హైదరాబాద్, మార్చి 21 (న్యూస్‌టైమ్): తెలుగు రాష్ట్రాల్లో వారం రోజులుగా ఎండలు మండిపోతున్నాయి. భానుడి తీక్షణ వీక్షణాన్ని తట్టుకోలేక ప్రజలు అల్లాడిపోతున్నారు. మార్చిలోనే రోహిణి కార్తెను మరిపించే స్థాయిలో ఎండ వేడిమితోపాటు వడగాలులు వీస్తున్నాయి. ప్రధాన నగరాల్లో 40 డిగ్రీల సెంటీగ్రేడ్‌ ఉష్ణోగ్రత దాటి మరీ నమోదు కావడం విశేషం. తెలంగాణ రాజధాని హైదరాబాద్, ఆంధ్రప్రదేశ్ రాజధాని ప్రాంతంలోని విజయవాడ, గుంటూరులలో గురువారం గరిష్టంగా 42 డిగ్రీలు నమోదైనట్లు వాతావరణశాఖ అధికారులు తెలిపారు. వాతావరణంలో చోటు చేసుకున్న మార్పుల వల్ల మార్చిలోనే ఎండలు తీవ్రంగా ఉంటాయని, మరో వారం రోజులపాటు ఇదే పరిస్థితి కొనసాగవచ్చంటున్నారు.

రాష్ట్రంలో దాదాపు అన్ని ప్రాంతాల్లో సాధారణ స్థాయి కంటే 3 నుండి 4 డిగ్రీలు అదనంగా నమోదు అవుతున్నట్లు చెబుతున్నారు. మధ్యాహ్నం 11 గంటల నుండి క్రమేపీ ఎండ వేడిమి పెరగడంతో అనేక చోట్ల రహదారులు నిర్మానుష్యంగా మారాయి. పదవ తరగతి పరీక్షలు రాసిన విద్యార్థినీ విద్యార్థులు మధ్యాహ్నం వేళ ఆయా పరీక్షా కేంద్రాల నుండి బయటకు వచ్చి వేడిమిని భరించలేక ఆపసోపాలు పడుడుతున్నారు. అత్యవసర పనులపై వచ్చే వాళ్లు తలకు టోపీలు, చెవులకు చేతిరుమాళ్లను కట్టుకుని తిరగడం కనిపించింది. మహిళలు, యువతలు, వృద్ధులు గొడుగులను ఆశ్రయించారు.

పలు ప్రాంతాల్లో కొబ్బరిబొండాల అమ్మకాలు జోరుగా సాగాయి. అలాగే శీతలపానీయాలు, చెరకు రసం విక్రయ కేంద్రాలు రద్దీగా కన్పించాయి. సాయంత్రానికి కొన్ని ప్రాంతాల్లో వడగాల్పులు కూడా వీచాయి. అత్యవసరమైతే తప్ప మధ్యాహ్నం 11 గంటల నుండి 3 గంటల మధ్యలో ఆరుబయట సంచరించకుండా ఉండడమే మేలని వైద్యులు చెబుతున్నారు. అధికంగా నీళ్లతోపాటు పండ్ల రసాలను తీసుకోవాలని తెలిపారు. మరీ చల్లగా ఉండే ఫ్రిజ్‌వాటర్‌, ఇతర శీతలపానీయాలను సేవించకూడదని సూచిస్తున్నారు. తెల్లని, నూలు వస్త్రాలను ధరించాలని, ఎండ దెబ్బ తగిలినట్లు భావిస్తే సమీపంలోని వైద్యులను సంప్రదించాలంటున్నారు.

145 COMMENTS

 1. You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 2. You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 3. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 4. Only a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design. The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side. by James Arthur Baldwin.

 5. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come
  back yet again since i have book marked it. Money and freedom is
  the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 6. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve
  found It positively helpful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to contribute & help other users like its aided me.
  Good job.

 7. I will right away grab your rss feed as I can at in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Kindly allow me know in order that I may subscribe. Thanks.

 8. This awesome blog is really awesome and besides amusing. I have discovered helluva handy advices out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks a bunch!

 9. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd should speak to you here. Which is not some thing Which i do! I like reading an article that can make individuals believe. Also, thank you for permitting me to comment!

 10. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 11. First of all I would like to say terrific blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if
  you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Appreciate it!

 12. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 13. Sorry for my English.It as really a cool and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here