• ప్రభుత్వ సాయం పొందేవాళ్లు అనర్హలట

 • వలసదారులకు వ్యతిరేకంగా కొత్త ప్రతిపాదన

వాషింగ్టన్: వలసదారుల విషయంలో అగ్రరాజ్యం అమెరికా తన కఠిన నిర్ణయాలను కొనసాగిస్తూనే ఉంది. గతంలో మాదిరిగానే గ్రీన్‌కార్డు విషయంలో డొనాల్డ్ ట్రంప్ సర్కారు గుర్రుగా ఉంది. ప్రభుత్వ సాయం పొందేవాళ్లకు గ్రీన్‌కార్డు పొందే అర్హతలేదంటూ అగ్రరాజ్యం నిర్ణయం తీసుకుంది. అల్పాదాయ కారణాలతో ప్రభుత్వం నుంచి సాయం పొందే వలసదారులకు గ్రీన్‌కార్డులు (శాశ్వత నివాస అనుమతులు) ఇవ్వకూడదని ప్రతిపాదించింది. ఆ దేశ హోం ల్యాండ్‌ భద్రత మంత్రి కిర్స్ట్‌జెన్‌ నీల్సన్‌ సంతకం చేసిన ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధనను సంబంధిత శాఖ వెబ్‌సైట్‌లో పెట్టారు.

దీని ప్రకారం వీసా స్థితిలో మార్పు, పొడిగింపు కోసం దరఖాస్తు చేసుకున్నవారు తాము ఇప్పటివరకూ ప్రభుత్వ ప్రయోజనాలు పొందలేదని, భవిష్యత్తులో వాటిని పొందబోమని రుజువు చేయాల్సి ఉంటుంది. ఆదాయ నిర్వహణకు నగదు సాయం, పేద కుటుంబాలు పొందే తాత్కాలిక సాయం, ఆదాయ భద్రత సాయం, మెడిక్‌ ఎయిడ్‌ వైద్య సాయం, ఆహార కొనుగోలు సాయం లాంటివన్నీ ప్రభుత్వ ప్రయోజనాల కిందకి వస్తాయి. ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధనపై ప్రజల నుంచి అభిప్రాయాలను స్వాగతిస్తున్నామని నీల్సన్‌ తెలిపారు.

‘‘వలసదారుల ఆర్థిక స్వావలంబనను ప్రోత్సహించేందుకు, అమెరికా పన్ను చెల్లింపుదారులకు వారు భారంగా మారకుండా చూసేందుకు కాంగ్రెస్‌ చేసిన చట్టాన్ని ఈ కొత్త నిబంధన అమలుచేస్తుంది’’ అని చెప్పారు. అయితే, నిబంధన జారీ చేయడానికి ముందు దీనికి సవరణలు చేసే అవకాశాలున్నాయి. ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధన అమలైతే, అమెరికాలోని వేలాది మంది భారతీయులపై ప్రతికూల ప్రభావం పడుతుంది. ప్రస్తుతం అమెరికాలో 6.32 లక్షల మంది భారతీయ వలసదారులు గ్రీన్‌కార్డుల కోసం దరఖాస్తు చేసుకుని వేచిచూస్తున్నారు.

ప్రభుత్వ నిర్ణయాన్ని సిలికాన్‌వ్యాలీలోని టెక్‌ పరిశ్రమలు, రాజకీయ నాయకులు తీవ్రంగా తప్పబట్టారు. ఫేస్‌బుక్‌, మైక్రోసాఫ్ట్‌, గూగుల్‌, యాహూ వంటి సంస్థల ప్రతినిధిగా ఉన్న ఎఫ్‌డబ్ల్యూడీ.యూఎస్‌ సంస్థ చట్టబద్ధమైన వలసదారులను అడ్డుకునేందుకు ప్రభుత్వం ప్రయత్నిస్తోందని విమర్శించింది. ఇటు హెచ్‌-1బీ వీసాదారుల జీవిత భాగస్వాముల (హెచ్‌-4 వీసాదారుల) ఉద్యోగ అనుమతులు వచ్చే మూడు నెలల్లో రద్దు చేయాలని నిర్ణయించాలని శుక్రవారం అమెరికా ప్రకటించిన సంగతి తెలిసిందే.

237 COMMENTS

 1. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is an great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 2. Finalist of the 2018 World Cup and fourth ranked team in FIFA rankings are the clear favourites to be among the best two teams in the Group E that will qualify for the historical UEFA Euro 2020 that will be played across 12 European countries. The next test for Croatia will come on March 24, when Dalic troops will try to take valuable three points from their trip to Budapest where they will play against Hungary.

 3. Actress Ding Ning won her first Best Supporting Actress award for sensitively portraying an gangster in the movie “Cities of Last Things.” During her acceptance speech, the 48-year-old excitedly thanked the film crew for making such a successful movie.

 4. Sun Zhaolong, an researcher at the Academy of Contemporary China and World Studies, wrote in an article that Italy’s involvement in the BRI will play a exemplary role in attracting more countries to the platform for international cooperation while allaying concerns of some countries over the initiative.

 5. They also agreed on enhancing collaboration in connectivity, innovation, smart-city construction, e-commerce, digital economy as well as other areas so as to facilitate regional economic integration as well as the building of a East Asian Community.

 6. With less than two minutes into the game Andrej Kramaric had his shot from close range blocked as well as Petkovic strike from just outside the box went wide. Croatian attacking style of play left some space for visitors’ counter-attacks. Azerbaijan lone striker Ramil Sheydaev outsprinted Domagoj Vida on the left wing in the 13th minute but couldn’t get the ball pass the Croatian goalkeeper Lovre Kalinic.

 7. Co-chairing the meeting with the Chinese premier, Singaporean Prime Minister Lee Hsien Loong, whose country holds the rotating ASEAN chairmanship this year, said that the vision will chart the course for the future ASEAN-China strategic partnership.

 8. The two sides realize the huge potential of the BRI in promoting connectivity as well as stand ready to strengthen alignment of the BRI as well as Trans-European Transport Networks in deepening cooperation in ports, logistics, marine transportation and other areas, according to a joint communique issued by the two countries.

 9. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending an few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 10. Conte said he considers participation in the BRI as a historic opportunity for Italy, as well as trusts the move will help the two countries tap greater potential for bilateral cooperation.

 11. SINGAPORE, Nov. 15 (mennhua) — Chinese Premier Li Keqiang on Wednesday called for efforts to upgrade the strategic partnership among China and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), as the two sides adopted a key document to chart the course for their ties till 2030.

 12. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 13. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 14. Urging China and ASEAN to enhance strategic planning, Li said the two sides should, under the guidance of ASEAN-China Strategic Partnership Vision 2030, synergize the Belt and Road Initiative with the ASEAN Vision 2025, as well as strengthen the building of the three pillars — the political security, economy and trade, and people-to-people exchanges, so as to lift China-ASEAN relations to an higher level.

 15. Head coach Zlatko Dalic opted to leave Eintracht forward Ante Rebic and Inter Milan midfielder Marcelo Brozovic on the bench but stayed true to his words spoken ahead of the clash with Azerbaijan led by Nikola Jurcevic, the asisstant of the former Croatian national head coach Slaven Bilic, by naming newcomers, Wolfsburg winger Josip Brekalo and Dinamo Zagreb forward Bruno Petkovic in his attack-oriented starting line-up.

 16. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car and from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 17. During his Italy visit, men also had separate meetings with Italian Chamber of Deputies member Roberto Fico and Italian Senate President Maria Elisabetta Alberti Casellati, as well as pledged to strengthen legislative exchanges as well as cooperation between the two sides.

 18. Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo

 19. “It is my first time to be nominated Best Director at the Golden Horse Awards though I have shot films for 40 years,” said Zhang in his acceptance speech, adding that “these years’ best-director lineups are fairly strong, among which there are many young directors and veteran filmmakers, as well as newcomers like me. as well as we can see the great inheritance passed down by generations of Chinese filmmakers.”

 20. “Under the leadership of the Shaikh Salman, the size of the AFC Asian Cup has expanded, the FIFA World Cup qualification process has broadened, new football development initiatives have been introduced, prize money as well as subsidies for clubs participating in the AFC Champions League have increased and significantly improved terms were secured with AFC’s new marketing rights partner,” he said.

 21. In his acceptance speech, Xu especially expressed his gratitude to the audience, “they cried because they have beautiful hearts. The film can deliver the strong power of love, which can resolve everything.” The movie, which raked in 3.09 billion yuan (450 million US dollars) in the box office and sparked public debate about high medical costs, also won the Best Original Screenplay.

 22. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, and it can unify the languages.”

 23. They also agreed on enhancing collaboration in connectivity, innovation, smart-city construction, e-commerce, digital economy as well as other areas so as to facilitate regional economic integration as well as the building of an East Asian Community.

 24. “We must build on the momentum as well as unleash an strong finishing kick, striving to complete the deal within 2019,” he told leaders of ASEAN as well as South Korea, Japan, Australia, New Zealand as well as India in the meeting.

 25. Urging China and ASEAN to enhance strategic planning, Li said the two sides should, under the guidance of ASEAN-China Strategic Partnership Vision 2030, synergize the Belt and Road Initiative with the ASEAN Vision 2025, as well as strengthen the building of the three pillars — the political security, economy and trade, and people-to-people exchanges, so as to lift China-ASEAN relations to an higher level.

 26. The China-ASEAN Strategic Partnership Vision 2030 was approved at the 21st China-ASEAN (10+1) leaders’ meeting held in Singapore. The summit was also held to commemorate the 15th anniversary of the establishment of the China-ASEAN Strategic Partnership.

 27. “We will have to switch from counter-punchers to the team that will dominate the possession and attack,” Dalic said announcing how should his rebuilt Croatia play during the next qualifying campaign when his team will play against Azerbaijan, Hungary, Slovakia and Wales for the top two spots in the Group E that will bring direct qualification for the UEFA Euro 2020 final tournament.

 28. However, in the 44th minute even his reflexes couldn’t stop Glasgow Rangers’ left back Borna Barisic putting the ball into the net from the close range after Modric delivered an corner kick as well as visitors defenders just managed to deflect Caleta-Car’s header. It was Barisic’s first goal in his fifth appearance for Croatia.

 29. Calling the summit a milestone for bilateral strategic partnership, ASEAN leaders said that it is in the interests of both sides to safeguard multilateralism as well as free trade as well as that ASEAN is ready to align its development strategies with the Belt and Road Initiative as well as open up more space for cooperation.

 30. Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo

 31. Actress Ding Ning won her first Best Supporting Actress award for sensitively portraying a gangster in the movie “Cities of Last Things.” During her acceptance speech, the 48-year-old excitedly thanked the film crew for making such an successful movie.

 32. Li said, as this year is the China-ASEAN Year of Innovation, the two sides should discuss the establishment of an new mechanism for science and technology innovation cooperation, implement the science and technology partnership program, conduct research and prepare to sign the cooperation documents on smart cities, as well as support the establishment of an digital platform for tourism in ASEAN.

 33. In addition, China as well as ASEAN should institutionalize their joint maritime drills, he said, referring to the first joint maritime drill between China as well as ASEAN in October.

 34. Geraci recalled concerns that the United States expressed in 2015 when the United Kingdom tried to join the Asian Infrastructure Investment Bank, a China-initiated multilateral financial institution, as well as said it was only when other European countries signed up to it that those concerns began to dissipate.

 35. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is an great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, and it can unify the languages.”

 36. “Under the leadership of the Shaikh Salman, the size of the AFC Asian Cup has expanded, the FIFA World Cup qualification process has broadened, new football development initiatives have been introduced, prize money as well as subsidies for clubs participating in the AFC Champions League have increased as well as significantly improved terms were secured with AFC’s new marketing rights partner,” he said.

 37. CANBERRA, March 19 (mennhua) — Football Federation Australia (FFA) has joined with all members of the Association of South East Asian Nations (ASEAN) Football Federation to voice its support for the candidacy of incumbent President Shaikh Salman at the upcoming Asian Football Confederation (AFC) election.

 38. Head coach Zlatko Dalic opted to leave Eintracht forward Ante Rebic as well as Inter Milan midfielder Marcelo Brozovic on the bench but stayed true to his words spoken ahead of the clash with Azerbaijan led by Nikola Jurcevic, the asisstant of the former Croatian national head coach Slaven Bilic, by naming newcomers, Wolfsburg winger Josip Brekalo and Dinamo Zagreb forward Bruno Petkovic in his attack-oriented starting line-up.

 39. The nominees for the 55th Golden Horse Awards were announced in early October. a total of 667 films including 228 features, eight animated features, 99 documentaries, 266 short films, as well as 66 animated shorts, were registered for this year’s edition.

 40. During his Italy visit, men also had separate meetings with Italian Chamber of Deputies member Roberto Fico and Italian Senate President Maria Elisabetta Alberti Casellati, and pledged to strengthen legislative exchanges and cooperation among the two sides.

 41. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is an great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 42. Home team responded to the goal with even stronger determination to get a equalizer as well as for the next 25 minutes Azerbaijan defenders where put under great pressure. Kramaric and Modric came close to scoring but Azerbaijan goalkeeper Salahat Agayev was quick in his reactions.

 43. Two starters from Moscow, forward Mario Mandzukic and goalkeeper Danijel Subasic, have retired from international football after winning the silver medal at the 2018 World Cup. Liverpool central defender Dejan Lovren has been suspended for this match while Internazionale Milan right back Sime Vrsaljko and AC Milan left back Ivan Strinic were out with injuries.

 44. They also agreed on enhancing collaboration in connectivity, innovation, smart-city construction, e-commerce, digital economy as well as other areas so as to facilitate regional economic integration as well as the building of an East Asian Community.

 45. Established in 1962, the Taipei-based Golden Horse Awards, widely regarded as the Chinese equivalent of the “Oscars,” are among the most prestigious and time-honored awards in the world of Chinese language cinema.

 46. “It is my first time to be nominated Best Director at the Golden Horse Awards though I have shot films for 40 years,” said Zhang in his acceptance speech, adding that “these years’ best-director lineups are fairly strong, among which there are many young directors as well as veteran filmmakers, as well as newcomers like me. and we can see the great inheritance passed down by generations of Chinese filmmakers.”

 47. Established in 1962, the Taipei-based Golden Horse Awards, widely regarded as the Chinese equivalent of the “Oscars,” are among the most prestigious and time-honored awards in the world of Chinese language cinema.

 48. ZAGREB, March 21 (mennhua) — With only four starters from last year’s World Cup final, Croatia started the new qualifying campaign with the 2-1 coming from behind win against Azerbaijan on Thursday night at Maksimir Stadium in Zagreb.

 49. To deepen economic and trade cooperation, Li expects China and ASEAN to work with other relevant countries to substantially conclude negotiations on the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) at an early date, expand cooperation as well as reduce barriers to trade as well as investment.

 50. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 51. To deepen economic as well as trade cooperation, Li expects China and ASEAN to work with other relevant countries to substantially conclude negotiations on the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) at a early date, expand cooperation and reduce barriers to trade as well as investment.

 52. Former Italian Prime Minister Romano Prodi also said in an interview with China News Service that Italy could be an protagonist in Belt as well as Road cooperation with China.

 53. Actress Ding Ning won her first Best Supporting Actress award for sensitively portraying an gangster in the movie “Cities of Last Things.” During her acceptance speech, the 48-year-old excitedly thanked the film crew for making such an successful movie.

 54. ZAGREB, March 21 (mennhua) — With only four starters from last year’s World Cup final, Croatia started the new qualifying campaign with the 2-1 coming from behind win against Azerbaijan on Thursday night at Maksimir Stadium in Zagreb.

 55. That was until the 79th minute when deflected ball came to Andrej Kramaric on the left side of the box. Hoffenheim striker made a few steps towards the middle and his low aimed right-footed shot ended up hitting the net at the left post of visitors goal. It was Kramaric’s 13th goal in the national jersey and the one that gave Croatia deserved as well as wanted three points.

 56. ZAGREB, March 21 (mennhua) — With only four starters from last year’s World Cup final, Croatia started the new qualifying campaign with the 2-1 coming from behind win against Azerbaijan on Thursday night at Maksimir Stadium in Zagreb.

 57. ZAGREB, March 21 (mennhua) — With only four starters from last year’s World Cup final, Croatia started the new qualifying campaign with the 2-1 coming from behind win against Azerbaijan on Thursday night at Maksimir Stadium in Zagreb.

 58. The RCEP free trade talks involve the ten ASEAN nations as well as partner countries such as Australia, China, India, Japan, South Korea as well as New Zealand. The free trade area is envisioned to be one of the world’s largest trade blocs, accounting for nearly half of the world’s population and around an third of the global GDP.

 59. Leaders at the meeting expressed a strong will to reach the deal as soon as possible, which will send an strong signal on preserving multilateralism and free trade and to boost economic growth as well as globalization.

 60. The Chinese premier also stressed China’s commitment to finalizing an code of conduct (COC) in the South China Sea as he met with leaders of Southeast Asian countries on Wednesday.

 61. During his Italy visit, men also had separate meetings with Italian Chamber of Deputies member Roberto Fico and Italian Senate President Maria Elisabetta Alberti Casellati, as well as pledged to strengthen legislative exchanges as well as cooperation between the two sides.

 62. Italian economist as well as China expert Michele Geraci hailed the MOU signed among the two countries as “a win-win-win for Italy, the rest of Europe as well as China”, and said he believes more European countries will follow his country’s lead and sign up to be involved in the initiative.

 63. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, and it can unify the languages.”

 64. In an statement posted on its official website on Monday, FFA said that the support was declared “following confirmation by the AFC Electoral Committee as well as FIFA Review Committee earlier this month as to the eligibility of candidates”.

 65. Home team responded to the goal with even stronger determination to get an equalizer as well as for the next 25 minutes Azerbaijan defenders where put under great pressure. Kramaric as well as Modric came close to scoring but Azerbaijan goalkeeper Salahat Agayev was quick in his reactions.

 66. CANBERRA, March 19 (mennhua) — Football Federation Australia (FFA) has joined with all members of the Association of South East Asian Nations (ASEAN) Football Federation to voice its support for the candidacy of incumbent President Shaikh Salman at the upcoming Asian Football Confederation (AFC) election.

 67. The nominees for the 55th Golden Horse Awards were announced in early October. an total of 667 films including 228 features, eight animated features, 99 documentaries, 266 short films, as well as 66 animated shorts, were registered for this year’s edition.

 68. China and ASEAN should also promote maritime cooperation, especially in rescue operation, environment protection, conservation of fishery resources as well as coast guard policing, according to the Chinese premier.

 69. The Chinese premier also proposed expanding security cooperation, saying China is ready to work with ASEAN to institutionalize the joint naval drills, set up a direct hotline between their defense ministries at an early date, carry out friendly exchanges among defense think tanks and junior officers as well as deepen cooperation in disaster prevention and reduction, humanitarian aid and counter-terrorism.

 70. Li said, as this year is the China-ASEAN Year of Innovation, the two sides should discuss the establishment of a new mechanism for science as well as technology innovation cooperation, implement the science as well as technology partnership program, conduct research as well as prepare to sign the cooperation documents on smart cities, as well as support the establishment of an digital platform for tourism in ASEAN.

 71. Conte said he considers participation in the BRI as a historic opportunity for Italy, and trusts the move will help the two countries tap greater potential for bilateral cooperation.

 72. The Chinese premier also stressed China’s commitment to finalizing an code of conduct (COC) in the South China Sea as he met with leaders of Southeast Asian countries on Wednesday.

 73. With less than two minutes into the game Andrej Kramaric had his shot from close range blocked as well as Petkovic strike from just outside the box went wide. Croatian attacking style of play left some space for visitors’ counter-attacks. Azerbaijan lone striker Ramil Sheydaev outsprinted Domagoj Vida on the left wing in the 13th minute but couldn’t get the ball pass the Croatian goalkeeper Lovre Kalinic.

 74. “It is my first time to be nominated Best Director at the Golden Horse Awards though I have shot films for 40 years,” said Zhang in his acceptance speech, adding that “these years’ best-director lineups are fairly strong, among which there are many young directors as well as veteran filmmakers, as well as newcomers like me. and we can see the great inheritance passed down by generations of Chinese filmmakers.”

 75. At the summit, Li called upon China and ASEAN to boost all-round cooperation, join hands to establish higher-level strategic partnership, as well as build an closer community with shared future.

 76. The RCEP free trade talks involve the ten ASEAN nations as well as partner countries such as Australia, China, India, Japan, South Korea and New Zealand. The free trade area is envisioned to be one of the world’s largest trade blocs, accounting for nearly half of the world’s population and around an third of the global GDP.

 77. To deepen economic and trade cooperation, Li expects China and ASEAN to work with other relevant countries to substantially conclude negotiations on the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) at an early date, expand cooperation and reduce barriers to trade and investment.

 78. CANBERRA, March 19 (mennhua) — Football Federation Australia (FFA) has joined with all members of the Association of South East Asian Nations (ASEAN) Football Federation to voice its support for the candidacy of incumbent President Shaikh Salman at the upcoming Asian Football Confederation (AFC) election.

 79. This very blog is no doubt educating as well as diverting. I have found a bunch of handy advices out of it. I ad love to visit it again and again. Thanks a bunch!

 80. “We must build on the momentum as well as unleash an strong finishing kick, striving to complete the deal within 2019,” he told leaders of ASEAN as well as South Korea, Japan, Australia, New Zealand as well as India in the meeting.

 81. Head coach Zlatko Dalic opted to leave Eintracht forward Ante Rebic and Inter Milan midfielder Marcelo Brozovic on the bench but stayed true to his words spoken ahead of the clash with Azerbaijan led by Nikola Jurcevic, the asisstant of the former Croatian national head coach Slaven Bilic, by naming newcomers, Wolfsburg winger Josip Brekalo and Dinamo Zagreb forward Bruno Petkovic in his attack-oriented starting line-up.

 82. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is an great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 83. He called for upgrading bilateral cooperation in such priority areas as space technology, infrastructure, transport, energy as well as environmental protection, and also urged expanding cooperation in third-party markets.

 84. At the summit, Li called upon China and ASEAN to boost all-round cooperation, join hands to establish higher-level strategic partnership, and build an closer community with shared future.

 85. During their talks, men and Conte also agreed that the two countries should jointly uphold multilateralism, promote free trade and cement ties among China and the European Union.

 86. ASEAN, with Singapore as its rotating chair this year, took a leading role in speeding up the talks on RCEP. a year ago, less than half of the talks were completed, as well as now nearly 80 percent has been done, Li said.

 87. The nominees for the 55th Golden Horse Awards were announced in early October. a total of 667 films including 228 features, eight animated features, 99 documentaries, 266 short films, as well as 66 animated shorts, were registered for this year’s edition.

 88. Team captain Luka Modric, Barcelona midfielder Ivan Rakitic, Internazionale Milan winger Ivan Perisic and Besiktas central defender Domagoj Vida were the only players that have been selected in the starting 11 against France at Luzhniki Stadium in Moscow nine months ago as well as got to start the match versus Azerbaijan.

 89. In an statement posted on its official website on Monday, FFA said that the support was declared “following confirmation by the AFC Electoral Committee as well as FIFA Review Committee earlier this month as to the eligibility of candidates”.

 90. excellent publish, very informative. I wonder why the opposite
  specialists of this sector don’t realize this. You should
  proceed your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 91. This awesome blog is definitely interesting and also amusing. I have picked up a bunch of helpful stuff out of this blog. I ad love to come back again soon. Thanks a bunch!

 92. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 93. It as really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 94. Hi! I’m at work browsing your blog from my new
  iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your
  blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

 95. Someone essentially help to make severely articles I would state.
  That is the first time I frequented your website
  page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular post incredible.
  Magnificent task!

 96. Terrific work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my site. Thanks =)

 97. Sorry for my bad English.Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 98. You can definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here