న్యూఢిల్లీ, మార్చి 18 (న్యూస్‌టైమ్): సాంకేతిక‌ను అభివృద్ధి ప‌ర‌చుకుంటూ, టీవీ ప్ర‌సారాల‌ను అందరికీ అందుబాటులోకి తేవ‌డం, దూర‌ద‌ర్శ‌న్ ముందున్న స‌వాల‌ని కేంద్ర స‌మాచార, ప్ర‌సార మంత్రిత్వ శాఖ కార్యదర్శి అమిత్ ఖ‌రే అన్నారు. భారతదేశంలో ఉన్న భిన్న‌త్వాన్నీ, సామాజిక‌, ఆర్థిక వైవిధ్యాల‌ను ప‌బ్లిక్ బ్రాడ్‌కాస్ట‌ర్‌గా దూర‌ద‌ర్శ‌న్ త‌న కార్య‌క్ర‌మాల ద్వారా ప్ర‌సారం చేయాల‌ని ఆయ‌న అభిప్రాయ‌ప‌డ్డారు. ప్ర‌సార కార్యక్ర‌మాల‌లో ‘స్పెక్ట్ర‌మ్’ను బాధ్య‌తాయుతంగా ఉప‌యోగించుకోవాల‌ని ఖ‌రే సూచించారు.

విశాల‌మైన భారతదేశంలో ‘స్పెస్ట్ర‌మ్’ను విద్యా వ్యాప్తికి ఉప‌యోగించాల‌ని ఆయ‌న సూచించారు. సమాచార, ప్రసార మంత్రిత్వ శాఖ, ప్రసార భారతి ఏర్పాటు చేసిన రెండు రోజుల బ్రాడ్‌కాస్టింగ్ కాంక్లేవ్‌ను సోమవారం ఆయన లాంఛనంగా ప్రారంభించారు. బ్రాడ్‌కాస్టింగ్ రంగంలోని స‌వాళ్ళ‌నూ, అవ‌కాశాల‌నూ ఈ రంగం భ‌విష్య‌త్తునూ ఈ కాంక్లేవ్‌లో చ‌ర్చించ‌నున్నారు. సింగ‌పూర్‌, మ‌లేసియా, బంగ్లాదేశ్ మొద‌లైన దేశాల ప్ర‌తినిధులు ఈ స‌మావేశానికి హాజ‌ర‌య్యారు.

దేశ ప్ర‌జ‌ల ఆకాంక్ష‌ల‌ను నెర‌వేరుస్తూ, సాంకేతిక‌ను అభివృద్ధి ప‌ర‌చుకుంటూ ప్ర‌సార భార‌తి ‘ప‌బ్లిక్ బ్రాడ్ కాస్ట‌ర్’గా త‌న బాధ్య‌త‌ను నెర‌వేరుస్తోంద‌ని ప్ర‌సారభార‌తి ఛైర్మ‌న్‌ సూర్య ప్ర‌కాశ్ అన్నారు. ఈ రోజు మొద‌టి ‘ఇండియా ఇంట‌ర్నేష‌న‌ల్ బ్రాడ్‌కాస్ట్ కాంక్లేవ్’ను ప్రారంభిస్తూ ఆయన ప్రసంగించారు. ఒకప్పుడు రేడియో, టీవీలు మాత్ర‌మే ప్ర‌సార సాధ‌నాల‌నీ, ప్ర‌స్తుతం స‌మాచారం అనేక విధాల డిజిట‌ల్ ప‌ద్ధతుల‌లో లభ్య‌మ‌వుతోంద‌ని అన్నారు. మ‌న దేశంలో ఏటా మీడియా, వినోద రంగాలు 13.4 శాతం అభివృద్ధి చెందుతున్నాయ‌నీ, ఒక అంచ‌నా ప్ర‌కారం 2021 నాటికి 33.6 బిలియ‌న్ డాల‌ర్ల రంగం గా అభివృద్ధి చెందుతాయ‌నీ అన్నారు.

ఫిక్కీ – ఫ్రేమ్స్ నివేదిక ప్ర‌కారం టీవీ – వినోద రంగంలో అగ్ర స్థానాన ఉన్నా 2019లో డిజిట‌ల్ మాధ్య‌మాలు దీనిని దాటేస్తాయ‌ని అన్నారు. ప్ర‌సార మాధ్య‌మాల‌కు ‘కంటెంట్’ ఎంతో ముఖ్య‌మ‌నీ, స‌మాజంలో జ‌రిగే సంఘ‌ట‌న‌ల‌ను ప్ర‌సార సాధ‌నాలు త‌మ కార్య‌క్ర‌మాల‌లో చూపించాల‌ని ఆయ‌న అన్నారు. దూర‌ద‌ర్శ‌న్ డి.జి సుప్రియా సాహు, దూర‌ద‌ర్శ‌న్ న్యూస్ డిజి మాయాంక్ అగ‌ర్వాల్‌, కేంద్ర స‌మాచార‌, ప్ర‌సార మంత్రిత్వ శాఖ జాయింట్ సెక్రెట‌రీ అతుల్ తివారీ తదితరులు కార్య‌క్ర‌మంలో పాల్గొన్నారు.

199 COMMENTS

 1. I just want to mention I’m new to blogs and absolutely loved your website. Almost certainly I’m going to bookmark your blog . You certainly have great articles. Appreciate it for sharing with us your web-site.

 2. I open it then something pops up saying:. . Firefox has stopped working.. Windows can check online for a solution to the problem.. . So can anyone help to fix it?.

 3. Do you blog? Do you blog to market items you are selling? I am rather new to the blog writing world. I mainly blog site to promote products that I am marketing and also websites that I am selling on. Just how do I get traffic to my blog? Do I basically just require to add web content? Does my blog obtain grabbed in the search? Any suggestions on blog writing is quite needed. Hi, yes I state it on my twitter account as well as likewise my various other web-sites.

 4. I am new to blog memberships and I am seeking an easy viewers that is nice and organized that lets me view my blog sites from my homepage or has a little scrollbox that is constantly up on the side of the computer system screen. I began to utilize bloglines but it is really messy with all the blog names lined up on the side. Thanks a whole lot!.

 5. I adore your website.. excellent colours & theme. Did an individual design this site oneself or maybe have you actually rely on someone else to do it for you personally? Plz answer while I!|m planning to design and style my very own blog site as well as want to learn where by u became this specific through. thanks

 6. Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done.

 7. Une consultation de voyance gratuite va probablement ameliorer votre existence, vu que ce celui qui a connaissance de sa vie future profite mieux des opportunites au quotidien.

 8. I discovered your blog website on bing and check a number of your early posts. Preserve within the very good operate. I additional increase Feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot more within you at a later time!…

 9. An interesting discussion might be priced at comment. I do think that you should write more about this topic, it might not become a taboo subject but normally everyone is too few to talk on such topics. Yet another. Cheers

 10. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find any individual with some authentic ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that’s needed on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 11. Hello to every body, it’s my first pay a visit of this weblog;
  this website includes remarkable and in fact excellent
  data in favor of visitors.

 12. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be great if you could point
  me in the direction of a good platform.

 13. This article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 14. This unique blog is really interesting and besides diverting. I have found helluva handy advices out of it. I ad love to come back over and over again. Thanks!

 15. You could definitely see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 16. I do consider all the ideas you’ve introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for starters. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 17. I’ve been trying to find blog sites where blogger covers penis augmentation or a minimum of explores the topic of penis enhancement with an independent and serious voice. What are the leading blog sites of this kind?.

 18. What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 19. If you are ready to watch comical videos online then I suggest you to pay a visit this web page, it includes in fact so humorous not only movies but also additional data.

 20. Thanks for every other fantastic post. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such information.

 21. I have actually been a yahoo customers for some years currently. I am just beginning to utilize the tools which they provide, among which being blog posts. I have written a blog site and wishes to know if my post are being seen by others. Otherwise after that does anybody understand exactly how I get my blogs posts review.

 22. Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this web site.

 23. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 24. Useful information. Fortunate me I discovered your website accidentally, and I am surprised why this twist of fate did not took place in advance! I bookmarked it.

 25. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 26. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here