmark your site . You really have impressive articles. Appreciate it for revealing your website.

 4. I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 5. A lot of thanks for all of the hard work on this blog. My niece takes pleasure in engaging in internet research and it is simple to grasp why. We learn all relating to the compelling method you make helpful suggestions by means of your blog and therefore attract contribution from visitors on this area while my princess is discovering a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You’re carrying out a very good job.

 6. I’m impressed, I have to admit. Truly rarely must i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail to the head. Your thought is outstanding; the pain is something that insufficient people are speaking intelligently about. We’re delighted which i found this at my look for something in regards to this.

 7. I’m trying to find clothing as well as style ideas at an affordable rates for a female over 25 … Anyone understand any good websites or blogs?. Looks like everything I locate is either geared toward teens or is insanely pricey couture … Thanks!.

 8. I am brand-new to website design as I have no prior experience and recognize little HTML. I just would like to know what the most effective software program is to acquire to make blogs. I have actually downloaded and install CS5 Layout Costs with Dreamweaver and also Photoshop, but I understand this is a little sophisticated for me and also pricey!!!. Does anybody have tips of software application or ways to construct blogs as well as web sites easily as well as economical?. THANKS!.

 9. Do you mind generally if I cite a few of your content articles so long as I deliver you acknowledgement as well as sources returning to yuor web blog? My web pages is in the similar specialized niche as your site and my site guests will make use of some of the information and facts your site present at this website. Please let me know if it is okay with you. Take care!

 10. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and after this if a comment is added I get four emails concentrating on the same comment. Perhaps there is that is you’ll be able to get rid of me from that service? Thanks!

 11. I intended to compose you that very little note just to say thanks a lot over again with the beautiful ideas you have shared in this article. It was quite tremendously generous of people like you to convey easily just what many people could have distributed for an ebook to make some profit on their own, specifically considering that you might have done it in case you considered necessary. The guidelines likewise worked to become a good way to understand that someone else have a similar keenness just like my very own to know somewhat more when it comes to this issue. I know there are a lot more fun occasions ahead for those who scan through your website.

 12. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 13. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made running a blog glance easy. The total glance of your website is excellent, let alone the content material!

 14. Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thank you

 15. Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this site.

 16. You have made some decent points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 17. It as nearly impossible to find experienced people about this topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 18. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 19. I wanted to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it.
  I have got you book-marked to check out new things
  you post…

 20. Hi there, I believe your blog might be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 21. No problem, and further more if you want update alerts from this site at that time you have to subscribe for it, it will be a better for you Jackson. Have a lovely day!

 22. It’s truly a great and helpful piece of info.
  I’m glad that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this.
  Thanks for sharing.

 23. You ave made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 24. I simply could not leave your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard info an individual supply to your guests? Is going to be again ceaselessly in order to inspect new posts.

 25. I such as Facebook, however I despise that their notes section isn’t as enticing as MySpace’s blogs. I have actually just recently transferred a blog site from MySpace to Facebook using the “share” symbol situated beneath each blog … Nonetheless, I do not such as the way it shows up on my Facebook page. Exist any much better ways to import my blog sites?.

 26. Thanks for another great article. Where else may anybody get that kind of info in such a perfect means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 27. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful info specifically the last part :
  ) I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 28. I simply could not leave your website before suggesting that I actually loved the usual information an individual supply in your guests? Is gonna be back regularly in order to inspect new posts

 29. Wow, awesome blog layout! How long have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The full look of your website is fantastic, let alone the content material!

 30. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 31. You ave made some really good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 32. It is really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 33. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here