• ప్రభుత్వ సాయం పొందేవాళ్లు అనర్హలట

 • వలసదారులకు వ్యతిరేకంగా కొత్త ప్రతిపాదన

వాషింగ్టన్: వలసదారుల విషయంలో అగ్రరాజ్యం అమెరికా తన కఠిన నిర్ణయాలను కొనసాగిస్తూనే ఉంది. గతంలో మాదిరిగానే గ్రీన్‌కార్డు విషయంలో డొనాల్డ్ ట్రంప్ సర్కారు గుర్రుగా ఉంది. ప్రభుత్వ సాయం పొందేవాళ్లకు గ్రీన్‌కార్డు పొందే అర్హతలేదంటూ అగ్రరాజ్యం నిర్ణయం తీసుకుంది. అల్పాదాయ కారణాలతో ప్రభుత్వం నుంచి సాయం పొందే వలసదారులకు గ్రీన్‌కార్డులు (శాశ్వత నివాస అనుమతులు) ఇవ్వకూడదని ప్రతిపాదించింది. ఆ దేశ హోం ల్యాండ్‌ భద్రత మంత్రి కిర్స్ట్‌జెన్‌ నీల్సన్‌ సంతకం చేసిన ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధనను సంబంధిత శాఖ వెబ్‌సైట్‌లో పెట్టారు.

దీని ప్రకారం వీసా స్థితిలో మార్పు, పొడిగింపు కోసం దరఖాస్తు చేసుకున్నవారు తాము ఇప్పటివరకూ ప్రభుత్వ ప్రయోజనాలు పొందలేదని, భవిష్యత్తులో వాటిని పొందబోమని రుజువు చేయాల్సి ఉంటుంది. ఆదాయ నిర్వహణకు నగదు సాయం, పేద కుటుంబాలు పొందే తాత్కాలిక సాయం, ఆదాయ భద్రత సాయం, మెడిక్‌ ఎయిడ్‌ వైద్య సాయం, ఆహార కొనుగోలు సాయం లాంటివన్నీ ప్రభుత్వ ప్రయోజనాల కిందకి వస్తాయి. ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధనపై ప్రజల నుంచి అభిప్రాయాలను స్వాగతిస్తున్నామని నీల్సన్‌ తెలిపారు.

‘‘వలసదారుల ఆర్థిక స్వావలంబనను ప్రోత్సహించేందుకు, అమెరికా పన్ను చెల్లింపుదారులకు వారు భారంగా మారకుండా చూసేందుకు కాంగ్రెస్‌ చేసిన చట్టాన్ని ఈ కొత్త నిబంధన అమలుచేస్తుంది’’ అని చెప్పారు. అయితే, నిబంధన జారీ చేయడానికి ముందు దీనికి సవరణలు చేసే అవకాశాలున్నాయి. ఈ ప్రతిపాదిత నిబంధన అమలైతే, అమెరికాలోని వేలాది మంది భారతీయులపై ప్రతికూల ప్రభావం పడుతుంది. ప్రస్తుతం అమెరికాలో 6.32 లక్షల మంది భారతీయ వలసదారులు గ్రీన్‌కార్డుల కోసం దరఖాస్తు చేసుకుని వేచిచూస్తున్నారు.

ప్రభుత్వ నిర్ణయాన్ని సిలికాన్‌వ్యాలీలోని టెక్‌ పరిశ్రమలు, రాజకీయ నాయకులు తీవ్రంగా తప్పబట్టారు. ఫేస్‌బుక్‌, మైక్రోసాఫ్ట్‌, గూగుల్‌, యాహూ వంటి సంస్థల ప్రతినిధిగా ఉన్న ఎఫ్‌డబ్ల్యూడీ.యూఎస్‌ సంస్థ చట్టబద్ధమైన వలసదారులను అడ్డుకునేందుకు ప్రభుత్వం ప్రయత్నిస్తోందని విమర్శించింది. ఇటు హెచ్‌-1బీ వీసాదారుల జీవిత భాగస్వాముల (హెచ్‌-4 వీసాదారుల) ఉద్యోగ అనుమతులు వచ్చే మూడు నెలల్లో రద్దు చేయాలని నిర్ణయించాలని శుక్రవారం అమెరికా ప్రకటించిన సంగతి తెలిసిందే.

31 COMMENTS

 1. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is an great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 2. Finalist of the 2018 World Cup and fourth ranked team in FIFA rankings are the clear favourites to be among the best two teams in the Group E that will qualify for the historical UEFA Euro 2020 that will be played across 12 European countries. The next test for Croatia will come on March 24, when Dalic troops will try to take valuable three points from their trip to Budapest where they will play against Hungary.

 3. Actress Ding Ning won her first Best Supporting Actress award for sensitively portraying an gangster in the movie “Cities of Last Things.” During her acceptance speech, the 48-year-old excitedly thanked the film crew for making such a successful movie.

 4. Sun Zhaolong, an researcher at the Academy of Contemporary China and World Studies, wrote in an article that Italy’s involvement in the BRI will play a exemplary role in attracting more countries to the platform for international cooperation while allaying concerns of some countries over the initiative.

 5. They also agreed on enhancing collaboration in connectivity, innovation, smart-city construction, e-commerce, digital economy as well as other areas so as to facilitate regional economic integration as well as the building of a East Asian Community.

 6. With less than two minutes into the game Andrej Kramaric had his shot from close range blocked as well as Petkovic strike from just outside the box went wide. Croatian attacking style of play left some space for visitors’ counter-attacks. Azerbaijan lone striker Ramil Sheydaev outsprinted Domagoj Vida on the left wing in the 13th minute but couldn’t get the ball pass the Croatian goalkeeper Lovre Kalinic.

 7. Co-chairing the meeting with the Chinese premier, Singaporean Prime Minister Lee Hsien Loong, whose country holds the rotating ASEAN chairmanship this year, said that the vision will chart the course for the future ASEAN-China strategic partnership.

 8. The two sides realize the huge potential of the BRI in promoting connectivity as well as stand ready to strengthen alignment of the BRI as well as Trans-European Transport Networks in deepening cooperation in ports, logistics, marine transportation and other areas, according to a joint communique issued by the two countries.

 9. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending an few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 10. Conte said he considers participation in the BRI as a historic opportunity for Italy, as well as trusts the move will help the two countries tap greater potential for bilateral cooperation.

 11. SINGAPORE, Nov. 15 (mennhua) — Chinese Premier Li Keqiang on Wednesday called for efforts to upgrade the strategic partnership among China and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), as the two sides adopted a key document to chart the course for their ties till 2030.

 12. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 13. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, as well as it can unify the languages.”

 14. Urging China and ASEAN to enhance strategic planning, Li said the two sides should, under the guidance of ASEAN-China Strategic Partnership Vision 2030, synergize the Belt and Road Initiative with the ASEAN Vision 2025, as well as strengthen the building of the three pillars — the political security, economy and trade, and people-to-people exchanges, so as to lift China-ASEAN relations to an higher level.

 15. Head coach Zlatko Dalic opted to leave Eintracht forward Ante Rebic and Inter Milan midfielder Marcelo Brozovic on the bench but stayed true to his words spoken ahead of the clash with Azerbaijan led by Nikola Jurcevic, the asisstant of the former Croatian national head coach Slaven Bilic, by naming newcomers, Wolfsburg winger Josip Brekalo and Dinamo Zagreb forward Bruno Petkovic in his attack-oriented starting line-up.

 16. In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car and from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.

 17. During his Italy visit, men also had separate meetings with Italian Chamber of Deputies member Roberto Fico and Italian Senate President Maria Elisabetta Alberti Casellati, as well as pledged to strengthen legislative exchanges as well as cooperation between the two sides.

 18. Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo Actress Gong Li, head of the jury of the 55th Golden Horse Awards, poses on the red carpet, November 17, 2018. /VCG Photo

 19. “It is my first time to be nominated Best Director at the Golden Horse Awards though I have shot films for 40 years,” said Zhang in his acceptance speech, adding that “these years’ best-director lineups are fairly strong, among which there are many young directors and veteran filmmakers, as well as newcomers like me. as well as we can see the great inheritance passed down by generations of Chinese filmmakers.”

 20. “Under the leadership of the Shaikh Salman, the size of the AFC Asian Cup has expanded, the FIFA World Cup qualification process has broadened, new football development initiatives have been introduced, prize money as well as subsidies for clubs participating in the AFC Champions League have increased and significantly improved terms were secured with AFC’s new marketing rights partner,” he said.

 21. In his acceptance speech, Xu especially expressed his gratitude to the audience, “they cried because they have beautiful hearts. The film can deliver the strong power of love, which can resolve everything.” The movie, which raked in 3.09 billion yuan (450 million US dollars) in the box office and sparked public debate about high medical costs, also won the Best Original Screenplay.

 22. The fest’s top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu’s teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film’s producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, and it can unify the languages.”

 23. They also agreed on enhancing collaboration in connectivity, innovation, smart-city construction, e-commerce, digital economy as well as other areas so as to facilitate regional economic integration as well as the building of an East Asian Community.

 24. “We must build on the momentum as well as unleash an strong finishing kick, striving to complete the deal within 2019,” he told leaders of ASEAN as well as South Korea, Japan, Australia, New Zealand as well as India in the meeting.

 25. Urging China and ASEAN to enhance strategic planning, Li said the two sides should, under the guidance of ASEAN-China Strategic Partnership Vision 2030, synergize the Belt and Road Initiative with the ASEAN Vision 2025, as well as strengthen the building of the three pillars — the political security, economy and trade, and people-to-people exchanges, so as to lift China-ASEAN relations to an higher level.

 26. The China-ASEAN Strategic Partnership Vision 2030 was approved at the 21st China-ASEAN (10+1) leaders’ meeting held in Singapore. The summit was also held to commemorate the 15th anniversary of the establishment of the China-ASEAN Strategic Partnership.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here