కర్నూలు, ఏప్రిల్ 11 (న్యూస్‌టైమ్): బిరబిర పరుగులిడాల్సిన కృష్ణానది నీరులేక వెలవెలబోతోంది. గత దశాబ్దాన్నర కాలంలో ఏనాడు కూడాఈ పరిస్థితిని ఎదుర్కోలేదు. ఈ ఏడాది తక్కువ స్థాయిలో వర్షాపాతం నమోదు కావడంతో గతేడాది జూలై నుంచి నవంబరు వరకు 58 టీఎంసీలు మాత్రమే శ్రీశైలం జలాశయానికి చేరాయి. ఈ అరకొర నీటిని నిల్వ చేయాల్సిన రాష్ట్ర ప్రభుత్వం తాగు నీటి అవసరాల పేరుతో తెలంగాణకు, కోస్తా ప్రాంతాలకు తరలించారు. రాయలసీమకు మాత్రం చుక్క నీటిని వదలలేదు.

దీనిపై అప్పట్లోనే వైఎస్‌ఆర్ కాంగ్రెస్ పార్టీతో పాటు రైతు సంఘాలు, ఇతర పార్టీలు ఆందోళనలు చేసినా ఈ ప్రాంతానికి చెందిన అధికార పార్టీ నేతలు పట్టించుకోలేదు. వాస్తవానికి ఈ రోజుకు కూడా కృష్ణాడెల్టాలో తాగు నీటి ఇబ్బందులు రాయలసీమ కంటే తక్కువగానే ఉన్నాయి. తెలుగుదేశం పార్టీకి ఆ ప్రాంత ప్రజలు ఓట్లు వేశారనే ప్రేమతోనో లేక రాయలసీమ వాసులు తమ పార్టీని ఆదరించలేదనే కోపంతోనో ఇప్పటికీ కూడా డెడ్‌స్టోరేజ్‌కి చేరిన శ్రీశైలం జలాశయం నుంచి తాగు నీటి కోసమని దిగువకు నీటిని తీసుకెళ్తున్నారు.

గత దశాబ్దాన్నర కాలంలో ఇంత దిగువ వరకు నీటిని వాడుకోలేదని అధికార గణాంకాలే చెబుతున్నాయి. శ్రీశైలం జలాశయం పూర్థి స్థాయి నీటి మట్టం 885 అడుగులు, 215 టీఎంసీలు సామర్థ్యం. ఈ ఏడాది వర్షాలు లేకపోవడంతో జలాశయంలోకి నీటి చేరికలు తక్కువ స్థాయిలో ఉన్నాయి. సాధారణంగా మే చివరికి జలాశయం డెడ్ స్టోరేజీకి చేరుకునేది. అయితే తక్కువ వర్షపాతంతో మార్చి మొదటి వారానికే డెడ్ స్టోరేజీకి చేరుకుంది. అయినా, నీటిని తాగు నీటి పేరుతో నాగర్జున సాగర్‌కు తీసుకుపోతున్నారు.

ఇలా తీసుకెళ్లడంతో ప్రాజెక్టులో నీరు పూర్తిగా అడుగంటిపోయి నల్లమల అడవుల్లోని వన్యప్రాణులకు ముప్పు వాటిల్లుతుంది. ఇదే అభిప్రాయంతో కొందరు పర్యావరణవేత్తలు సుప్రీం కోర్టును ఆశ్రయించనున్నట్లు సమాచారం.

37 COMMENTS

 1. I just want to mention I am very new to blogging and really liked this blog site. Likely I’m going to bookmark your site . You amazingly come with tremendous stories. Many thanks for sharing your blog.

 2. Great paintings! That is the type of info that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for no longer positioning this put up higher! Come on over and visit my site . Thank you =)

 3. One thing is that often one of the most common incentives for using your card is a cash-back and also rebate provision. Generally, you’ll receive 1-5 back with various acquisitions. Depending on the cards, you may get 1 again on most expenditures, and 5 back on expenses made at convenience stores, gasoline stations, grocery stores and ‘member merchants’.

 4. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 5. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 6. you’re truly a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a excellent activity in this topic!

 7. I’d should check with you here. Which is not one thing I usually do! I get pleasure from studying a submit that can make individuals think. Also, thanks for allowing me to comment!

 8. I also believe that mesothelioma is a unusual form of many forms of cancer that is typically found in those previously familiar with asbestos. Cancerous tissues form inside mesothelium, which is a protective lining that covers almost all of the body’s organs. These cells typically form while in the lining of your lungs, stomach, or the sac which actually encircles one’s heart. Thanks for sharing your ideas.

 9. I as well as my friends have been reading the great information and facts found on your site then unexpectedly I got a horrible feeling I never thanked the blog owner for those secrets. My young men had been totally happy to read them and have certainly been loving them. Appreciate your indeed being simply helpful and also for deciding upon such extraordinary tips most people are really desperate to learn about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 10. I think other web site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 11. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice evening!

 12. We areWe’re a groupa gagglea bunch of volunteers and startingopening a newa brand new scheme in our community. Your siteweb sitewebsite providedoffered us with helpfulusefulvaluable informationinfo to work on. You haveYou’ve performeddone an impressivea formidable taskprocessactivityjob and our wholeentire communitygroupneighborhood will beshall bemight bewill probably becan bewill likely be gratefulthankful to you.

 13. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 14. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 15. Very interesting info !Perfect just what I was looking for! “To be without some of the things you want is an indispensable part of happiness.” by Bertrand Russell.

 16. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and test again right here regularly. I’m somewhat sure I’ll be informed a lot of new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 17. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 18. Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get one thing done.

 19. Hello there. I found your website by way of Google at the same time as searching for a comparable topic, your web site got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 20. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 21. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually know what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also visit my website =). We can have a link exchange arrangement between us!

 22. [url=http://tadacipl.com/]tadacip 20mg[/url] [url=http://synthroidp.com/]synthroid[/url] [url=http://paxil20.com/]paxil[/url] [url=http://strattera10.com/]cost of strattera without insurance[/url]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here